Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17110 από Βιομαζιστής
Το έχω δει ήδη το βίντεο. Έχω δει σχεδόν όλα τα βίντεο που κυκλοφορούν όσον αφορά τα πέλλετς.

Αυτή η μηχανή κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτή:

www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=300&cat=78

Πες μου εσύ τώρα, που θα βρει ερασιτέχνης πελλετατζής 30KW ρεύμα μόνο για την πρέσσα; Βιοτεχνία θα ανοίξει;
Και τα 6 χιλιάρικα είναι και αυτά ένα θέμα.
Και για να λέει η διαφήμιση 250kg/h πέλλετς από ξύλο, βάλε με νου σου πόσο θα είναι το πραγματικό.
Άσε φίλε, με αυτά τα λεφτά έχω βρει άλλες καλύτερες λύσεις.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17111 από mastoras
Οταν πας για 10-20 τόνους πέλλετ δεν είσαι ερασιτέχνης πελλετατζής.

Ερασιτέχνης λέγεται αυτός που θέλει να βγάλει την χρονιά με το δικό του πέλλετ, 3-5 τόνους και στην ανάγκη να αγοράσει και ένα συμπλήρωμα αλλους 2 τόνους. ;) ......αν έχει μεγάλο λέβητα. Εαν έχει σομπούλα οι ανάγκες σε τόνους είναι πολύ λιγότερες.

Την μηχανή που βλέπω στο βίντεο δεν πρέπει να είναι η 30αρα. Ουτε η r-type. Μια απλή 230αρα μηχανούλα βλέπω και μάλιστα d-type των 3.000χιλιαδων ευρώ.....με σημερινές τιμές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17112 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε: Το έχω δει ήδη το βίντεο. Έχω δει σχεδόν όλα τα βίντεο που κυκλοφορούν όσον αφορά τα πέλλετς.

Αυτή η μηχανή κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτή:

www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=300&cat=78

Πες μου εσύ τώρα, που θα βρει ερασιτέχνης πελλετατζής 30KW ρεύμα μόνο για την πρέσσα; Βιοτεχνία θα ανοίξει;
Και τα 6 χιλιάρικα είναι και αυτά ένα θέμα.
Και για να λέει η διαφήμιση 250kg/h πέλλετς από ξύλο, βάλε με νου σου πόσο θα είναι το πραγματικό.
Άσε φίλε, με αυτά τα λεφτά έχω βρει άλλες καλύτερες λύσεις.



Η εικοσαρα πρεπει να ειναι.
Αυτη ρυθμιζεται απο εξω αρα γυριζει το νται και οχι τα ρολερ.
Η τριανταρα ειναι αυτη
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by stratis 1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17113 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Μια απλή 230αρα μηχανούλα βλέπω και μάλιστα d-type των 3.000χιλιαδων ευρώ.....με σημερινές τιμές.


Οπότε για πόση παραγωγή μιλάμε; Η R type 30HP λέει η διαφήμισή της (άστην να λέει) πως βγάζει 250 κιλά. Αυτή πόσο θα βγάζει;
Αλλά αλλού είναι το θέμα και αρνείσαι να το καταλάβεις. Το κόστος. Το κόστος του να συλλέξεις το κλαδί και να το μεταφέρεις στον χώρο σου, να το ξηράνεις, να μετατρέψεις το κλαδί σε θρύμμα, το θρύμμα σε πριονίδι και το πριονίδι σε πέλλετς με πενιχρά μέσα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17114 από Βιομαζιστής
mastora δες εδώ:

www.xo.gr/profile/profile-804541431/el/

Οι άνθρωποι είναι ξυλουργοί. Έχουν την πρώτη ύλη τζάμπα από τα υπολείμματα της δουλειάς τους και είπαν να τα κάνουν πέλλετς. Δεν πληρώνουν τίποτα για την μετατροπή της πρώτης ύλης του ξύλου σε πριονίδι ούτε μεταφορικά για να τα φέρουν στην έδρα τους.
Έχουμε εσύ και εγώ την ίδια δυνατότητα;
Βλέπεις από ένα βίντεο και μόνο πως βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17115 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε:

mastoras έγραψε: Μια απλή 230αρα μηχανούλα βλέπω και μάλιστα d-type των 3.000χιλιαδων ευρώ.....με σημερινές τιμές.


Οπότε για πόση παραγωγή μιλάμε; Η R type 30HP λέει η διαφήμισή της (άστην να λέει) πως βγάζει 250 κιλά. Αυτή πόσο θα βγάζει;
Αλλά αλλού είναι το θέμα και αρνείσαι να το καταλάβεις. Το κόστος. Το κόστος του να συλλέξεις το κλαδί και να το μεταφέρεις στον χώρο σου, να το ξηράνεις, να μετατρέψεις το κλαδί σε θρύμμα, το θρύμμα σε πριονίδι και το πριονίδι σε πέλλετς με πενιχρά μέσα.



Ρε παιδια το μεγαλυτερο προβλημα με την ερασιτεχνική παραγωγη πελλετ ειναι οτι οι πελλετοσομπες δεν μπορουν να το καψουν ευκολα ,λογο γκλικγερ και σταχτης .Δεν μπορουμε ολοι να εχουμε οξιες και λευκες ουτε να αποφλοιωνουμε και να αφαιρουμε τα φύλα για να ανεβασουμε τη ποιοτητα.
Κάνεις τοσο κοπο και μετα σου λενε οτι ειναι βιομηχανικο και παρε 160 ΕΥΡΩ και δεν μιλαω για πιστοποιηση.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.935 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ