Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142069 από tilespos
Απαντήθηκε από tilespos στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Άρα θα είναι εύκολο για κάποιον να τα αντικρούσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142072 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
δειχνουν παντελη αγνοια,,,,και φυσικα δεν ειναι κακο αυτο...αλλα ο απολυτος τροπος που εκφραζονται

πχ...Εσωτερικές υγροποιήσεις
Φρόντισε να μονώσεις καλά την ταράτσα στις γωνίες τις με σιλικόνες κλπ., τίποτα το ιδιαίτερο.

περα του οτι δεν υπαρχει μονωση με σιλικονες ετσι οπως το θετεις .... εσωτερικη ονμαζουμε την υγρασια που προερχεται απ το εσωτερικο...υγροποιηση υδρατμων δηλ ... που προερχεται απ τις διαφορες θερμοκρασιας ...που στην περιπτωση εσωτερικης μονωσης μονο της ταρατσας δεν αποφευγονται...χρειαζονται περισσοτερα

σε καθε περιπτωση αν πρεπει καποιος να κανει υγρομονωση της ταρατσας και μετα εσωτερικη θερμομονωση,,,χανεται και το "πλεονεκτημα" του οικονομικου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142083 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θερμομόνωση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι αλλά η εσωτερική είναι πιο γρήγορη σαν κατασκευή και πιο φτηνή.

Πιο σωστή όμως είναι η εξωτερική. Και εγώ εξωτερική έχω. Χρειάζεται όμως να έχεις καλές ρύσεις, καλή υγρομόνωση, και μετά θερμομόνωση με γεωύφασμα και χαλίκι. Αν φυσικά ΔΕ θές βατό δώμα.

Πας σε καλό μηχανικό, μελετούλα, και με 35-45 ευρώ/m2 είσαι κούκλος. ΜΗΝ ΤΑ ΛΥΠΗΘΕΙΣ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ...

Εξάλλου, ότι οικονομία σου κάνει το DOVRE, δώσε κάτι τις στη μόνωση... :woohoo:


Φουσκιτακη εγω έχω μόνωση στο δομα,αυτή που περιέγραψες,(αλλιώς δεν θα έβαζα τζάκι και να χρειάζεται να το δουλεύω φουλ)
Το τζάκι δουλεύει από τις 6.00 εως της 12.00 καθημερινά και την επόμενη το μεσημέρι έχω 21 με 22 βαθμούς σταθερά.
Απλά ρωτάω για την ένα φιλαράκι που έβαλε μια σόμπα πελλετ και ζορίζεται το σπίτι να περάσει τους 18 βαθμούς.
Έχει αμονωτη ταράτσα και σκεφτόμουνα την λύση της εσωτερικής μόνωσης για φτηνά και γρήγορα.
Θα γραφτεί στο φόρουμ για να του δώσουμε καμία λύση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142091 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Γιώργο, δε σε κατάλαβα. Αν έχεις καλή μόνωση, γιατί δουλεύεις το τζάκι στο φούλ? Μήπως θέλεις να πεις ότι με 6 ώρες λειτουργείας του τζακιού, ζεσταίνεις τοσπίτι και κρατάει και ως την επόμενη?

Γα το φίλο σου τώρα. Αν από πάνω η ταράτσα του είναι οκ, δε λιμνιάζουνε νερά και δεν έχει θέματα με υγρασίες και μούχλες, μια γρήγορη λύση είναι από μέσα, πετροβάμβακας και γυψοσανίδα.

Βασικά, ή από έξω ή από μέσα θα μονώσει. Με τα + και τα - της κάθε επιλογής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142095 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Εννοώ ότι με την μόνωση που έχω το τζάκι ανάβει 6.00 ώρες καθημερινά (με τα κρύα που έχει κάνει ως τώρα -λίγα πράγματα δηλαδη-).
Έτσι διατηρείται και η θερμοκρασία όπως είπα παραπάνω.
Αν δεν είχα κάνει μόνωση θεωρώ ότι θα ζοριζόμουν μόνο με το τζάκι για κεντρική θέρμανση.
Τώρα ο φίλος έχει σοβαρό πρόβλημα καθώς εκεί που έχει την σόμπα μετράει θερμοκρασία 22 βαθμους(στο ταβάνι) και στα 7 μετρα πιο μακριά στον ίδιο χώρο μετράει 17...
Επίσης μου είπε ότι όσο ανάβει η σόμπα μπορεί να ακουμπήσει την καμινάδα με γυμνό χέρι σε ύψος ενός μέτρου πάνω από την σόμπα...
Αυτό δεν μου άρεσε όμως και μάλλον έχει και η σόμπα θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142831 από tsakalos77
Απαντήθηκε από tsakalos77 στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπερα στην παρεα. Να πω και εγω τον πονο μου. Μετακομισα σε μονοκατοικια προσφατα και προσπαθω οσο μπορω να μαζεψω την κατασταση. Εχω προβλημα με το πατωμα αφου το σπιτι εχει ημιυπογειο τελειως ανοιχτο και η πλακα που χωριζει τους δυο οροφους ειναι αμονωτη. Αυτο εχει ως συνεπεια το πατωμα μεσα στο σπιτι μου να ειναι μονιμως παγωμενο. Τι θα μπορουσα να κανω; Σκεφτομαι να περασω καποια κολλα στην πλακα απο κατω και εν συνεχεια να κολλησω dow. Θα εχει αποτελεσμα; Εχει καποιος απο εσας αντιμετωπισει κατι αναλογο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ