Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146044 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Θερμομόνωση
Λοιπόν η δικιά μου περίπτωση αφορούσε παλιά πλάκα (30+ ετών).

Το διαολουλικό όπως το λέω εγώ κάνεί πολύ καλά αυτο ακριβώς που λέει. Όμως ειναι ακριβό και είναι περίεργο στην εφαρμογή.
Στην δικιά μου περίπτωση δεν μπορουσα να βρώ κάποιον να ξέρει το υλικό... όχι να το εφαρμόσει!
Ετσι το έκανα μόνος με άριστα αποτελέσματα έως τώρα (1ος χειμωνας). Οπως ειχα πεί και στο μηχανικό της εταιρίας... πριν πληρωνα για να κανεί μ....ιες άλλος , τωρα αναλαμβάνω εγω

Οι μηχανικοί της εταιρίας ήταν πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν. Αν θέλεις στειλε mail το τηλ. να σου πώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146256 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση
Καλημέρα και καλό μήνα,

μένω σε μια 2όροφη μονοκατοικία, όπου είμαστε δύο 2όροφες μεζονέτες η μία δίπλα στην άλλη. Μοιραζόμαστε μια πλάκα εμβαδού περίπου 95 τ.μ. η οποία έχει από πάνω κεραμοσκεπή. Εγώ σκέφτομαι μέσα στο καλοκαίρι να μονώσω την πλάκα, ριχνοντας από πάνω μονωτικές πλάκες (ακόμα δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς υλικό). Οι απορίες μου είναι δύο :

1. Αν ο δίπλα δεν είναι διατεθιμένος να δώσει λεφτά, μπορώ να μονώσω μόνο τη μισή επιφάνεια της πλάκας (την δική μου πλευρά δλδ) ή δεν θα έχει αποτέλεσμα και θα πρέπει να μονωθεί ολόκληρη;

2. Σκέφτομαι επίσης στα ταβάνια των δωματίων του 2ου ορόφου (την κάτω πλευρά της πλάκας δλδ), να περάσω ένα μονωτικό υλικό μικρού πάχους (αν θυμάμαι καλά Depron ονομάζεται). Αν κάνω και τις δύο μονώσεις, θα είναι υπερβολή; Θα "αναιρεί" (κατά κάποιον τρόπο) η μία την άλλη;
Last edit: 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146257 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Φιλε βαλε απο πανω στην πλακα πολυστερινη και φτανει.Απλα περνα και λιγο προς τον γειτονα και εισαι αρχηγος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannarab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146259 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θερμομόνωση
H κεραμοσκεπή καλύπτει ολόκληρη την πλάκα? Δηλαδή, από έξω φαίνεται σαν ένα σπίτι?

Το βέλτιστο είναι να μονώσεις ΟΛΗ την πλάκα.

Μετά, αν δε θέλει ο γείτονας, θα μονώσεις το δικό σου τμήμα, θα καθαρίσεις καλά την πλάκα σου, ελπίζω τα κεραμμύδια να μην μπάζουν νερά. Όταν απλώσεις τις πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης, φρόντισε να τις ταιριάξεις όσο καλύτερα γίνεται με μηδενικά κενά και ελάχιστα αμόνωτα τμήματα (θερμογέφυρες).

Όσο περισσότερο "εισχωρήσεις¨" τη μόνωση στο διπλανό τμήμα, τόσο καλύτερα. Υπολόγιζε τουλάχιστον 1 m.

Μην ξεχάσεις να "πλακώσεις" κάπως τις μονωτικές πλάκες, π.χ. με πλάκες πεδοδρομίου.

Ιδανικά, οι μονωτικές πλάκες πρέπει να είναι σε ΠΟΛΥΤΗ επαφή με την πλάκα σου, και να μην κυκλοφορεί αέρας ανάμεσα σε αυτές και την πλάκα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannarab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146262 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Re:Θερμομόνωση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: H κεραμοσκεπή καλύπτει ολόκληρη την πλάκα? Δηλαδή, από έξω φαίνεται σαν ένα σπίτι?

Το βέλτιστο είναι να μονώσεις ΟΛΗ την πλάκα.

Μετά, αν δε θέλει ο γείτονας, θα μονώσεις το δικό σου τμήμα, θα καθαρίσεις καλά την πλάκα σου, ελπίζω τα κεραμμύδια να μην μπάζουν νερά. Όταν απλώσεις τις πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης, φρόντισε να τις ταιριάξεις όσο καλύτερα γίνεται με μηδενικά κενά και ελάχιστα αμόνωτα τμήματα (θερμογέφυρες).

Όσο περισσότερο "εισχωρήσεις¨" τη μόνωση στο διπλανό τμήμα, τόσο καλύτερα. Υπολόγιζε τουλάχιστον 1 m.

Μην ξεχάσεις να "πλακώσεις" κάπως τις μονωτικές πλάκες, π.χ. με πλάκες πεδοδρομίου.

Ιδανικά, οι μονωτικές πλάκες πρέπει να είναι σε ΠΟΛΥΤΗ επαφή με την πλάκα σου, και να μην κυκλοφορεί αέρας ανάμεσα σε αυτές και την πλάκα.


Η κεραμοσκεπή καλύπτει όλο το σπίτι, ναι. Δλδ από έξω φαίνεται σαν ένα σπίτι, όπως λες. Νερά δεν μπάζει η σκεπή, αλλά αυτό που αναφέρεις (για την απόλυτη επαφή), το είχα απορία.... Στην σοφίτα δεν πολυανεβαίνω (μπορεί 1-2 φορές το χρόνο) και δεν θυμάμαι πόσο ίσια είναι η επιφάνεια της πλάκας. Θα ήταν καλύτερα να μπει κάτι σε στυλ παπλώματος; ή να βάλω πλάκες πολυστερίνης αλλά να τις κολλάω με κάτι για γεμίζουν τα κενά;

Θα μπορούσες να μου προτείνεις και συγκεκριμένα υλικά που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;
Last edit: 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146264 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν μπαίνουν νερά ή ότι δεν υπάρχει υγρασία, μπορείς να βάλεις και διογκωμένη πολυστερίνη.

Βασικά, το πλεονέκτημα της ΕΞΗΛΑΣΜΕΝΗΣ (είναι πιο ακριβή), είναι ότι δεν απορροφά υγρασία. Η διογωμένη όμως, απορροφά, και όλα τα μονωτικά υλικά όταν απορροφήσουν υγρασία χάνουν τις μονωτικές τους ιδιότητες.

Αν μιλάμε για 60 τμ οροφής, αν το μπορείς΄βάλε εξηλασμένη.

Πρέπει είπαμε να είναι σε επαφή και να μην περνά αέρας. Άρα ή τα κολλάς με κόλλα εξωτερικής θερμομόνωσης, ή βάζεις από πάνω πλάκες πεδοδρομίου ή ότι έχεις που να ασκεί πίεση/βάρος.

Αν τώρα εκεί πάνω έχεις αποθήκη, παιδότοπο, ή κάτι άλλο, αλλάζει το θέμα.

Αν πας σε εξηλασμένη, προτίμησε ελληνικό προΐόν, Fibran or Tiktas

Στη διογωμένη, υπάρχουν πολλές ελληνικές εταιρείες. Συμβουλέψου όμως και έναν μηχανικό. Ειναι το καλύτερο ΓΝΩΣΤΗ και ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. Που θα τον βρεις....ε? Αυτό είναι το δύσκολο....
Last edit: 9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ