K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94479 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ειλικρινά Γιώργο δεν ξέρω! Πάντως μοιάζει, αν και οι φλόγες της φωτιάς σου είναι ιδιαιτέρως ζωηρές και κινητικές. Τελικά είδες αν άσπρισαν τα μαντέμια από την θερμοκρασία. Ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει! Είναι ή όχι δευτερογενής καύση αυτό που βλέπουμε?
Η ''σιλικόνη'' των 1000+ βαθμών, που δεν είναι σιλικόνη αλλά σε τέτοιο σωληνάριο την βρίσκεις, ονομάζεται μαγγανέζα. Το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζω πρώτον αν θα αντέξει ο χαλκός τόσο υψηλές θερμοκρασίες, και δεύτερον αν θα φτάνει ο αέρας. Επαναλαμβάνω πως ίσως και μόνο ο περιορισμός της εισόδου του δευτερογενή και μάλιστα από κάτω ίσως είναι αρκετός. Μπορεί να λύθηκε το θέμα και να μην το γνωρίζουμε, αλλά ας απαντήσει κανένας ειδικός. Μέχρι τότε απολαύστε ένα βιντεάκι με πραγματική δευτερογενή αλλά και τριτογενή καύση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94480 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα K-EVO Starfire 120
και σε μενα ψιλοφαινεται η δευτερογενης καυση, αλλα εφοσον ερχεται πολυς αερας και δεν κοβει η πρωτογενης φυσικα και δεν θα δουμε την λειτουργια οπως πχ στο βιντεο που εβαλε ο Αλεξ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94483 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ποιό SUPRA και @@ριές καμαρωτές. Το δικό μου Starfire ντουμπλάρανε οι αχρείοι. Χε Χε

Τριτογενής == ???

Αυτό το μαύρο "φαντασματάκι" προς το τέλος, τι ήταν?

Alex, αν υποθέσω ότι περιόρησα την είσοδο της 2γενούς στο σωστό βαθμό, δεν ξέρω πόσος είναι αυτός. Δεν μπορώ να δω. Ο χαλκός λιώνει στους 1000 περίπου βαθμούς. Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα. Όσο για την ποσότητα, αν δε φτάνουν οι 2, κάνουμε 3, αν δε φτάνουν οι 3, τις κάνουμε 4. Φοβάμαι μόνο μη μπουκώσουν οι χαλκο-οπές από τα καπναέρια, αλλά αν φυσάει συνέχεια (δεν υπάρχει κλαπέ για τον αέρα της 2γενούς) νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα μαντέμια δεν τα είδα να ασπρίζουν, αλλά σε κάποια σημεία μόνο ήταν ασημένια (το υπόλοιπο είχε καπνίλα και μουτζούρα) σα να το είχε τρίψει γυαλόχαρτο.

Και στο δικό μου τζάκι, όταν πάει να ανάψει, όταν δηλαδή έχει λίγη φλόγα, παρατηρώ ότι κάποιοι καπνοί (από ακριανά ξύλα που σιγοκαίνε σα κάρβουνο) δεν ανεβαίνουν πολύ ορεξάτα προς τα πάνω. Δεν φοβούνται αυτοί με τόσο αργή φλόγα, μήπως τους καπνίσει? Ή με την ανοιγόμενη πόρτα είναι σίγουροι?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94485 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Τριτογενής Γιώργο. Πραγματική αεροκουρτίνα φωτιάς. Αυτό είναι το φαντασματάκι. Παίρνει φωτιά ο αέρας της αεροκουρτίνας! Η αλήθεια είναι πως ελάχιστα τζάκια είναι ικανά να το κάνουν. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό! Φυσικά μιλάμε για τζάκια συνεχούς καύσης, δηλαδή με ένα φόρτωμα πάνω από 10 ώρες λειτουργίας και φυσικά σφραγίζουν αεροστεγώς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94488 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Έχει σκεφτεί κανείς πως μπορούμε να σφραγίσουμε την πόρτα που μπάζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #94498 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα K-EVO Starfire 120
Alex, όπως υποσχέθηκα σκέφτηκα τρόπους για τη δευτερογενή, θα αναφερθώ όμως στο πιό απλό, αρχικά μειώνεται η εισαγωγή αέρα πρωτογενή και δευτερογενή με λαμαρίνα όπως έχω προπεί, μετά κλείνεται η εισαγωγή της δευτερογενούς στη τρύπα του κοιλοδοκού και μένει μόνο μια οπή σε διάμετρου στυλού ή και λίγο λιγότερο για να περνάει αέρας, κλείνονται οι τρύπες της δευτερογενούς με ζουμπόκαρφα για παράδειγμα εκτός από την τελευταία πάνω σειρά που είναι πιό ζεστά και πιό μακριά από τα ξύλα και πάμε τώρα στο εξής: μεταλλική κρισάρα συρμάτινη τοποθετήτε στο κενό σαν φυσαρμόνικα για να ζεσταίνει τον αέρα που περνάει από τις οπές της , κάτι σαν αναπτήρα με αντίσταση. Γενικά όμως αν δεν ελεγθεί η δευτερογενής πρέπει να καταργηθεί γιατί περνάει πολύς αέρας με αποτέλεσμα να παγώνει την πλάτη της εστίας και να μην αποδίδει και η εστία γιατί ψύχεται

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ