Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11971 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Εγώ βάζω το DUROSOL και μου είπε κάποιος μηχανολόγος ότι η λευκή πολύστερίνη είναι καλύτερη από τη μπλε. Τιμή το 7άρι 6,30 το τ.μ.

DUROSOL


Καλά βέβαια θα έκανε να μας έλεγε και τους λόγους διότι διαφορετικά θα νόμιζε κάποιος ότι έχει μετοχές στην εταιρία :lol: :lol:

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11972 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

jose pelleto έγραψε: aristidis540
(


Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δηλαδή ποιές ιδιότητες χανει; Το σίγουρο είναι ότι η διογκωμένη πολυστερίνη υπερτερεί σε διαπνοή , και πιθανή υγρασία που μπορεί να βρεθεί πίσω από το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης, μπορεί να εξατμιστεί.


Φίλε jose εαν σου παραθέσω το τι εχω ακούσει απο πωλητές και εμπόρους τον περασμένο μήνα θα φρίξεις τελείως..σκέτη τρέλα. Με αφορμή τα 7 ευρω+ ΦΠΑ που μου ζητησε καποιος για την 5αρα γκοφρε εξηλασμενη της fibran(να μην αναφερω τι του ειπα να την κάνει),εκανα μια γρηγορη ερευνα,για τις διαφορές εξηλασμένης και διογκομένης και γραφιτούχας(που πολλοι προωθούν πλέον) βρηκα αυτά:

1.monosimacon.blogspot.com/2011/08/blog-post_10.html
2.www.stohellas.gr/107489_GR-Filadia-Mytho...i_pragmatikothta.pdf
3.monotiki.com/DA4E3701.el.aspx

Παντως εάν έχετε την διαθεση και το ψαξετε θα βρείτε ακόμα περισσότερα αλλα θα μπερδευτείτε και πιο πολυ.
Εγω πάντως σκέφτομαι για το κομμάτι της στεγασμένης βεράντας,να βάλω διογκωμένη με την πρωτη στρωση κάτω εξηλασμένη,για να αποφυγω πιθανή υγρασία απο το πλυσιμο της βεράντας,και για τον νότιο τοιχο που τον πιανει η βροχη, ο θεός βοηθός :lol: :lol:


Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11973 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε: jose pelleto δες εδω.


monotiki.com/DA4E3701.el.aspx



"Διαφορές εξηλασμένης και διογκωμένης πολυστερίνης

Εξηλασμένη πολυστερίνη
Είναι παράγωγο του πετρελαίου από πολυμερή και παράγεται με τη διαδικασία της εξήλασης. Είναι κλειστής κυψελωτής δομής, δηλαδή στην ουσία δεν μπορεί να διαπεραστεί εύκολα από υγρασία. Με λίγα λόγια έχει διάρκεια ζωής όσο κρατήσει ένα έργο, δηλαδή σχεδόν εφόρου ζωής

Διογκωμένη πολυστερίνη
Η διόγκωση γίνεται με αέρα, και πρεσάρεται με ατμό. Έτσι δημιουργούνται κάποια κενά, όπου και δίνουν θερμομονωτικές ικανότητες στο φελιζόλ, τα οποία όμως απορροφούν εύκολα την υγρασία και έχουν σαν αποτέλεσμα να χάνουν τις θερμομονωτικές τους ικανότητες.

Γενικότερα η υγρασία καταστρέφει τις θερμομονωτικές του ιδιότητες, οποιουδήποτε θερμομονωτικού υλικού."


Το λέει ξεκάθαρα η υγρασία τα μαμάει όλα..... απλά είναι θέμα χρόνου. ;)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11974 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παρτε ενα κοματι διογκωμενης κ ενα κοματι εξηλασμενης κ βαλτε τα μεσα στο νερο για μια μερα.
Βγαλτε τα για να δειτε τις διαφορες.
Καμμια σχεση η μια με την αλλη.
Στο μονο που υπερτερει η διογκωμενη ειναι στο κοστος.
Αν εκει που θελουμε να μονωσουμε ειμαστε σιγουροι οτι δεν εχει υγρασια βαζουμε διογκωμενη.
Αλλιως....

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11976 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
χμ εκει που ελεγα εχω τελιωσει θα βαλω φιμπραν τωρα ακουω και για γραφιτη δλδ?
θα παραγγειλω μεχρι το τελος της εβδομαδας(γι'αυτο πρεπει να καταληξω) και την αλλη θα αρχισω την τοποθετηση.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11977 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Για το NEOPOR τι λετε?Ειναι αυτο με τον γραφιτη χρωματος γρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ