OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59816 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Pri έγραψε:

fotisbasm έγραψε: Pri μια χαρη , στο ignition ποσα αναματα και ποση συνολικη διαρκεια εχει ;




Ευχαριστω πολυ , εαν δεν σου κανει κοπος απο το ιδιο μενου (ignition) τα ποιο πανω στοιχεια εαν μπορεις να μου τα πεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59963 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Ευχαριστω πολυ , εαν δεν σου κανει κοπος απο το ιδιο μενου (ignition) τα ποιο πανω στοιχεια εαν μπορεις να μου τα πεις .







Όπως βλέπω έκανα 19 ακόμα ανάματα από προχτές...

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59968 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Νεώτερα. Ο καυστήρας εξακολουθεί να μπουκώνει.

Οι ρυθμίσεις δεν έχουν αλλάξει, απλά άλλαξα το καύσιμο. Έβαλα 3 σακιά μόνο στο σιλό (για να υπολογίσω και καταλάνωση), με τις εξής αναλογίες: 2 σακιά Biotherm και 1 σακί Ahira και τα έριξα έτσι ώστε να αναμιχθούν όσο το δυνατό καλύτερα μεταξύ τους.

Μέσα σε περίπου 24 ώρες έκαψα και τα τρία σακιά, χωρίς κρύο (δεν έχουμε κατέβει τους 10c), και πήρα το εξής αποτέλεσμα στο τασάκι του καυστήρα:








Δεν υπήρχε κλίνκερ, αλλά η στάχτη κόντευε να μπουκώσει τον καυστήρα. Σαν να μην μπορεί να απομακρύνει με τον αέρα και το σπρώξιμο που κάνει η προώθηση καυσίμου την στάχτη από το τασάκι. Δεν ξέρω τι να πω. Θυμίζω οτι βλέπετε το αποτέλεσμα καύσης 3 σακιών (45 κιλά) και ότι ο καυστήρας είχε καθαριστεί πριν 24 ώρες!

Πριν από αυτές τις ρυθμίσεις ο καυστήρα βούλωνε τελείως, η στάχτη δηλαδή ακουμπούσε το πάνω μέρος του καυστήρα και ο φωτοσένσορας δεν έβλεπε φλόγα (ενώ υπήρχε φλόγα) και έβγαζε NO FIRE.

Είναι φυσιολογική εικόνα του καυστήρα αυτή που βλέπετε για 24 ώρες; Εσάς έτσι είναι;

Σήμερα τον ξανακαθάρισα (μόνο τον καυστήρα):





Αύριο πρέπει να κάνω ένα καθάρισμα και στο λέβητα οπότε θα φωτογραφήσω και αύριο τον καυστήρα να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

Καλημέρα.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59984 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Πολυ πραμα!!!!! , οχι με τιποτα , τι να πω ζητα αντικατασταση καυστηρα ή εγκεφαλου ! δεν εξηγείτε αυτο .

Απο την πείρα μου δεν δουλευει ο καθαρισμος (αυτο που του λεμε να κανει πχ καθε 6 λεπτα καθαρισμο) γιατι βλεπω σταχτη και κατω απο την σχαρα.


ΥΓ 1 σκεφτηκες καθολου το κιτ καθαρισμου καυστηρα? το ειχες ρωτησει μαλιστα εδω μεσα .

ΥΓ 2 το ignition που σου ζητησα , θελω τα ποιο πανω στοιχεια που εχει , αυτο που μου εστειλες ειναι οταν μπεις στο μενου 03.Ignition τερμα κατω . εγω θελω απο το μενου 03.Ignition τα πρωτα πρωτα (τερμα επανω)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59993 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Πολυ πραμα!!!!! , οχι με τιποτα , τι να πω ζητα αντικατασταση καυστηρα ή εγκεφαλου ! δεν εξηγείτε αυτο .


Είναι κι αυτό ένα ενδεχόμενο που σκέφτομαι...

fotisbasm έγραψε: Απο την πείρα μου δεν δουλευει ο καθαρισμος (αυτο που του λεμε να κανει πχ καθε 6 λεπτα καθαρισμο) γιατι βλεπω σταχτη και κατω απο την σχαρα.


Αυτό ακριβώς! Σαν να μην μπορεί να απομακρύνει την στάχτη!

fotisbasm έγραψε: ΥΓ 1 σκεφτηκες καθολου το κιτ καθαρισμου καυστηρα? το ειχες ρωτησει μαλιστα εδω μεσα .


Ναι το είχα σκεφτεί αλλά κι ο αντιπρόσωπος εδώ μου είπε ότι δεν αξίζει τον κόπο για τόσο λίγες θερμίδες. Άλλωστε κι ίδιος αναγνώρισε ότι ο καυστήρας μου δεν έχει ακόμα φυσιολογική εικόνα (σύμφωνα με την εμπειρία του από άλλες εγκαταστάσεις που έχει κάνει). Ας δούμε πρώτα τι μπορεί να γίνει χωρίς το κιτ και βλέπουμε για πιο μετά.

fotisbasm έγραψε: ΥΓ 2 το ignition που σου ζητησα , θελω τα ποιο πανω στοιχεια που εχει , αυτο που μου εστειλες ειναι οταν μπεις στο μενου 03.Ignition τερμα κατω . εγω θελω απο το μενου 03.Ignition τα πρωτα πρωτα (τερμα επανω)


Έχεις δίκιο! Την είχα τραβήξει, αλλά έβαλα κατα λάθος δυο φορές την ίδια φωτογραφία. Έτοιμος τώρα:





There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60014 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Golden άμεσα και αν δεις ότι και εκεί έχεις πρόβλημα, να ζητήσεις ξανά συνάντηση με τον αντιπρόσωπο, να δει την κατάσταση και να δείτε τι θα κάνετε
Αν δεν καίει και το Golden καλά, τότε δεν θα καίει κανένα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.255 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ