Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15125 από OANNHSEA
Tο είχαν ξαναγράψει άλλοι συνομιλητές, αλλά δεν το πιάσατε.
Πυρηνόξυλο - από 20 μέχρι 30%...
Ή λάδι - σπορέλαιο. Ή λάδι που πάει να γίνει βιοκαύσιμο - κοινώς τηγανόλαδο, που το πετάτε. Από 2 μέχρι 4%... Μετά το τηγάνισμα ζητήστε από την γυναίκα σας να σας δώσει το καμένο λάδι.

Προσέξτε με τα πειράματα που κάνετε, γιατί κάποιοι άλλοι που το προσπάθησαν έφτιαξαν μέχρι και πέλετ που δεν καίγονταν!!! :woohoo:
Και δεν μιλάμε μόνο για υπερβολική υγρασία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15254 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: "^silent_power^"

με 10-20% αχυρο απο σταρι θα βοηθουσε λες? μιας και ειναι μαλακο υλικο το λεω.
σακη πες μας εσυ που εχεις δοκιμασει: η ελια αφηνει πολυ περισσοτερη βρωμια στον καυστηρα απο αλλα υλικα? καθε ποτε καθαριζες?

Στρατο και μισο μισο σε ογκο εχω κανει μιξη την ελια
με πευκο,οξυα,κληματσιδα(με την κληματσιδα παλι σκληρο βγαινει το πελλετ)
αχυρο δεν εχω κανει καθολου αλλα γιατι να μην ειναι οκ ;
η επομενη δοκιμη θα ειναι ελια με καστανια η καστανια ηταν η αιτια που ασχοληθηκα με το πελλετ
και δεν εχω καταφερει ακομα να την κανω πελλετ.
Τωρα για περισσοτερη βρωμια στον λεβητα δεν παρατηρησα κατι τετοιο Στρατο
Το καθαρισμα ειναι το ιδιο με οποιοδηποτε αλλο υλικο
το πιατο καυσης στα μεγαλα κρυα καθημερινα
σταχτες οποτε γεμιζει αναλογα με το κρυο
γενικο καθαρισμα 3-4 φορες την σεζον


Σ΄ευχαριστω Σακη!
αναφερα το αχυρο μιας και παει καπου στα 40 με 50 ευρω ο τονος! εδω κατω νοτιοδυτικη χαλκιδικη εχουμε φυστικιες οι οποιες στο κλαδεμα βγαζουν πολυ ξυλο.επισης βερικοκιες,ελιες,αμπελια και φυσικα αχυρο απο τα συτιρα.οποτε πρεπει να κοιταξω τι μπορω να κανω με την πρωτη υλη που εχουμε εδω.
απο μια ερευνα που ειχα διαβασει απο πανεπιστημειο της Ισπανιας, πανω στα πελλετ απο ελια ανεφεραν οτι
οσω περισσοτερο φυλλωμα ειχαν τα κλαδια...τοσο περισσοτερο στατη εβγαζε το πελλετ.(το γραφω ενημερωτηκα,αν και ειναι απολυτα λογικο και ολοι το ξερουμε οτι το φυλλωμα βγαζει πιο πολυ βρωμια απο τον ξυλλωδει ιστο του κλαδιου. η ερευνα ειναι πολυ καλη και την εχω σε pdf, για οποιον ενδιαφερεται να μαθει περισσοτερα ευχαριστως να του την στειλω.ειναι στα αγγλικα αλλα μπορειτε να την πεταφρασετε στο google!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15259 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε: Tο είχαν ξαναγράψει άλλοι συνομιλητές, αλλά δεν το πιάσατε.
Πυρηνόξυλο - από 20 μέχρι 30%...
Ή λάδι - σπορέλαιο. Ή λάδι που πάει να γίνει βιοκαύσιμο - κοινώς τηγανόλαδο, που το πετάτε. Από 2 μέχρι 4%... Μετά το τηγάνισμα ζητήστε από την γυναίκα σας να σας δώσει το καμένο λάδι.

Προσέξτε με τα πειράματα που κάνετε, γιατί κάποιοι άλλοι που το προσπάθησαν έφτιαξαν μέχρι και πέλετ που δεν καίγονταν!!! :woohoo:
Και δεν μιλάμε μόνο για υπερβολική υγρασία...


σκαλησπερα δασκαλε!
καλη η ιδεα να δυναμωσεις με αυτον τον τροπο το πελλετ σου αλλα πως μπορεις να βαλεις στα πελλετ σπορελαιο και να μοιρασεις ομοιομορφα σε ολλο το υλικο την ιδια ποσσοτητα? δυλαδη πως θα ανακατευες 20 με 40 κιλα τον τονο και αυτο να γινει ομοιωμορφα? μιας και ειναι πολυ ευκολο να την πατησεις και σε καποια σημεια να ρουφυξει περισσοτερο και αλλου λιγοτερο.σκευτηκα μια ψεκαστηρα πλατης.ισως αυτη να εκανε δουλεια!

πελλετ που δεν καιγονταν?

μηπως εννωεις πολυ ευλεκτα? το λαδι δεν βοηθαει το υλικο να γινει πιο ευλεκτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15273 από OANNHSEA
Να ξέρεις silent power, ότι στο τέλος δεν θα μου φέρεις μόνο ένα μήλο για δώρο, αλλά ολόκληρη μηλόπιτα... :evil:
Πστ, καλέ: η σουλτάνα από την Ιαπωνία γιατί δεν εμφανίζεται; :silly:

Όντως η ψεκαστήρα θα κάνει πολύ καλή δουλειά - βέβαια το λάδι θα είναι ελάχιστο, το πολύ 2%
100 κιλά ξύλο - 2 λίτρα λάδι...
Στρώση, ψέκασμα, νέα στρώση, νέο ψέκασμα και ούτω κάθε εξής... Και μετά ανακάτεμα και βουρ στην πρέσα.
ΥΓ Η ιδέα δεν είναι δική μου - την εφαρμόζουν οι μεγάλοι παραγωγοί πέλετ...

Δεν εννοούσα ότι δεν καίγονταν όσα είχαν λάδι, αλλά κάποιοι έφτιαξαν περίεργα μείγματα προς πελετοποίηση, με συνέπεια το πέλετ που έφτιαξαν να μην καίγεται σε καυστήρα!!!

Για παράδειγμα τα φύλλα από τις ελιές ή από άλλα δέντρα γίνονται πέλετ.
Όμως δεν καίγονται καλά και αφήνουν και πολύ στάχτη, γιατί έχουν ινώδη ιστό και όχι ξυλώδη...
Για αυτό πρέπει να μπουν σε ποσοστό στο πέλετ - και μια και όλα τα φύλα δεν είναι ίδια, το ποσοστό διαφέρει...
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όμως να μπουν και σε ποσοστό 50% εάν ο λέβητας είναι βιομάζας...

Γενικά πρέπει να το καταλάβει ο κόσμος: εδώ μέσα μιλάμε για agropelet!!!
Τα agropelet θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην παραγωγή και στο κάψιμο σε καυστήρα - σε καυστήρα βιομάζας δεν έχουν πρόβλημα...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15304 από mastoras

OANNHSEA έγραψε: Γενικά πρέπει να το καταλάβει ο κόσμος: εδώ μέσα μιλάμε για agropelet!!!
Τα agropelet θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην παραγωγή και στο κάψιμο σε καυστήρα - σε καυστήρα βιομάζας δεν έχουν πρόβλημα...
.


Πουρνάρι αγαπητοί μου φίλοι......πουρνάρι για πελλετοποίηση σε μίγμα με ελαιοκλαδέματα. Ε!!!! τώρα που το είπατε και με λίγο λαδάκι μέσα :woohoo:



"Βάλε λάδι και έλα βράδυ να σου φτιάξω το πουρνάρι πέλλετ" :cheer:

OANNHSEA έγραψε: Στρώση, ψέκασμα, νέα στρώση, νέο ψέκασμα και ούτω κάθε εξής... Και μετά ανακάτεμα και βουρ στην πρέσα.
ΥΓ Η ιδέα δεν είναι δική μου - την εφαρμόζουν οι μεγάλοι παραγωγοί πέλετ...

:woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15423 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε: Να ξέρεις silent power, ότι στο τέλος δεν θα μου φέρεις μόνο ένα μήλο για δώρο, αλλά ολόκληρη μηλόπιτα... :evil:
Πστ, καλέ: η σουλτάνα από την Ιαπωνία γιατί δεν εμφανίζεται; :silly:

Όντως η ψεκαστήρα θα κάνει πολύ καλή δουλειά - βέβαια το λάδι θα είναι ελάχιστο, το πολύ 2%
100 κιλά ξύλο - 2 λίτρα λάδι...
Στρώση, ψέκασμα, νέα στρώση, νέο ψέκασμα και ούτω κάθε εξής... Και μετά ανακάτεμα και βουρ στην πρέσα.
ΥΓ Η ιδέα δεν είναι δική μου - την εφαρμόζουν οι μεγάλοι παραγωγοί πέλετ...

Δεν εννοούσα ότι δεν καίγονταν όσα είχαν λάδι, αλλά κάποιοι έφτιαξαν περίεργα μείγματα προς πελετοποίηση, με συνέπεια το πέλετ που έφτιαξαν να μην καίγεται σε καυστήρα!!!

Για παράδειγμα τα φύλλα από τις ελιές ή από άλλα δέντρα γίνονται πέλετ.
Όμως δεν καίγονται καλά και αφήνουν και πολύ στάχτη, γιατί έχουν ινώδη ιστό και όχι ξυλώδη...
Για αυτό πρέπει να μπουν σε ποσοστό στο πέλετ - και μια και όλα τα φύλα δεν είναι ίδια, το ποσοστό διαφέρει...
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όμως να μπουν και σε ποσοστό 50% εάν ο λέβητας είναι βιομάζας...

Γενικά πρέπει να το καταλάβει ο κόσμος: εδώ μέσα μιλάμε για agropelet!!!
Τα agropelet θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην παραγωγή και στο κάψιμο σε καυστήρα - σε καυστήρα βιομάζας δεν έχουν πρόβλημα...
.


ααα...ολα κιολα! στο 'χα πει οτι το κοριτσι θα αργησει να ερθει απο την...γιαπωνια! δεν ειναι δα και διπλα μας η ιαπωνια! να μου ελεγες για καμια βουλγαρα...τωρα θα το ειχες το αμορε! ακουσες το καινουργιο? οι βουλγαροι με καθε κομπλε νταλικα 25τ πελλετ...θα στελνουν και μια κοπελα δωρο
μηλα θες? μια νταλικα ζαγοριν μηλα για τον δασκαλο!

κοιτα,να ψεκασω τα πελλετ με λαδι αλλα δεν θελω να μυριζει ολη η γειτονια τηγανιτη πατατα! :evil:

οσω για τα περιεργα μειγματα...που τα εκαιγαν αν οχι σε καυστηρα? σε πυρυνηκο εργοστασιο? να μαθουμε και εμεις απο τα παιδια την συνταγη να το κανουμε και εμεις!

οσω για τα φυλλα απο τις ελιες θα διαφωνησω εν μεροι μαζι σου.αφηνουν μεν οπως ειπες πολυ σταχτη αλλα καιγονται απιστευτα.μαλον δεν εχεις δει απο κοντα πως καιγονται τα κλαδια ελιας!τα φυλλα αρπαζουν πολυ ευκολα και βγαζουν φοβερη φλογα!

με τις δουλειες εμεινε και πισω η ανακατακευη του σφηρομυλου.υποσχομε οτι θα τον δεις και θα τριβεις τα ματια σου! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ