Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12363 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

michalisgr έγραψε: καλημερα.εκατσα και διαβασα ολο το θεμα απτην αρχη.η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει να κανω τη μονωση με το τροπο που εγραψα.εχω τη προσωψη της οικιας μου που βλεπει ολυμπο.ειναι 15 τετραγωνικα.ελεγα λοιπον με κολλα,φελιζο 5 ποντων,πλαστικα ουπα,ξανα κολλα κ τελος ετοιμο σοβα.ειναι αυτος ενας καλο τροπος;


οπως ειπε και ο φιλος ξεχασες το πλεγμα που θα δεσει ολη την κατασκευη.
το 5αρι μου φενεται μικρο ,εγω ειμαι λιγο εξω απο θεσσαλονικη και εχω καταληξει στο 8αρι(neopor και οχι xps).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12373 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
michalisgr
βρισκεσαι στην Γ κλιματικη ζωνη,δηλ.συμφωνα με τον κανονισμο θερμομονωσης ,U κατω απο 0,45 δηλ.πχ για εξηλεασμενη τουλ. 7εκ.

εδω μας δινει το παχος μονωσης ανα νομο για εξηλεασμενη κ πετροβαμβακα

www.fibran.gr/frontend/insulation_guide_xps.php
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dr.panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12376 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Και εγώ χαλαρά θα έλεγα 7άρι. Εμένα στην Καβάλα μου πρότειναν 7άρι (όπως και έβαλα).Εάν η γνώμη μου μετράει (λόγο του ότι το δοκίμασα στην πράξη φέτος τον χειμώνα) θα σας πώ ότι σχετικά όλες οι μονώσεις λίγο ή πολύ στο αποτέλεσμα είναι ίδιες. Οι απώλειες του σπιτιού μου όπως προανέφερα και σε κάποιο ποστ μου ήταν τον βαρύ χειμώνα με -2 -3 περίπου 1,5 βαθμού ανα 8 ώρες!!!! θεωρητικά το αποτέλεσμα ήταν φοβερό σε σχέση με πέρσι που οι αντίστοιχες απώλειες με ηπιότερο χειμώνα ήταν 1-2 βαθμούς κάθε 2 -3 ώρες. Προτείνω ανεπιφύλακτα όποιος το σκέφτεται να το προχωρήσει (άσχετα με το υλικό) και μάλιστα το συντομότερο διότι θα έχει και το καλοκαίρι όφελος. Το στοίχημα τώρα είναι η αντοχή στον χρόνο που οφείλεται κυρίως στην τοποθέτηση και κατά δεύτερον στα δομικά υλικά (κόλες, καρφιά, υαλόπλεγμα, μονωτικό και ΣΟΒΑΣ).

Και μερικά τιπς.

---- Μην λυπηθείτε τα χρήματα για τον σοβά. Προσωπικά έβαλα ακριλικό χρωματιστό.
---- Υπάρχουν 2-3 είδη καρφιών πλαστικών στην αγορά. Επιλέξτε τα ακριβά έτσι και αλλιώς δεν έχουν τρομερή διαφορά στο κόστος.
---- Τραβήξτε ότι παροχές θέλετε (καλώδια ρεύματος φωτισμού ή πρίζες - βρύσες νερού) πριν τοποθετήσετε την θερμοπρόσωψη, μετά θα είναι αργά.
---- Μην σκέφτεστε να καρφώσετε ή να βιδώσετε οτιδήποτε δεν πρόκειται να μείνει για πάντα στον τοίχο μετά απο το πέρας των εργασιών. Χρησιμοποιήστε ειδικά βύσματα (αυτά για γειψοσανίδες

Εάν έχετε κλιματιστικό εφοδιαστείτε με ειδικά μακριά βίσματα για να πιάνει στον κυρίως τοίχο και όχι στην θερμοπρόσοψη διότι θα πέσει με την μία κάτω,

Βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε διαρροές απο τα λούκια νερού διότι με την θερμοπρόσωψη θα καλυφθούν και μετά άντε γεια δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι τι θα γίνει αν τρέχουν τα νερά μέσα στον τοίχο....

---- Μην αφήνετε εργασίες όπως βαψίματα ταβανιών απο μπαλκόνια και μαρκίζες μετά απο την τοποθέτηση της θερμοπρόσωψης και σε περίπτωση που χρησιμοποιήσετε χρωματιστό σοβά.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12377 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Υπάρχωντα κλιματιστικά τι τα κάνουμε? Πειράζει να μείνουνε ελαφρά χωνευτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12378 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

kakos έγραψε: Το στοίχημα τώρα είναι η αντοχή στον χρόνο

---- Τραβήξτε ότι παροχές θέλετε (καλώδια ρεύματος φωτισμού ή πρίζες - βρύσες νερού) πριν τοποθετήσετε την θερμοπρόσωψη, μετά θα είναι αργά.
---- Μην σκέφτεστε να καρφώσετε ή να βιδώσετε οτιδήποτε δεν πρόκειται να μείνει για πάντα στον τοίχο μετά απο το πέρας των εργασιών. Χρησιμοποιήστε ειδικά βύσματα (αυτά για γειψοσανίδες


Εάν έχετε κλιματιστικό εφοδιαστείτε με ειδικά μακριά βίσματα για να πιάνει στον κυρίως τοίχο και όχι στην θερμοπρόσοψη διότι θα πέσει με την μία κάτω,

Βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε διαρροές απο τα λούκια νερού διότι με την θερμοπρόσωψη θα καλυφθούν και μετά άντε γεια δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι τι θα γίνει αν τρέχουν τα νερά μέσα στον τοίχο....


Σωστος σε ολα.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικοι λογοι που εμενα με κανουν διστακτικο (για να μην πω αρνητικο) εναντι της εξωτερικης θερμομονωσης.
Σιγουρα ειναι η πιο αποτελεσματικη ομως.
Βεβαια σε ηδη υφισταμενα κτιρια ειναι κ η μονη λυση.
Εχω δει ομως κ καινουργια σπιτια με μονωση 8-10cm (συνδυασμος εξηλασμενης κ πετροβαμβακα)αναμεσα απο τα τουβλα με τρομερο αποτελεσμα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12379 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Υπάρχωντα κλιματιστικά τι τα κάνουμε? Πειράζει να μείνουνε ελαφρά χωνευτά?

Αν θες την γνωμη μου βγαλτο και ξαναβαλτο. Μην κολλας στα 100 ευρω αμαρτια ειναι τοση δουλεια...

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ