Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43167 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
κι εγώ το ίδιο πρόβλημα νομίζω οτι έχω...στις 10 τελευταίες μέρες έχει ανεβάσει 2 φορές θερμοκρασία πάνω απο 90 βαθμούς!!!και το δοχείο αδρανείας (1000λίτρα) και αυτό στους 90!!!δεν έχουνε τα σπίτια μεγάλη ζήτηση σε ζεστά νερά(2 διαμερίσματα των 100 μέτρων)και αν και τον έχω στους 75 βαθμούς να σταματάει ανεβάζει μέχρι 80+ πολύ συχνά!!!αυτο για την αποφόρτιση μέσω του κυκλοφορητή ορόφων ή ηλεκτροβάνων γίνεται απο τον πίνακα του καυστήρα??και πρέπει να γίνει για λόγους ασφαλείας ή δεν υπάρχει πρόβλημα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43509 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: κι εγώ το ίδιο πρόβλημα νομίζω οτι έχω...στις 10 τελευταίες μέρες έχει ανεβάσει 2 φορές θερμοκρασία πάνω απο 90 βαθμούς!!!και το δοχείο αδρανείας (1000λίτρα) και αυτό στους 90!!!δεν έχουνε τα σπίτια μεγάλη ζήτηση σε ζεστά νερά(2 διαμερίσματα των 100 μέτρων)και αν και τον έχω στους 75 βαθμούς να σταματάει ανεβάζει μέχρι 80+ πολύ συχνά!!!αυτο για την αποφόρτιση μέσω του κυκλοφορητή ορόφων ή ηλεκτροβάνων γίνεται απο τον πίνακα του καυστήρα??και πρέπει να γίνει για λόγους ασφαλείας ή δεν υπάρχει πρόβλημα??

Φιλε konodo μαλλον και εσυ δεν εχεις την σωστη συνδεση λεβητα-δοχειο αδρανειας.Το δοχειο δεν πρεπει να περναει τους 75β. περιεγραψε το συστυμα λεβητα-δοχειο αδρανειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43519 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Γιάννη, γιατί να κάνω το θερμοστάτη να σταματάει στους 75β και να ανεβάσω τον λέβητα στους 85; Εγω νόμιζα ότι θα ανοίγουν οι κυκλοφοριτές των στιτιών, και θα γίνετε η αποθέρμανση. Έχω ρυθμίση τον λέβητα στους 75β την θερμοστατική βαλβιδα την έχω στο 6 (έχω επιστρεφόμενα απο 60 εως 65β) μόλις ο λέβητας φτάσει στους 73β κόβει ο ανεμιστήρας και σταθεροποιήταιστους 75β (δουλεύη απο τους 73 εως 77β)Μόλις γεμίσει και το δοχείο τα επιστρεφόμενα φτάνουν και τους 70β και ο λέβητας ίσια που σιγοκαίει. Πολύ δύσκολα θα φτάσει τους 90β.Το μόνο προβλημα που έχω αυτή τη στιγμή είναι η πίσσα. Από σήμερα καίω μόνο καστανιά για να δω μήπως καεί η πίσσα, και το σαββατοκύριακο θα τον ανεβάσω στους 85β για κανα 3ωρο, τα ξύλα τα έχω πάρει απο τον Ιούλιο μήνα και τα έχω μέσα σε υπόστεγο. Πάντος σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξες να με βοηθήσεις.

Μπαμπη πρακτικα καλα το εχεις. Καππια στιγμη ομως θα παθεις αυτο του konado. H σωστη συνδεση ειναι η εξεις. Υδροστατης στο δοχειο αδρανειας στο μεσον του και συνδεση στις επαφες 3-4 του πινακα στο λεβητα[4 πεδιο]. ηλεκτροβανα στην προσαγη πριν το δοχειο αδρανειας και συνδεση στον πινακα του λεβητα στης 5-6[3 πεδιο]Ετσι θα εισαι ο κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43648 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Γιάννη με αυτή τη σύνδεση δεν σου έχει ανεβάση το δοχείο ποτέ πάνω από τους 85β; Εγώ έχω 2000λ δοχείο σε 80KW λέβητα και μόνο το βράδυ,(που δεν έχουν ζήτησει οι όροφοι) ανεβάζει το πρωί στους 80 εως 84β ο λέβητας ενώ το θερμόμετρο του δοχείου είναι στους 73β Έχω μία αμφιβολία μήπως και δεν μου δείχνει σωστά το θερμόμετρο του δοχείου αλλά πως να το ελένξω; Με την πίσσα είδα αποτελέσματα. τρείς φορές τον γέμισα μόνο με καστανιά και άρχισε να καίγετε. Θα δοκιμάσω να βάζω 2 σειρές πρώτα πεύκο και μετά να το γεμίζω καστανιά. Έχω 8 τόνους πεύκο πρέπει να τα κάψω σιγά - σιγά αλλιως δεν θα μου φτάσουν τα ξύλα :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43885 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Χθες βράδυ είχε πολύ ζέστα (τα σπίτια δεν τράβηξαν καθόλου ζεστο νερό) και η θερμοκρασία του λέβητα το πρωί έφτασε τους 90β το δοχείο μου έδειχνε 76β τα επιστρεφόμενα στον λέβητα ήταν στους 80β μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι της υπερθέρμανσης. Άνοιξα το θερμοστάτη του σπιτιού και η θερμοκρασία του λέβητα έπεσε στους 71 βαθμούς, άρχισε και πάλη να φυσάει λίγο ο ανεμιστήρας. Το λαμπάκι όμως έμεινε αναμένο. Πότε θα σβήσει; Λέτε να κόλησε; Δεν έπρεπε να σβήσει αφου η θερμοκρασία του λέβητα έπεσε κάτω απο τους 88β;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43893 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Γιάννη με αυτή τη σύνδεση δεν σου έχει ανεβάση το δοχείο ποτέ πάνω από τους 85β; Εγώ έχω 2000λ δοχείο σε 80KW λέβητα και μόνο το βράδυ,(που δεν έχουν ζήτησει οι όροφοι) ανεβάζει το πρωί στους 80 εως 84β ο λέβητας ενώ το θερμόμετρο του δοχείου είναι στους 73β Έχω μία αμφιβολία μήπως και δεν μου δείχνει σωστά το θερμόμετρο του δοχείου αλλά πως να το ελένξω; Με την πίσσα είδα αποτελέσματα. τρείς φορές τον γέμισα μόνο με καστανιά και άρχισε να καίγετε. Θα δοκιμάσω να βάζω 2 σειρές πρώτα πεύκο και μετά να το γεμίζω καστανιά. Έχω 8 τόνους πεύκο πρέπει να τα κάψω σιγά - σιγά αλλιως δεν θα μου φτάσουν τα ξύλα :( :(

Μπαμπη εγω το εχω στους 50β γιατι εχω επιδαπεδια.Τα θερμομετρα μην τα εμπιστευεσαι ουτε τους υδροστατες. Ο δικος εχει 20β αποκλιση Επειδη εχω ψηφιακο το θερμομετρο του λεβητα δειχνει σωστα αλλα ο υδροστατης χανει.Το λεβητα τον αναβεις συνεχεια μπαμπη?Ο 80αρης αν τον γεμισεις ποσες ωρας κραταει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.990 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ