Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12423 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dr.panosv έγραψε: για οποιον εχει καταληξει σε διογκωμενη,οσο αναφορα την πυκνοτητα (eps 80,100,200)
βαση μελετης του πανεπιστημιου πατρων το 2004 για την διογκωμενη πολυστερινη πυκνοτητες των 20κιλων (EPS 100) ειναι αρκετες και δεν συνιστονται μεγαλυτερες,εκτος και αν υπαρχουν αλλοι λογοι πχ. λογω μηχανικης καταπονησης.

δεν ειμαι μηχανικος,θα βαλω eps100 8εκ στο ανατολικο κομματι κ 10 εκ στο βορειο κομματι μιας και υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας,μετρησα ολο το σπιτι με ψηφιακο θερμομετρο και κατεληξα σε καποια συμπερασματα,

δειτε διαφορα που ειδα κ .....λαχταρισα...

ανατολικο δωματιο τοιχος (30εκ αμονωτος) 17c
ταβανι(γυψοσανιδα και 5εκ πετροβαμ. χωρις πλακα) 19

βορειο δωμ τοιχος (25εκ αμονωτος) 14
ταβανι(πλακα αμονωτ.) 16




Με τη εξωτερικη θερμοκρασια ειχες αυτες τις μετρησεις?Μαλλον οχι χαμηλες.
Γιατι σε εμενα στην ποιο βορινη πλευρα με εξωτερικη θερμοκρασια -13 στην εσωτερικη πλευρα ειχα 2 βαθμους.Μιλαμε για αμονωτο τοιχο.Στο μπανιο που το εκανα μόνωση εξωτερικη ειχα 11.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.Ο βορινος τοιχος ειχε τοση υγρασια που αν το δει καποιος θα νομιζει οτι τρεχει νερο απο σωληνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12429 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
foxsat νομιζω οτι μολις απαντησες στον μιχαλη:

".....εχω ενα θεματακι στο 1 το δωματια με υγρασια σε μια μερια του σπιτιου σκεφτομαι να κανω τη μονωση. ειναι το πιο κρυο δωματιο απο ολα.. το προβλημα ειναι οτι η υγρασια ειναι απο τη εσωτερικη πλευρα και ακριβως απο εξω εχω μια βρυση.. Δε σταζει..το μονο που μπορει να εγινε επειδη η σωληνες ειναι απο σιδηρο να εχει σκουριασει σε καποιο σημειο και να μου βγαζει υγρασια στο δωματιο.. το οποιο το κανει ΜΟΝΟ το χειμωνα!!!"

ειχε εξωτερικη θερμοκρασια 9,7c υγρασια 71% (βροχη) στις 06/03/12 Τρικαλα

σκεφτομαι, για το βορινο κομματι να βαλω ακομη κ πανω απο 10 εκ,δεν ξερω αν τα 2εκ επιπλεον θα καλυψουν αυτη τη διαφορα θερμοκρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12432 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
ναι το δωματιο ειναι βορινο και βλεπει τον ολυμπο.ειναι στη γωνια.χθες εσπασα 3 πρεβαζια και ειδα απο πισω.εχει υγρασια απο τη βρυση.σημερα θα σκαψω τη βρυση να δω τι γινεται.πως θα καταλαβω αν εχει διαρροη;και οχι μονο ο τοιχος εχει υγρασια αλλα και τα πλακακια που ειναι εκει κοντα.λες κ εχεις ριξει νερο κατω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12578 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


Γιατι σπατε το μυαλο σας,για την καλυτερη θερμομονωση????????????Να η λυση!!!!!!

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12586 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
πω πω μπερδευτικα αρκετα με την επιλογη μονωσης,τελικα κατεληξα σε neopor και κολλες και σοβα isomat.
ειπα να το κανω με αφρο αλλα ο πωλητης με εβαλε σε σκεψεις,λεγοντας μου οτι πραγματι ο αφρος κολλαει πολυ γερα αλλα σε βαθος χρονου δεν ξερουμε τι γινεται.
για καποιον που την εχει δουλεψει,μπορει να μας πει ποσο τρωει τελικα το τετραγωνικο η thermo?
στο χαρτι τις στυροπαν αναφερει οτι ειναι 9kg/τετραγωνικο.
ομως στο σιτε τις isomat μεσω ορο βγαινει 4,5kg/τετραγωνικο.
www.isomat.gr/%CE%9A%CE%9F%CE%9B%CE%9B%C...ailed-product-flyer/

που κανω λαθος?
δηλαδη τα στοιχεια; που δινει η ισοματ ειναι μικρα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12599 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

aristidis540 έγραψε: πω πω μπερδευτικα αρκετα με την επιλογη μονωσης,τελικα κατεληξα σε neopor και κολλες και σοβα isomat.
ειπα να το κανω με αφρο αλλα ο πωλητης με εβαλε σε σκεψεις,λεγοντας μου οτι πραγματι ο αφρος κολλαει πολυ γερα αλλα σε βαθος χρονου δεν ξερουμε τι γινεται.
για καποιον που την εχει δουλεψει,μπορει να μας πει ποσο τρωει τελικα το τετραγωνικο η thermo?
στο χαρτι τις στυροπαν αναφερει οτι ειναι 9kg/τετραγωνικο.
ομως στο σιτε τις isomat μεσω ορο βγαινει 4,5kg/τετραγωνικο.
www.isomat.gr/%CE%9A%CE%9F%CE%9B%CE%9B%C...ailed-product-flyer/

που κανω λαθος?
δηλαδη τα στοιχεια; που δινει η ισοματ ειναι μικρα??



aristidi, δηλαδη τι θα παθει ο αφρός;θα ξεκολησουν οι πλάκες μετα απο καιρο;θα χασει ποια ιδιότητα;
Οσον αφορα εγω βρηκα αυτό.

Κατανάλωση Ως κόλλα: 2,0-4,0 kg/m2, ανάλογα με το μέγεθος των δοντιών της σπάτουλας και το είδος του υποστρώματος.Ως οπλισμένο κονίαμα: περίπου 1,5 kg/m2/mm.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ