Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1876 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Μπήκε και η 300-L XPS πολυστερίνη στα μέρη της σοφίτας που περπατάω-αποθηκεύω πράματα. Τελικά αντέχει κανονικά πάτημα παπουτσιού αν περπατάς προσεκτικά, όπως και κιβώτια ή χαλιά. Αν πατήσεις άτσαλα κάνει ένα αποτύπωμα βάθους 1mm, το οποίο δεν επηρρεάζει με τίποτα την λειτουργεία της πολυστερίνης. Βάσανο όμως το κόψιμο με μαχαίρι, όπως και το ταίριασμα των άκρων, η L άκρη θέλει μελέτη για να φέρνεις τα μικρά κομμάτια να θυληκώνουν σωστά. Θα προτιμούσα παντού τον πετροβάμβακα, αλλά δεν περπατιέται και τρίβεται αν μετακινείς πράματα πάνω του.

Περιμένω τώρα να κάνει κρύο το βράδυ να δω τι πουλιά πιάσαμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1910 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Γεια σας,

Η μεζονέτα που μένω κτίστηκε το 1989. Έχει διπλούς τοίχους, 3cm κενό, και την εποχή εκείνη βάλαμε στο κενό έναν άσπρο αφρό, δεν θυμάμαι πως λεγόταν. Την οροφή την ψεκάσαμε με πολυουρεθάνη και κει πάνω έπεσε στρώμα μπετόν όπου χτίστηκαν τα κεραμίδια. Ο άσπρος αφρός, θυμάμαι, ήταν πολύ φθηνότερος από την πολυουρεθάνη. Βασικά με τα ξύλινα κουφώματα που έχει το σπίτι νιώθεις ότι μπάζει από παντού. Φέτος έβαλα λάστιχα στις πόρτες και τα παραθυρα και η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά.
Πιστεύετε ότι εκείνος ο άσπρος αφρός υπάρχει ακόμα ή πρέπει να βάλω ξανά κάποιο υλικό, μάλλον σε υγρή μορφή, για να ενισχύσω τη μόνωση των τοίχων?
Αν κάποιος ξέρει ας δώσει καμιά ιδέα.
Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1923 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Και πως ακριβώς θα ξαναγεμίσεις τους τοίχους? Θα ανοίγεις τρύπες παντού και θα χύνεις πάλι κάποιο υγρό? Μάλλον κάποιου είδους κέλυφος/ασπίδα/θερμοπρόσωψη θα πρέπει να κάνεις από έξω.

Το δικό μου πείραμα με την μόνωση πέτυχε. Χτες το βράδυ με 7 βαθμούς εξωτερική, το δωμάτιο του πιτσιρικά έχασε 0.4 βαθμούς, η δε κρεββατοκάμαρα 0.2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2670 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re: Θερμομόνωση

theo64 έγραψε: Επειδή καλή είναι η χρήση βιομάζας για την θέρμανση αλλά νομίζω ότι η θερμομόνωση των κτιρίων είναι απαραίτητη για την οικονομική θέρμανση, γιαυτό ανοίγω αυτό το τόπικ ώστε να προτείνουμε λύσεις για καλύτερη θερμομονωση των κτιρίων.
Ξεκινώ με μία ερώτηση. Εχω μονοκατοικία με αμόνωτη κεραμοσκεπή και η οροφή είναι απο μπετόν με πολύ κακή μόνωση (μόλις 3cm φελιζόλ), υπάρχει κάποιος τρόπος να μονώσω την οροφή χωρίς μεγάλες επεμβάσεις και φυσικά όσο γίνεται πιο οικονομικά;


Εχεις πρόσβαση να χωθείς στην στέγη για να δουλέψεις, η εννοείς να μονώσεις τα ταβάνια ? :huh: Και ρωτώ γιατί όλοι μιλάνε για το να ρίξεις μόνωση χύμα στην πλάκα :huh:

Για κάθε περίπτωση υπάρχει και η ανάλογη λύση ;)
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2675 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Θερμομόνωση
Θετω και εγω προς συζητηση το θεμα που εχω στο σπιτι μου.
μενω σε οικια πρωτου οροφου 90τμ2 εκτεθημενο απο παντου,με μεγαλη βορεια πλευρα,το ιδιο και νοτια,και με μικροτερες ανατολικες και δυτικες.Η μονωση ειναι ικανοποιητικη με διπλο τουβλο και φελιζολ αναμεσα αν θυμαμαι καλα,γιατι τοτε δεν τα διναμε και πολυ σημασια,3εκ. Εχει συνθετικα κουφωματα με διπλο τζαμι,αλλα χωρις πατζουρια. Εδω δεν υπαρχει προβλημα στο χωρο διοτι θερμενεται αρκετα καλα. Μεσω μιας σκαλας 3χ1 οδηγουμαστε στην σοφιτα οπου υπαρχει ενας ενιαιος χωρος 70μ2 οπου το μεγιστο υψος ειναι 2,20 και το ελαχιστο 1μ. Η μονωση της σοφιτας ξεκινωντας απο πανω ειναι ως εξης:
Κεραμιδια,ασφαλτοπανο,φελιζολ 3αρι,πετσωμα,φελιζολ 3αρι και κλεινουμε με γυψοσανιδα. Επισης το πατωμα μεταξυ του οροφου και της σοφιτας δεν ειναι απο μπετον αλλα απο ξυλο και σιδεροδοκους στο οποιο τοποθετηθηκε ψευτοπατωμα και πανω του μπηκε το κανονικο παρκε. Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το γεγονος οτι εχω διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω τουλαχιστον 4-5 βαθμους. Επανω το χειμωνα ποιο κρυο και το καλοκαιρι +5.
Ελα μου ντε?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2678 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Θετω και εγω προς συζητηση το θεμα που εχω στο σπιτι μου.
μενω σε οικια πρωτου οροφου 90τμ2 εκτεθημενο απο παντου,με μεγαλη βορεια πλευρα,το ιδιο και νοτια,και με μικροτερες ανατολικες και δυτικες.Η μονωση ειναι ικανοποιητικη με διπλο τουβλο και φελιζολ αναμεσα αν θυμαμαι καλα,γιατι τοτε δεν τα διναμε και πολυ σημασια,3εκ. Εχει συνθετικα κουφωματα με διπλο τζαμι,αλλα χωρις πατζουρια. Εδω δεν υπαρχει προβλημα στο χωρο διοτι θερμενεται αρκετα καλα. Μεσω μιας σκαλας 3χ1 οδηγουμαστε στην σοφιτα οπου υπαρχει ενας ενιαιος χωρος 70μ2 οπου το μεγιστο υψος ειναι 2,20 και το ελαχιστο 1μ. Η μονωση της σοφιτας ξεκινωντας απο πανω ειναι ως εξης:
Κεραμιδια,ασφαλτοπανο,φελιζολ 3αρι,πετσωμα,φελιζολ 3αρι και κλεινουμε με γυψοσανιδα. Επισης το πατωμα μεταξυ του οροφου και της σοφιτας δεν ειναι απο μπετον αλλα απο ξυλο και σιδεροδοκους στο οποιο τοποθετηθηκε ψευτοπατωμα και πανω του μπηκε το κανονικο παρκε. Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το γεγονος οτι εχω διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω τουλαχιστον 4-5 βαθμους. Επανω το χειμωνα ποιο κρυο και το καλοκαιρι +5.
Ελα μου ντε?


Ειναι απολυτα φυσιολογικο να εχεις διαφορα θερμοκρασιας.
Η σοφιτα σου λειτουργει σαν επιπλεον μονωση για το κατω σπιτι κ εχεις αυτη τη διαφορα θερμοκρασιας.
Για το πως θα το λυσεις?
Πολλοι τροποι.
Π.χ. να βαλεις 2 ξεχωριστους θερμοστατες.1 στη σοφιτα κ 1 στο κατω σπιτι.
Συμβουλευσου καλυτερα ενα μηχανολογο για να σου δωσει την βελτιστη λυση

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.236 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ