Θερμομόνωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147336 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε: Οχι βεβαια!Μια χαρα ξαναμπαινουν στη θεση τους.Ορυκτοβαμβακα ομως....
Τον φοβαμαι λογω υγρασιας εκει πανω οχι για καποιο αλλο λογο.

Ευχαριστω φιλε Στεργιο για την απαντηση!
Θα κοιταξω και για εξηλασμενη πολυστερινη αν και τωρα με απασχολει περισσοτερο το πως θα αφαιρεσω καποια απο τα κεραμιδια.Ακουγεται ευκολη δουλεια και ισως το επιχειρησω και μονος,οποιαδηποτε συμβουλη-οδηγια καλοδεχουμενη φυσικα! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147338 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

hyugio έγραψε: Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα, μου πρότεινε θερμοπρόσοψη στους τοίχους (κέλυφος) και υγρομόνωση στην ταράτσα. Αυτό γιατί, οι τοίχοι είναι απο τσιμεντόπλακες και δεν έχουν καθόλου μόνωση (παράνομο του '74)και υδρομόνωση στην ταράτσα μιάς και απο κάτω υπάρχει φελιζόλ (2-3 πόντους) και κρατάει κάποια θέρμανση. Θεωρεί πως το πρόβλημα της απώλειας θέρμανσης είναι απο τους τοίχους.
Σύντομα θα μου στείλει προσφορά και θα σας ενημερώσω.
Θεωρείται πως είναι λογική μια τέτοια κίνηση, εφόσον δεν μπορώ οικονομικκά, να κάνω και τα δύο ταυτόχρονα?


εγω επιμενω για την ταρατσα (τα φελιζολ τα βαζανε στο τσιμεντο δεν εχουν καλη επαφη κι απ τυην υγρασια εχουν χασει καποιο μερος απο την μονωτικη τους ικανοτητα) ... και παρε ακρετες προσφορες και βαλε 4-5 εκ μονωτικο κι οχι παραπανω (για οικονομια και μονο) ...απορω γιατι επιμενει σωνει και καλα για υγρομονωση ...για τα φραγκα και μονο ? για σκεψου το ;) (εκτος κι αν επιμενεις εσυ)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147339 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

stef29 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Οχι βεβαια!Μια χαρα ξαναμπαινουν στη θεση τους.Ορυκτοβαμβακα ομως....
Τον φοβαμαι λογω υγρασιας εκει πανω οχι για καποιο αλλο λογο.

Ευχαριστω φιλε Στεργιο για την απαντηση!
Θα κοιταξω και για εξηλασμενη πολυστερινη αν και τωρα με απασχολει περισσοτερο το πως θα αφαιρεσω καποια απο τα κεραμιδια.Ακουγεται ευκολη δουλεια και ισως το επιχειρησω και μονος,οποιαδηποτε συμβουλη-οδηγια καλοδεχουμενη φυσικα! :)


με λιγο παραπανω κοστος (μαλλον) και λιγο παραπανω ψαξιμο υπαρχει παπλωμα πολυεστερικων ινων που δεν επηρεαζεται απο υγρασια (τα παπλωματα ειναι πιο ευκολα σε τετοιες τοποθετησεις και η δουλεια γινεται πιο ευκολα και σωστα) ψαξτο ...τα κεραμιδια βγαινουν ευκολα και με λιγη προσπαθεια ξαναμπαινουν ...προσοχη θελει το ανεβασμα την κεραμιδοσκεπη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147341 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Θερμομόνωση

stef29 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Η σωστη μονωση γινεται απο πανω.Αν εχεις τη οικονομικη δυνατοτητα κανε μια απλη σκεπη και απο κατω,στο μπετο της ταρατσας ριξε χυμα πλακες πολυστερινης,καλα σφηνωμενες μεταξυ τους.

Καλησπερα σε ολους!
Φιλε Στεργιο με αφορμη αυτο το ποστ σου θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Στο σπιτι μου εχω σκεπη με κεραμιδια και απο κατω εχω πλακα μπετο ετσι οπως το λες.Θα θελα να σε ρωτησω,επειδη σκεφτομαι να κανω αυτο που λες αλλα οχι με πλακες πολυστερινης,μαλλον λεω να βαλω ορυκτοβαμβακα,μπορω να αφαιρεσω καποια κεραμιδια απο τη στεγη για να αποκτησω προσβαση στην πλακα και να κανω τη δουλεια μου ετσι απλα?Τα κεραμιδια που θα βγαλω θα ειναι αχρηστα μετα η ξαναμπαινουν?ευχαριστω!


Φίλε @stef29 , εγώ έχω κάνει την μόνωση που λες με 5άρα διογκωμένη πολυστερίνη. Πήρα κομμάτια που έχουν εγκοπές και κολλάνε μεταξύ τους, έβαλα και μια αδιάβροχη μεμβράνη από πάνω και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και το χειμώνα και το καλοκαίρι.

Υπήρχε και σε εμένα 3άρα από μέσα αλλά η διαφορά που είδαμε μετά ήταν απίστευτη.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα μιας και είναι πολύ οικονομική λύση και αξίζει τον κόπο.Να ευχαριστήσω βέβαια και τα παιδιά του φόρουμ που μου έδωσαν την ιδέα διαβάζοντας το ανάλογο ποστ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147342 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Θερμομόνωση
Φιλε Soureal ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Το ψαχνω λιγο με αυτο που μου προτεινε παραπανω ο φιλος dimlyk γιατι φαινεται αρκετα ενδιαφερον λογω του οτι δεν επηρρεαζεται απο υγρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147344 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
αν δεν το βρηκες ειναι αυτο
www.fibralco.gr/products/aritherm#2-ιδιότητες
το προβλημα με τα παπλωματα γενικα ειναι οτι δεν σηκωνουν βαρη ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stef29

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.163 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ