Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145954 από Νικος 123
Απαντήθηκε από Νικος 123 στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπέρα , έχει κάνει κάποιος υγρομόνωση με penetron και στην συνέχεια θερμομόνωση ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145957 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Εγώ, τι ακριβώς θες να κάνεις?

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει Penetron Admix ως πρόσμικτο σκυροδέματος κατά τη σκυροδέτηση θεμελίωσης, τοιχείων υπογείου, και τελευταίας πλάκας.

Στη συνέχεια έκανα και ανεστραμμένη μόνωση δώματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145959 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Θερμομόνωση

Νικος 123 έγραψε: Καλησπέρα , έχει κάνει κάποιος υγρομόνωση με penetron και στην συνέχεια θερμομόνωση ?


Εφάρμοσα εγώ penetron για υγρομόνωση αλλα έμεινα εκεί... θερμομονωση στο μέλλον!

Στην υγρομόνωση μέχρι στιγμής έιχα εξαιρετικά αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145968 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Θερμομόνωση
σε κτήριο παλαιό (πριν το 1970) χωρίς μόνωση και ξύλινα τζάμια, θα κάνω ανακαίνιση -αν μπούμε στο εξοικονομώ- και σκεφτόμαστε να βάλουμε κουφώματα καινούργια και μόνωση - γραφιτούχα 7 εκ - . στο σπίτι υπάρχει έντονα το φαινόμενο της υγρασίας στους τοίχους...έχει να προτείνει κάποιος κάτι προτού κάνω την μόνωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146020 από Νικος 123
Απαντήθηκε από Νικος 123 στο θέμα Θερμομόνωση
cpp και Φουσκιτάκης . Καλημέρα , σε κτίριο του 80 θέλω να κάνω ανεστραμμένη μόνωση . Επειδή το penetron βελτιώνει τα χαρακτηριστικά αντοχής του σκυροδέματος αλλά κλείνει και μελλοντικές ρωγμές ήθελα την γνώμη κάποιου που το έχει κάνει σε παλαιά κατοικία . Όποια άλλη πληροφορία ( π.χ κόστος ) δεκτή . Ευχαριστώ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146030 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπέρα.

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει ως πρόσμικτο σκυροδέματος (Pemetron Admix) κατά το ρίξιμο της πλάκας δηλαδή.

Βασικά αναπτύσσει κρυστάλλους που κλείνουν τους πόρους του σκυροδέματος και έτσι το καθιστούν στεγανό.
Νομίζω ότι καλύπτει μέχρι και ρωγμές μεγέθους 0.7 mm.

Αν έχεις μεγαλύτερες ρωγμές, ίσως χρειάζεσαι ΚΑΙ άλλη λύση. Ίσως δηλαδή θέλει κάποια προεργασία πριν την εφαρμογή του.

Συνεπώς, καθώς είναι αρκετά ακριβό (ΚΑΙ ΚΑΛΟ) υλικό, πρέπει να εφαρμοστεί σωστά. Άρα πρέπει να το δεί το θέμα σου σοβαρός Μηχανικός με γνώση και εμπειρία στο θέμα, και που φυσικά θα αμοιφθεί για τη δουλειά του.
Αυτός πιθανότατα θα έχει και την ευθύνη επίβλεψης της σωστής εφαρμογής από το συνεργείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.191 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ