Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #12737 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
περνοντας τηλεφωνο σημερα για να ρωτησω τιμη για το aritherm που θελω να βαλω στην οροφη επανω απο την γυψοσανιδα,το ενα καταστημα μου ειπε 7.5 ευρω και το δευτερο μου ειπε 4,6.
Οι εμποροι δινουν τιμες αναλογα με τα κεφια τους μου φενεται.
ο φιλος GeorgeG ειχε αναφερει οτι το ειχε αγορασει με 4 ευρω,εαν διαβαζει το θεμα ας πει κατι παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #12743 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
θελω να μονοσω την πλακα και'γω,υπαρχει κεραμοσκεπη απο'πανω αλλα η πλακα ειναι εντελος αμονοτη με αποτελεσμα να ειναι παγομενο το ταβανι σε ολα τα υπνοδωματια,σημερα ειδα αυτο www.knaufinsulation.gr/el/commercial που ειναι τζαμπα και ειπα να το παραγγειλο αλλα μου ειπε ενας φιλος μηχανολογος οτι δεν κανει να το βαλω σκετο χωρις να καλυφθει με κατι απο πανω οπως π.χ γυψοσανιδα γιατι σε 2-3 χρονια θα πολυμεριστει και θα εξατμισθει!
Ισχυουν αυτα που μου ειπε η μου ελεγε παπαριες ο μηχανολογος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #12744 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
γιατι ειναι τζαμπα? :huh:
φιλε μου εαν το υλικο τοποθετηθει πανω απο την πλακα και δεν ερχεσε σε επαφη μαζι του δεν υπαρχει προβλημα.
ενοειται να μην εχει και υγρασια.
το υλικο δεν θα εχει καμια αλοιωση,απλα εγω κατεληξα σε aritherm που εχει καλυτερη μονωση και δεν υπαρχει προβλημα σε οποιαδηποτε επαφη,οπως ο ορυκτοβαμβακας που αναφερουν για επικινδυνα σωματιδια(ινες).
Στην τελικη ουτε θα πολυμεριστει ουτε θα εξατμισθει(εαν δεις το υλικο θα καταλαβεις)και ουτε θα χασει ενα μερος τις θερμομωνοτικης ιδιοτητας στο μελλον οπως η xps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12757 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ειναι σταμπα γιατη με 3,50 ευρο περνεις 10 ποντους μονωτικο.....
Και ως εχουμε πει το παχος κανει την διαφορα και οχι ο σηντελεστης λ.
Επισεις ο σηντελεστης λ του aritherm ειναι σε Kcal και οχι σε W. Οποτε το λ σε W ειναι καπου σε 0,031-0,032.
Δηλαδη αν βαλεις 10 ποντους ορυκτομβαβακα ειναι σαν να βαζεις 8 aritherm.
Τωρα αναλογα την εφαρμογη και τοις ηδιετεροτητες επιλεγουμε το καταληλο υλικο.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12766 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
θα συμφωνησω φιλε,εγω την μονωση θα την βαλω επανω απο την γυψοσανιδα,δεν θα ερχετε σε επαφη με κανεναν.
Αλλα αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι εαν ανεβω επανω για οποιαδηποτε δουλεια (καποιο καλωδιο για καποιο ελενχο)τοτε θα ερχομαι εστω και για ελαχιστο χρονο σε επαφη με το υλικο και θα μου μπαινουν σκεψεις.
Ετσι επελεξα αριθερμ,εαν η κατασκευη εκλεινε μεσα της το υλικο κι'εγω ορυκτοβαμβακα θα εβαζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12892 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ξεκινησα το περασμα του aritherm,το ταβανι εχει αρκετα κατεβασματα (στηριγματα) για να πιασει ο σκελετος της γυψοσανιδας και κοβω με ψαλιδι,εαν ειχα παρει πετροβαμβακα θα ετρωγα πολυ σκονη.
Στις ενωσεις ειχα κενα αλλα ο φιλος μου εδωσε ιδεα και τα πιανουμε με συνδετηρα B) .
θα βαλω φωτο οταν το περασω ολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ