Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1731 από theo64
Θερμομόνωση δημιουργήθηκε από theo64
Επειδή καλή είναι η χρήση βιομάζας για την θέρμανση αλλά νομίζω ότι η θερμομόνωση των κτιρίων είναι απαραίτητη για την οικονομική θέρμανση, γιαυτό ανοίγω αυτό το τόπικ ώστε να προτείνουμε λύσεις για καλύτερη θερμομονωση των κτιρίων.
Ξεκινώ με μία ερώτηση. Εχω μονοκατοικία με αμόνωτη κεραμοσκεπή και η οροφή είναι απο μπετόν με πολύ κακή μόνωση (μόλις 3cm φελιζόλ), υπάρχει κάποιος τρόπος να μονώσω την οροφή χωρίς μεγάλες επεμβάσεις και φυσικά όσο γίνεται πιο οικονομικά;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1736 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Ανοιξες ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα τωρα φιλε μου!
Ας περιοριστω μονο στο ερωτημα σου.
Απ οσο καταλαβα η πλακα σου ειναι επιπεδη κ απο πανω εχεις την σκεπη.
Αν ειναι ετσι μια εξαιρετικη λυση ειναι να μονωσεις την πλακα απο πανω με πολυουρεθανη.
Ειναι απο τα καλυτερα μονωτικα.
Μπορεις παλι να παρεις εξηλασμενη πολυστερινη κ να την ριξεις μονος σου πανω στην πλακα με λιγοτερο καλα αποτελεσματα βεβαια.
Αν η σκεπη απο κατω απο τα κεραμιδια εχει σκουρετα(κατι σαν λεπτες ταβλες) μπορεις κ εκει να βαλεις εξ.πολυστερινη με πολυ καλα αποτελεσματα.Εχει βεβαι λιγο κουραση αυτη.
Θα σου προτεινα σαν λυση την πολυουρεθανη.Ρωτα ενα συνεργειο που κανει μονωσεις να σου πει τιμη.
Δεν ειναι ακριβη λυση με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1738 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Πάντως όσες φορές έχω ρωτήσει για θερμομόνωση τα ποσά μου φάνηκαν πολύ μεγάλα. Έχω μία βορεινή πλευρά κι έχω ρωτήσει νομίζω για το 'κέλυφος' (αν έτσι το λένε) και ψιλοζαλίστηκα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1740 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Οχι μονο ακριβη λυση.Πανακριβη!
Αποδοτικη ομως.
Στην πλακα του φιλου ομως επειδη εχει κ σκεπη ειναι αλλιως τα πραγματα.
Πολυ πιο οικονομικα κ πολυ καλα ποτελεσματα λογω σκεπης.
Ακομα κ χυμα να ριξει την εξ. πολυστερινη προσεχωντας να μην αφησει κενα θα εχει καλα αποτελεσματα.
Βεβαια εχει το ατου οτι λογω σκεπης δεν θα την παρει ο αερας.
Αν μπορει να βρει κανενα αεροσυμπιεστη βαζει ενα πιστολι ειδικο για πολυουρεθανη κ το κανει κ μονος του. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1745 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Re: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε: Οχι μονο ακριβη λυση.Πανακριβη!
Αποδοτικη ομως.
Στην πλακα του φιλου ομως επειδη εχει κ σκεπη ειναι αλλιως τα πραγματα.
Πολυ πιο οικονομικα κ πολυ καλα ποτελεσματα λογω σκεπης.
Ακομα κ χυμα να ριξει την εξ. πολυστερινη προσεχωντας να μην αφησει κενα θα εχει καλα αποτελεσματα.
Βεβαια εχει το ατου οτι λογω σκεπης δεν θα την παρει ο αερας.
Αν μπορει να βρει κανενα αεροσυμπιεστη βαζει ενα πιστολι ειδικο για πολυουρεθανη κ το κανει κ μονος του. ;)


Προβληματίζομαι αν θα πρέπει να βάλω διογκωμένη πολυστερίνη ή εξηλασμένη πολυστερίνη, η πρώτη είναι σαφώς πιο οικονομική αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να την βάλω χύμα πάνω στην πλάκα και αν προσφέρει καλή θερμομόνωση. Επίσης απο μια έρευνα που έκανα στο internet οι περισσότεροι μιλάνε για εξηλασμένη πολυστερίνη.
Οσο για αεροσυμπιεστή υπάρχει ενας απο το αεροψάλιδο κλαδέματος του αδελφού μου που δίνει πίεση μέχρι 10 ατμόσφαιρες, αλλά αυτό το ειδικό πιστόλι για πολυουρεθάνη δεν το γνωρίζω καθόλου, οπως επίσης και τον τρόπο εφαρμογής της. Υπάρχει στο internet κάτι σχετικό για να διαβάσω ώστε να ενημερωθώ σχετικά; το κόστος της πολυουρεθάνης πόσο περίπου είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1747 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Re: Θερμομόνωση

theo64 έγραψε: Ξεκινώ με μία ερώτηση. Εχω μονοκατοικία με αμόνωτη κεραμοσκεπή και η οροφή είναι απο μπετόν με πολύ κακή μόνωση (μόλις 3cm φελιζόλ), υπάρχει κάποιος τρόπος να μονώσω την οροφή χωρίς μεγάλες επεμβάσεις και φυσικά όσο γίνεται πιο οικονομικά;

Η οικονομικότερη και καλύτερη λύση είναι να βάλεις πάπλωμα πετροβάμβακα 5cm με επένδυση αλουμινίου. Πουλιέται σε ρολλά των 6μ με 1μ πλάτος. Καλύπτεις όλα τα κενά με κόστος περίπου 3 και κάτι ευρώ ανά μ2. Θερμική αγωγιμότητα 0,035 (geo της Fibran). Καλύτερο μονωτικό από τις πολυστερίνες, οικολογικό και από τα ελάχιστα που προσφέρει και πλήρη πυροπροστασία. Το βάζεις μόνος σου, απλά το απλώνεις πάνω στην πλάκα, ούτε βοήθεια από ένα φίλο δεν θα χρειασθείς. Είναι από τις περιπτώσεις που το φθηνό είναι και το καλύτερο.
Παρόμοια λύση είναι και το πάπλωμα izitherm (άκυρο, δεν βγαίνει σε πάπλωμα, μόνο σε πλάκες) ή το aritherm. Αποτελέιται από πολυεστερικές ίνες, υλικό επίσης απόλυτα οικολογικό. Οι τιμές τους παραπλήσιες, ίσως λίγο πιο πάνω, από τον πετροβάμβακα.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ