Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142875 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Μπαλκόνι που έγινε δωμάτιο? Ημιυπαίθριος που κλείστηκε? Και πυλωτή που έγινε 2-ράκι?

Μια αυτοψία από ελεγκτή δόμησης παρακαλώ.... μαςδίνει και συμβουλές μόνωσης.. :P :whistle: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143210 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Θερμομόνωση
Καλημερα σε ολους!

Εχω 2 ερωτησεις που εν μερει αφορουν τη θερμομονωση θεωρω,παρολα αυτα αν ειμαι offtopic παρακαλω διορθωστε με.

Σε (μεχρι το περασμενο καλοκαιρι) εξοχικη κατοικια 20ετιας η οποια απο το Σεπτεμβριο εγινε μονιμη,τουλαχιστον για φετος,αρχισα να παρατηρω εντονη παρουσια μυκητιασεων (μαυρες κηλιδες που ολοενα και αυξανονται με αποτελεσμα να μαυριζει ο τοιχος) σε γωνιες κυριως εσωτερικων τοιχων δωματιων των οποιων οι εξωτερικοι τοιχοι εχουν παρουσιασει εδω και αρκετα χρονια κιτρινιλες-ρηγματωσεις-αποκολλησεις εξωτερικου επιχρισματος.Το προβλημα της εσωτερικης μουχλας εμφανιστηκε φετος ενω δεν ειχα αντιστοιχο προβλημα κανενα απο τα προηγουμενα χρονια που πηγαινα τα καλοκαιρια.Οι γωνιες με την παρουσια μουχλας ειναι υγρες και καθε τοσο τις σκουπιζω ενω γενικα υπαρχει πολυ αυξημενη υγρασια στη γυρω περιοχη.Η πρωτη ερωτηση μου ειναι η εξης:Αν το προβλημα ηταν δομικων υλικων δηλαδη αν <<εμπαζαν>> νερα οι τοιχοι,η μουχλα δεν θα υπηρχε απο καιρο σαν ενα μονιμο φαινομενο ακομα και το καλοκαιρι?Μηπως το προβλημα αποτελει θεμα θερμομονωσης ΑΝ ΚΑΙ η ΔΘ δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη θα ελεγα της ταξεως των 10 βαθμων κελσιου +-1.
Η δευτερη ερωτηση μου εχει να κανει με τα τζαμια των κουφωματων μου (PVC με διπλα τζαμια).Απ οτι ειδα το εξοικονομω επιδοτει αντικατασταση υαλοπινακων με ενεργειακους και θα θελα να ρωτησω οποιον γνωριζει αν αξιζει μια τετοια μετατροπη για τα αποτελεσματα που αυτη θα επιφερει στην εξοικονομηση ενεργειας.

Ευχαριστω για το χρονο σας! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143211 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
ακριβως οπως τα λες η υγρασια ειναι εσωτερικη και η λυση ειναι θερμομονωση και εξαερισμος ...βοηθαει και αφυγραντηρας .
οσο για τα τζαμια προσωπικα δεν ξερω αν αξιζει μια και το κοστος ειναι μεγαλο και με τα ιδια χρηματα (στο περιπου ολα ) κανεις καμμια μονωση ταρατσας αν δεν υπαρχει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143383 από makis sparti
Απαντήθηκε από makis sparti στο θέμα Θερμομόνωση
καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε.διάβασα 100 σελίδες :blink: για την θερμομόνωση και έχω μια ερώτηση γιατί δεν το είδα κάπου.50 πόντοι πέτρινος τοίχος παρέχει κάποιο ποσοστό μόνωσης και αν ναι σε τι ποσοστό σε σχέση με τις πολυστερίνες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143389 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Δε βρήκες τίποτε, γιατί πολύ απλά οι το 50 cm συμπαγούς τοίχου, δεν προσφέρουν ΚΑΜΜΙΑ θερμομόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143476 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Θερμομόνωση
η πετρα δεν εχει καμια θερμοχωριτηκοτητα?

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Δε βρήκες τίποτε, γιατί πολύ απλά οι το 50 cm συμπαγούς τοίχου, δεν προσφέρουν ΚΑΜΜΙΑ θερμομόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ