Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #102425 από kosmidis80
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! Ειναι πολυ μικρα και θα τα χαλασεις!


Αργοτερα αφου δωσουν λιγο το ριζικο τους, θα βρεξεις το χωμα και με ενα κουταλι θα βγαζεις χωμα και φυτο - ριζα. Κατευθειαν θα το βαζεις σε γλαστρακι με χωμα και θα του σκεπαζεις την ριζα. ποτισμα τακτικο και αν θελεις λιγη ορμονη ριζοβολιας για ενισχυση και θα εισαι μια χαρα!

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #102429 από vasilis210186
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση...ξερεις τι?
Απλα με ανησυχει γιατι εχουν βλαστησει παρα πολυ πυκνα και στο τελος δεν ξερω αν θα τα καταφερω..θα περιμενω ακομα 1 μηνα να δω πως θα εξελιχθουν..στην προκειμενη περιπτωση θα τα βγαζω ολα μαζι απο τα τρυπακια ( θηκες ) που ειναι φυτεμενα οπως δειχνω και στην φωτογραφια και θα τα φυτευω ολα μαζι σε γλαστρακια...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #102441 από gianniskell
Μπορεί κάποιος να μου πει αν όλα αυτά τα δέντρα είναι παυλωνιες?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #102442 από kosmidis80
1 & 3 ναι

τα αλλα οχι!

Ομως μην πειραζεις τιποτα γιατι το πιο πιθανο ειναι να βγουν κι αλλες στις επομενες μερες

και κρατα πιο υγρο το χωμα!!!!
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #102443 από kosmidis80

vasilis210186 έγραψε: φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση...ξερεις τι?
απλα με ανησυχει γιατι εχουν βλαστησει παρα πολυ πυκνα και στο τελος δεν ξερω αν θα τα καταφερω..θα περιμενω ακομα 1 μηνα να δω πως θα εξελιχθουν..στην προκειμενη περιπτωση θα τα βγαζω ολα μαζι απο τα τρυπακια ( θηκες ) που ειναι φυτεμενα οπως δειχνω και στην φωτογραφια και θα τα φυτευω ολα μαζι σε γλαστρακια...



Ειπαμε μην τα πειραζεις ακομα, ειναι πολυ μικρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #102451 από gianniskell

kosmidis80 έγραψε: 1 & 3 ναι

τα αλλα οχι!

Ομως μην πειραζεις τιποτα γιατι το πιο πιθανο ειναι να βγουν κι αλλες στις επομενες μερες

και κρατα πιο υγρο το χωμα!!!!

ok σ'ευχαριστώ. Μπερδέυτικα λίγο για τον εξής λόγο: Μου είχαν πέσει λίγες μέρες μετά την σπορά κάποια κουπάκια από τον αέρα. Μάζεψα την τύρφη με ένα φαράσι και την πέταξα εκεί που έχουν φυτρώσει αυτά τα φυτά στις φωτογραφίες 2 και 4. Γι' αυτό υπέθεσα ότι μπορεί να ήταν παυλώνιες. Πάντως άργησαν να μου φυτρώσουν περίπου 10 φυτά στα 100 έως τώρα μετά από 1 μήνα περίπου. Ίσως φταίει το χώμα σποράς. Εκτός από τύρφη έχει μέσα και κομπόστ. Εσύ τι χώμα χρησιμοποιείς; Ξυραίνεται πολύ εύκολα το χώμα λόγω ζέστης παρά το συχνο πότισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ