Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #12287 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
εμενα ο τοιχος που θελει μονωση ειναι 15 τετραγωνικα. 300€ σας ειχα πει θελει ο μαστορας.. 150€ ειναι τα υλικα που θα βαλω.. κολλα, το μπλε φελιζον 5 ποντων σιτα αυτα τα ειδικα βιδακια και απο πανω σοβας... θα το κανω με τον πεθερο μου και θα μου βγει μονο 150€! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12338 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
πηγα τελικα μια βολτα απο την styropan:
neopor 8 cm 6.66 Ε---->(φπα 8.6) το 7αρι κανα ευρω κατω.
isomat ak-t-55 10.4 E--->(φπα 13.5)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12340 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η εταιρία μας διαθέτει το σύστημα Θερμοπρόσοψης ¨Θερμο- ανάκλασης¨, το οποίο ενσωματώνει την τεχνολογία της Ανακλαστικής Θερμομόνωσης. Δηλαδή, κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών ανακλά το 98% της ανεπιθύμητης ακτινοβολίας στο εξωτερικό της κατοικίας, διατηρώντας το εσωτερικό δροσερό και ταυτόχρονα, τους χειμερινούς μήνες ανακλά την ακτινοβολία που παράγουν τα σώματα στο εσωτερικό εξοικονομώντας ενέργεια για τη θέρμανση της κατοικίας.



Η Θερμομόνωση Εξωτερικής Τοιχοποιίας ¨Θέρμο- ανάκλασης¨ περιλαμβάνει τα εξής στάδια:

1_Τοποθετούμε το ρολό του Concrete Barrier Foil, εξωτερικά του κτηρίου, σε διάταξη από πάνω προς τα κάτω και στηρίζουμε στο πάνω μέρος με 2-3 πλαστικά βύσματα, ανά 5-10cm, ανάλογα με το υλικό κατασκευής της τοιχοποιίας, καλύπτοντας το ένα ρολό με το άλλο κατά 5εκ.

2_Κάνουμε συγκόλληση στις ενώσεις εν θερμώ (με πιστόλι θερμού αέρα). Επίσης, προτείνεται η συγκόλληση των ενώσεων με την ειδική αυτοκόλλητη ταινία από καθαρό αλουμίνιο RFOIL, για τη δημιουργία μιας ενιαίας θερμοανακλαστικής επιφάνειας, που θα αποτρέψει από κάθε είδους θερμογέφυρα.

3_Τοποθετούμε ανοξείδωτο Νευρομετάλ (Ζ230/Ζ231) εφαπτόμενο στο CBF, το οποίο στηρίζουμε με τα ίδια πλαστικά βύσματα.

4_επικαλύπτουμε την επιφάνεια του Νευρομετάλ με σοβά βασικής στρώσης.

5_Στη συνέχεια τοποθετούμε υαλόπλεγμα με κόλλα πλακιδίων, για βέλτιστο αποτέλεσμα στο τελικό επίχρισμα.

6_Ως τελική επίστρωση χρησιμοποιείται μαρμαροκονία.

Το κόστος ανέρχεται στα 37€/τ.μ. + Φ.Π.Α., χωρίς την τοποθέτηση. Τα μεταφορικά μέχρι την κατασκευή σας επιβαρύνουν την εταιρία μας.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12352 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Το κόστος ανέρχεται στα 37€/τ.μ. + Φ.Π.Α :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12361 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
καλημερα.εκατσα και διαβασα ολο το θεμα απτην αρχη.η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει να κανω τη μονωση με το τροπο που εγραψα.εχω τη προσωψη της οικιας μου που βλεπει ολυμπο.ειναι 15 τετραγωνικα.ελεγα λοιπον με κολλα,φελιζο 5 ποντων,πλαστικα ουπα,ξανα κολλα κ τελος ετοιμο σοβα.ειναι αυτος ενας καλο τροπος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12362 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Αφού τα τετραγωνικά σου δεν είναι πολλά και μιας και είσαι απέναντι από τον Όλυμπο εγώ θα έλεγα να βάλεις φελιζόλ 7 cm, τουλάχιστον.
Oι μάστορες που φτιάνουν το δικό μου μου είπαν ότι οι Γερμανοί σε οικοδομές μέχρι 8 μέτρα ύψος δεν χρεισημοποιούν εκτονούμενα καρφιά. Με την κόλα μόνο στέκεται μια χαρά. Εμένα σε 200 τ.μ. βάλανε καμιά 400 καρφιά.
Πάνω από το φελιζόλ να βάλεις υαλόπανο οπωσδήποτε μαζί με την κόλλα τα κομάτια του οποίου να επικαλύπτονται κατά 10 cm ώστε να το κάνει όλο ένα σώμα.
Τέλος, ο σιλικονούχος σοβάς και είσαι έτοιμος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ