Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12079 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Τις κορνίζες δεν τις αφήνουν. Μάλιστα τις κάνουν να εξέχουν βάζοντας ξεχωριστά κομάτια. Η κορνίζα στην πόρτα της αποθήκης αφού δεν θα μονωθεί η αποθήκη (λεβητοστάσιο) δεν μονώνεται.
Σε ότι δεν μονώνεται θα μπουν τα υπόλοιπα υλικά, κόλλα, υαλόπανο και χρωμοσοβάς, όπως και στις μετώπες και τα ταβάνια της οροφής.
Οι υπόλοιπες κορνίζες έχουν γίνει εκτός από τις 2 στη φάτσα του σπιτιού που θα γίνουν αύριο.
Τα μέσα των παραθύρων δεν μπορούν να γίνουν γιατί οι κάσες υπάρχουν ήδη και δεν υπάρχει τόσο περιθώριο. Θα μπουν όλα τα άλλα υλικά εκτός από την πολυστερίνη.

Λες να υπάρχει πρόβλημα??


Και εμένα υπήρχαν τα κουφώματα. Αν υπάρχουν μάρμαρα καλό θα είναι να τα καλύψεις (προσωπική μου γνώμη) τουλάχιστον με κόλλα-υαλόπλεγμα - σοβά. Αν τα κουφώματα είναι περασμένα κατάσαρκα στον σοβά τότε μπορείς να ρίξεις τον σουβά μόνο περιμετρικά των κουφωμάτων και να βάλεις μικρότερου πάχους μονωτικό και κατόπιν κόλλα-υαλόπλεγμα-σοβά και θα έρθεις πρόσωπο στα κουφώματα επάνω περίπου 1 εκατοστά μέσα άντε 1,5. Και καθόλου να μην βάλεις όμως δεν χάνεται και ο τόπος. Το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού σου το έχεις καλύψει επαρκέστατα. Εμένα στον 2ο όροφο υπήρχαν κουφώματα και είχαν τοποθετηθεί πάνω σε μάρμαρα. Το μάρμαρο είναι πολύ καλός αγωγός της θερμοκρασίας. Όταν έξω είχε παγωνιά τα κουφώματα απο μέσα ήταν παγωμένα. Η θερμογράφημα στο κούφωμα ήταν σαν να μην υπήρχε. Στους άλλους 2 ορόφους που έβαλα κουφώματα απο την αρχή ξήλωσα και τα μάρμαρα εκτός απο το κεφαλόσκαλο.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12084 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

kakos έγραψε:

dmtr έγραψε: Τις κορνίζες δεν τις αφήνουν. Μάλιστα τις κάνουν να εξέχουν βάζοντας ξεχωριστά κομάτια. Η κορνίζα στην πόρτα της αποθήκης αφού δεν θα μονωθεί η αποθήκη (λεβητοστάσιο) δεν μονώνεται.
Σε ότι δεν μονώνεται θα μπουν τα υπόλοιπα υλικά, κόλλα, υαλόπανο και χρωμοσοβάς, όπως και στις μετώπες και τα ταβάνια της οροφής.
Οι υπόλοιπες κορνίζες έχουν γίνει εκτός από τις 2 στη φάτσα του σπιτιού που θα γίνουν αύριο.
Τα μέσα των παραθύρων δεν μπορούν να γίνουν γιατί οι κάσες υπάρχουν ήδη και δεν υπάρχει τόσο περιθώριο. Θα μπουν όλα τα άλλα υλικά εκτός από την πολυστερίνη.

Λες να υπάρχει πρόβλημα??


Και εμένα υπήρχαν τα κουφώματα. Αν υπάρχουν μάρμαρα καλό θα είναι να τα καλύψεις (προσωπική μου γνώμη) τουλάχιστον με κόλλα-υαλόπλεγμα - σοβά. Αν τα κουφώματα είναι περασμένα κατάσαρκα στον σοβά τότε μπορείς να ρίξεις τον σουβά μόνο περιμετρικά των κουφωμάτων και να βάλεις μικρότερου πάχους μονωτικό και κατόπιν κόλλα-υαλόπλεγμα-σοβά και θα έρθεις πρόσωπο στα κουφώματα επάνω περίπου 1 εκατοστά μέσα άντε 1,5. Και καθόλου να μην βάλεις όμως δεν χάνεται και ο τόπος. Το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού σου το έχεις καλύψει επαρκέστατα. Εμένα στον 2ο όροφο υπήρχαν κουφώματα και είχαν τοποθετηθεί πάνω σε μάρμαρα. Το μάρμαρο είναι πολύ καλός αγωγός της θερμοκρασίας. Όταν έξω είχε παγωνιά τα κουφώματα απο μέσα ήταν παγωμένα. Η θερμογράφημα στο κούφωμα ήταν σαν να μην υπήρχε. Στους άλλους 2 ορόφους που έβαλα κουφώματα απο την αρχή ξήλωσα και τα μάρμαρα εκτός απο το κεφαλόσκαλο.


Κάπως έτσι θα γίνει. Στα περβάζια έχω πλάκες καρύστου και θα μπει σοβάς με υαλόπλεγμα με κλίση για να φεύγουν τα νερά. Δεν γκρεμίζω σοβάδες είναι πολύ ταλαιπωρία.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12096 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
εδω

www.rizakos.gr/gr/monosi_neopor.asp

αναφερει=EPS neopor 80----> λ = 0,032 W / mK

εμενα μου ειχαν πει να βαλω 70mm xps(φιβραν),γνωριζει καποιος να μου πει ποσο παχος πρεπει να παω με το neopor?

----Tελικα πηγα σημερα και πηρα δυο προσφορες ,μια με neopor-knauf και η αλλη κελυφος με dow xps-isomat.
και τα 2 βγαινουν πανω κατω στα 20 ευρω το τετραγωνικο,αλλα ο καθενας λεει οτι εχει το καλυτερο υλικο,δλδ xps εναντια στο eps με γραφιτη.
Κι'εγω εχω μπερδευτει ακομη ποιο πολυ.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12125 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

aristidis540 έγραψε:


----Tελικα πηγα σημερα και πηρα δυο προσφορες ,μια με neopor-knauf και η αλλη κελυφος με dow xps-isomat.
και τα 2 βγαινουν πανω κατω στα 20 ευρω το τετραγωνικο,αλλα ο καθενας λεει οτι εχει το καλυτερο υλικο,δλδ xps εναντια στο eps με γραφιτη.
Κι'εγω εχω μπερδευτει ακομη ποιο πολυ.


Μπορεις αν θελεις να μας πεις ποσο σου δωσαν στις προσφορες το τμ για το μωνοτικο ποσο για την κολλα?
Και βεβαια και για τον σοβα.20 ευρω σαν λιγα μου φενονται.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12127 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

aristidis540 έγραψε: εδω

www.rizakos.gr/gr/monosi_neopor.asp

αναφερει=EPS neopor 80----> λ = 0,032 W / mK

εμενα μου ειχαν πει να βαλω 70mm xps(φιβραν),γνωριζει καποιος να μου πει ποσο παχος πρεπει να παω με το neopor?

----Tελικα πηγα σημερα και πηρα δυο προσφορες ,μια με neopor-knauf και η αλλη κελυφος με dow xps-isomat.
και τα 2 βγαινουν πανω κατω στα 20 ευρω το τετραγωνικο,αλλα ο καθενας λεει οτι εχει το καλυτερο υλικο,δλδ xps εναντια στο eps με γραφιτη.
Κι'εγω εχω μπερδευτει ακομη ποιο πολυ.


Διαφορες μεγαλες δεν εχουν οσον αφορα την θερμομονωση.
Ειναι περιπου ιδια.
Βεβαια το Neopor ειναι κ ηχομονωτικο ενω η εξηλασμενη της Dow κ Fibran oxi.
Απο την αλλη ομως η Dow κ η Fiban ειναι οι πιο διαδεδομενες-δουλεμενες εταιρειες στην χωρα μας.
Αρα κ πιο δοκιμασμενες.
Για μενα εφ οσον οι τελικες τιμες δεν θα εχουν διαφορες προτιμησε το πιο καλο συνεργειο.
Αυτο θα σου κανει κ την διαφορα.
Ζητα να δεις δουλειες τους.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12128 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

aristidis540 έγραψε: εδω

www.rizakos.gr/gr/monosi_neopor.asp

αναφερει=EPS neopor 80----> λ = 0,032 W / mK

εμενα μου ειχαν πει να βαλω 70mm xps(φιβραν),γνωριζει καποιος να μου πει ποσο παχος πρεπει να παω με το neopor?

----Tελικα πηγα σημερα και πηρα δυο προσφορες ,μια με neopor-knauf και η αλλη κελυφος με dow xps-isomat.
και τα 2 βγαινουν πανω κατω στα 20 ευρω το τετραγωνικο,αλλα ο καθενας λεει οτι εχει το καλυτερο υλικο,δλδ xps εναντια στο eps με γραφιτη.
Κι'εγω εχω μπερδευτει ακομη ποιο πολυ.


Διαφορες μεγαλες δεν εχουν οσον αφορα την θερμομονωση.
Ειναι περιπου ιδια.
Βεβαια το Neopor ειναι κ ηχομονωτικο ενω η εξηλασμενη της Dow κ Fibran oxi.
Απο την αλλη ομως η Dow κ η Fiban ειναι οι πιο διαδεδομενες-δουλεμενες εταιρειες στην χωρα μας.
Αρα κ πιο δοκιμασμενες.
Για μενα εφ οσον οι τελικες τιμες δεν θα εχουν διαφορες προτιμησε το πιο καλο συνεργειο.
Αυτο θα σου κανει κ την διαφορα.
Ζητα να δεις δουλειες τους.


+1000

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ