Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128971 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
θεμα κοστους στην πυλωτη
heraklith heratecta κλπ και χωρις σοβα αν δεν σ ενοχλει η εμφανιση του
προσοχη ομως να γινουν κολωνες και δοκαρια μαζι
μην σ απασχολει ιδιαιτερα ποσο καλα μονωτικα ειναι οσο η τοποθετηση τους και ο συνδυασμος των υλικων που θα χρησιμοποιηθουν ειδικα στην θερμοπροσοψη καλο ειναι να ειναι ιδιας εταιρειας κι οχι απλος σοβας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128990 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Θερμομόνωση
Νikgio φιλε οποτε θελεις.Απλα εγω σου λεω την δικια μου εμπειρια που χρησημοποιηθηκε σοβας THRAKON και διογκωμενη πολυστερινη fibran τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.Αρκει να σου πω οτι στην Λητη για το χαβαλε εχω στο σπιτι 22 βαθμους ομοιομορφα παντου.
Εκανα μονο 50 τμ.Αν ειχα χρημα θα εκανα ολο το σπιτι φιλε μου.
Ουτε εγω το πιστευα οτι εχεις τετοια εξοικονομηση αλλα ειναι αληθεια.
Προσεξε γιατι το καθε υλικο εχει την χρησιμότητα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129011 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμομόνωση
nikgio, εγώ θα χρησιμοποιούσα εξηλασμένη πολυστερίνη επώνυμη πχ dow και με 1-1.5€ παραπάνω έχει αυτή με το γραφίτη (βελτιωμένη) και με καλύτερο συντελεστή λ, για τη πόλη σου. Αν το κασέ σου το επιτρέπει μη βάλεις πάχους 5cm αλλά περισσότερο δεν θα το μετανιώσεις. Επειδή είσαι βόρεια και έχεις χαμηλές θερμοκρασίες βάλε και στις προσόψεις, κάλυψε οπωσδήποτε στη πυλωτή τα οριζόντια δοκάρια και αν όχι μέχρι κάτω τις κολόνες μέχρι ένα ορισμένο ύψος (από πάνω προς τα κάτω). Όχι μόνο θα δεις διαφορά θα σωθείς, εμένα με τη μισή πυλωτή κενή καλοκαίρι τα μισά πλακάκια δροσερά και τα άλλα καίγανε και το χειμώνα το αντίθετο. Τώρα έχουν όλα τα πλακάκια την ίδια θερμοκρασία ( έβαλα fibran 5αρι εξηλασμένη), μένω νότια Πελλοπόνησο (Σπάρτη) και το σπίτι χωρίς να βάλω καθόλου για μέρες θέρμανση δεν έχει ποτέ κάτω από 18,5 βαθμούς πουθενά (δεξιά-αριστερά κλειστό απ΄ άλλα). Οπωσδήποτε υαλόπλεγμα ειδικά στις ενώσεις για να μη κάνει ρειγματώσεις , βελτιωτικό κονιαμάτων + ίνες και σοβάτισμα παντού (σοβάς μιας στρώσης για εξωτερικούς χώρους είναι αρκετός), μην αρκεστείς σε χρωμοσοβά, για να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Μην ξεχάσω, πριν το σοβατίσουν να τους βάλεις να περάσουν πρώτα οπωσδήποτε το dow ή όποιο άλλο βάλεις με χαλαζιακό αστάρι για να υπάρξει σωστή πρόσφυση-συγκόλληση του σοβά.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129018 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε: θεμα κοστους στην πυλωτη
heraklith heratecta κλπ και χωρις σοβα αν δεν σ ενοχλει η εμφανιση του
προσοχη ομως να γινουν κολωνες και δοκαρια μαζι
μην σ απασχολει ιδιαιτερα ποσο καλα μονωτικα ειναι οσο η τοποθετηση τους και ο συνδυασμος των υλικων που θα χρησιμοποιηθουν ειδικα στην θερμοπροσοψη καλο ειναι να ειναι ιδιας εταιρειας κι οχι απλος σοβας

Το ειδα αυτο το υλικο, καλο μου φανηκε αλλα επειδη ειναι οικοδομη δυσκολα χωρις σοβα, οπως και οποιοδηποτε αλλο υλικο. Θα ρωτησω για τιμη και ιδιοτητες. Σωστη η επισημανση για τις κολωνες, απλα πρεπει να μονωθουν μεχρι ενα σημειο γιατι ειναι οικοδομη και μπαινοβγαινουν αυτοκινητα (εχουμε και καναδυο ατζαμηδες).
Ευχαριστω...........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129021 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Νikgio φιλε οποτε θελεις.Απλα εγω σου λεω την δικια μου εμπειρια που χρησημοποιηθηκε σοβας THRAKON και διογκωμενη πολυστερινη fibran τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.Αρκει να σου πω οτι στην Λητη για το χαβαλε εχω στο σπιτι 22 βαθμους ομοιομορφα παντου.
Εκανα μονο 50 τμ.Αν ειχα χρημα θα εκανα ολο το σπιτι φιλε μου.
Ουτε εγω το πιστευα οτι εχεις τετοια εξοικονομηση αλλα ειναι αληθεια.
Προσεξε γιατι το καθε υλικο εχει την χρησιμότητα του.

Ευχαριστω για την αποδοχη και την απαντηση.
Πολυ ενθαρυντικη οντως η απαντηση σου. Φανταζομαι οτι εκλεισες το σπιτι γυρω-γυρω, γιατι διαβαζοντας το forum καταλαβα οτι εχεις μεζονετα, οποτε μαλλον δεν εχεις πυλωτη. Εμενα ειναι κλειστο δεξια-αριστερα απο αλλες οικοδομες οποτε μονωνοντας το απο κατω και απο μπροστα σιγουρα θα εχει καλο αποτελεσμα.
Καπου διαβασα οτι εισαι γειτονας με το Αστερη (στο ιδιο συγκροτημα?). Αληθεια τι κανει? Αν και δεν προλαβα να μιλησω ποτε μαζι του.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129022 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Θερμομόνωση

degeor έγραψε: nikgio, εγώ θα χρησιμοποιούσα εξηλασμένη πολυστερίνη επώνυμη πχ dow και με 1-1.5€ παραπάνω έχει αυτή με το γραφίτη (βελτιωμένη) και με καλύτερο συντελεστή λ, για τη πόλη σου. Αν το κασέ σου το επιτρέπει μη βάλεις πάχους 5cm αλλά περισσότερο δεν θα το μετανιώσεις. Επειδή είσαι βόρεια και έχεις χαμηλές θερμοκρασίες βάλε και στις προσόψεις, κάλυψε οπωσδήποτε στη πυλωτή τα οριζόντια δοκάρια και αν όχι μέχρι κάτω τις κολόνες μέχρι ένα ορισμένο ύψος (από πάνω προς τα κάτω). Όχι μόνο θα δεις διαφορά θα σωθείς, εμένα με τη μισή πυλωτή κενή καλοκαίρι τα μισά πλακάκια δροσερά και τα άλλα καίγανε και το χειμώνα το αντίθετο. Τώρα έχουν όλα τα πλακάκια την ίδια θερμοκρασία ( έβαλα fibran 5αρι εξηλασμένη), μένω νότια Πελλοπόνησο (Σπάρτη) και το σπίτι χωρίς να βάλω καθόλου για μέρες θέρμανση δεν έχει ποτέ κάτω από 18,5 βαθμούς πουθενά (δεξιά-αριστερά κλειστό απ΄ άλλα). Οπωσδήποτε υαλόπλεγμα ειδικά στις ενώσεις για να μη κάνει ρειγματώσεις , βελτιωτικό κονιαμάτων + ίνες και σοβάτισμα παντού (σοβάς μιας στρώσης για εξωτερικούς χώρους είναι αρκετός), μην αρκεστείς σε χρωμοσοβά, για να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Μην ξεχάσω, πριν το σοβατίσουν να τους βάλεις να περάσουν πρώτα οπωσδήποτε το dow ή όποιο άλλο βάλεις με χαλαζιακό αστάρι για να υπάρξει σωστή πρόσφυση-συγκόλληση του σοβά.

Κατατοπιστικοτατος.
Στην τοποθετηση εννοειται οτι θα ειμαι παρων γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου.
Μεσα απο το forum εχω καταλαβει οτι πρεπει να εισαι πανω απο το κεφαλι τους. Εχοντας διαβασει τις 330 απο τις 450 σελιδες στο topic Τζακια Ενεργειακα ειδα πολλους "καμενους". Οποτε το "το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν".
Ευχαριστω πολυ............

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ