Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136828 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμομόνωση

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139262 από hereigoagain
Απαντήθηκε από hereigoagain στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπέρα σε όλους
Τη βοήθειά σας παρακαλώ
Οροφοδιαμέρισμα, 100τμ, 4ος όροφος, διαμπερές (βοράς-νότος), πολυκατοικίες κολλητά ανατολικά και δυτικά,στον 5ο όροφο υπάρχει δώμα 40τμ και το 60% της οροφής μου είναι ακάλυπτο – μπαλκόνι του δώματος – το οποίο έχει μωσαϊκό, χωρίς προβλήματα υγρασίας, Ξάνθη, Γ ζώνη, η πολυκατοικία ξεκίνησε να χτίζεται το 78-79 και τελείωσε το 81 οπότε υποθέτω δεν έχει καθόλου μόνωση, το διαμέρισμα μου έχει καινούρια, καλά κουφώματα. Στο δώμα υπάρχει air condition αλλά ανάβει λίγο οπότε αυτά τα 40τμ της οροφής μουείναι σχετικά κρύα, στο κάτω όροφο είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση με το air condition του να ανάβει αρκετές ώρες την ημέρα. Θα προχωρήσω σε εσωτερική θερμομόνωση αυτών των 60τμ του ταβανιού μου που είναι παγωμένα το χειμώνα , ίσως και φέτος και σκέφτομαι για θερμομόνωση των τοίχων στο βορά και νότο αλλά αυτό σίγουρα όχι φέτος.Δυνατότητα θερμομόνωσης εξωτερικά αυτών των 60τμ της πλάκας δεν υπάρχει αλλά για τους δύο τοίχους σε βορά – νότο μπορεί να γίνει και μάλλιστα χωρίς σκαλωσιά.
Ερωτήσεις:
1. Για τη μόνωση του ταβανιού σκέφτομαι κάτι σε 7 ή 10 εκ, το ύψος είναι 3 μέτρα οπότε με παίρνει άνετα. Τι διαλέγω; Διογκωμένη ή εξυλασμένη; Μήπως είναι υπερβολή τα 7 εκ;
2. Για τη εσωτερική μόνωση του ταβανιού χρειάζεται επιπλέον κάτι για φράγμα υδρατμών; Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το φράγμα για τους υδρατμούς, τι θα προσφέρει και γιατί χρειάζεται να τοποθετηθεί; (αν χρειάζεται)
3. Για τους δυο τοίχους σε βορά και νότο, τι διαλέγω; Εσωτερική ή εξωτερική θερμομόνωση; Υπ’όψιν ότι μόνο εγώ στην πολυκατοικία θα κάνω θερμομόνωση οπότε οι όροφοι πάνω και κάτω θα έχουν εκτεθειμένους εξωτερικούς τοίχους , δεν ξέρω πως να υπολογίσω την ενέργεια που θα χάνω/κερδίζω από θερμογέφυρες και θερμοχωριτικότητα τοίχων που θα εκμεταλεύομαι ή θα χάνω ανάλογα με το αν διαλέξω εσωτερική ή εξωτερική θερμομόνωση. Τι υλικό να βάλω και σε τι πάχος; Με ελκύει η ιδέα του περτοβάμβακα στη νότια πλευρά λόγω της ηχομόνωσης που θα μου προσφέρει επιπλέον. Μια γενική κατεύθυνση θέλω παίδες
4. Στις προδιαγραφές του πετροβάμβακα το λ είναι λίγο-πολύ σταθερό και ανεξάτρητο από την πυκνότητα του το οποίο οδηγεί στο συμπέρασμα οτι σε συμφαίρει να βάλεις δυο στρώματα πχ 50 kg/m3 παρά ένα 100kg/m3 με το μισό πάχος, υποθέτωντας οτι το κόστος αγοράς είναι διπλάσιο στη δεύτερη περίπτωση. Που κάνω λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλέξανδρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139303 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
για την οροφη διαλεξε το φτηνοτερο στο μεγαλυτερο παχος και μια γυψοσανιδα απο κατω πχ
για τα εξωτερικα προτιμοτερη ειναι η εξωτερικη θερμομονωση (καποιο κελυφος απο τα ετοιμα )
κι οχι υλικα χυμα απ τον εναν κι απ τον αλλον γιατι μετα απο μερικα χρονια μαλλον θα κλαις
αν βαλεις εσωτερικη προφανως μπορεις να διαλεξεις οτι θες ...εκεινο που χανεις ειναι η θερμοχωρητικοτητα των συγκεκριμενων τοιχων και πιθανοτατα το παχος της μονωσης
στο 4 εκει που κανεις λαθος ειναι αφ ενος στις τιμες (η διαφορα ειναι 50% κι οχι 100%)
αλλα βασικα στις φυσικες ιδιοτητες (αντοχη υδατοαποροφηση κλπ) ...σαφως αν μιλαμε για εσωτερικες μονωσεις διαλεγουμε μικροτερες πυκνοτητες (ισχυει για ολα τα υλικα κι οχι μονο τον πετροβαμβακα)
σκεψου στο παραμικρο χτυπημα να κανει λακουβες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139581 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπερα παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας αν γνωριζει καποιος.

Εχω ενα σπιτι 90τ.μ που ανηκει στη Β κλιματικη ζωνη το οποιο ειναι χτισμενο το 1995.Θελοντας να δω λοιπον ποσο μονωμενο ειναι το σπιτι πηγα στην πολεοδομια και πηρα απο το φακελο του σπιτιου ενα πακο 8-9 φυλλων που εγραφε πανω ''μελετη θερμομονωσης'' συμφωνα με τον οποιο,το σπιτι εχει διπλο τουβλο,5 εκατοστα μονωση στους τοιχους και 6 αν θυμαμαι καλα στη στεγη.Προχθες παρολα αυτα,χρειαστηκε να κανω καποιες τρυπες σε εναν εξωτερικο τοιχο για να περασω κατι καλωδια και παρολο που τρυπησα οσο πιο προσεκτικα γινοταν,αναμεσα στις 2 σειρες τουβλων του τοιχου,δε συναντησα καποια αντισταση κι ουτε οταν εωγαλα το τρυπανι βγηκε κατι αλλο εκτος απο σκονη κεραμιδι χρωματος των τουβλων.Ηθελα να ρωτησω,υπαρχει περιπτωση ο μηχανικος που εκανε αυτη τη μελετη να εγραψε ο,τι ναναι?Και μια 2η ερωτηση,θα ηθελα τη γνωμη σας σε περιπτωση που ισχυει αυτη η μονωση,αξιζει να επενδυσω σε αλλα 8 η 10 εκατοστα εξωτερικη μονωση τι λετε?ευχαριστω για το χρονο σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139583 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
η μελετη της πολεοδομιας ειναι το νομοτυπο...η κατασκευη μπορει ναχει διαφορες :)
ομως ετσι με το τρυπανι δεν θα δεις αν εχεις μονωση ασε που και οταν εχει λογω κακης κατασκευης μπορει να υπαρχουν κενα αναμεσα στις πλακες μονωτικου .
η προσωπικη μου γνωμη ειναι οχι ...δεν αξιζει τον κοπο....εκτος κι αν εισαι σε κανα περιεργο μερος με υψομετρο και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες η εχεις καμμια αμονωτη πυλωτη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139593 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Ουουουουουουουου!!!!!
Αλλο η μελετη και αλλο η πραξη.Αχ και να 'ξερες ποσα σπιτια στην Ελλαδα ΔΕΝ εχουν την μονωση που εχει προβλεφθει απο την μελετη.
Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι ισχυει και σε σενα.Για να κανεις καποια κινηση να μονωσεις εξωτερικα θα πρεπει πρωτα να επιβεβαιωσεις αν υπαρχει η οχι η μονωση που λεει η μελετη.Αν ναι,κατσε οπως εισαι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stergiosbik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ