Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #13645 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Η θέρμανση {χαμηλή θερμοκρασία} ευθύνεται για τις υγρασίες αγαπητέ μου. :)

Βασικά για να γεμίζει μούχλες το σπίτι, πρέπει να παγώσατε φέτος. :(

Αν έχει ικανοποιητική θερμοκρασία ο χώρος, και η θερμότητα κατανέμεται σωστά, τότε οι υγρασίες και οι μούχλες θα είναι παρελθόν.

Αν παρόλα αυτά, τα οικονομικά δεν αντέχουν για φουλ ζέστη, το πρόβλημα βελτιώνεται κάπως, με συνεχή εξαερισμό του χώρου.......αλλά όπως είπα.....βελτιώνεται κάπως, για να μην πω ελάχιστα. Και αυτό γιατί είναι πρακτικό το θέμα. Από την μια προσπαθούμε να ζεστάνουμε το σπίτι, και από την άλλη θα ανοίγουμε τα παράθυρα να μπει κρύος αέρας ?


Δημήτρη,ενας φιλος απο πετρελαιο το γυρισε σε ξυλολέβητα,και εκαιγε σε μεγαλο ποσοστο χλωρα ξυλα. Το σπιτι του που ειναι Δυτικο/ανατολικό,καθε μέρα έβρισκε νερα στο πατωμα,υγρα τζάμια και μουσκεμα τοιχους. Οφειλετε στην έλειψη θέρμανσης. Διότι αυτός ισχυρίζεται οτι γυρνούσε με το κοντομάνικο. :evil:

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #13646 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παιδια τα προβληματα που αναφερεται τα ειχα και γω φετος.Το σπιτι σταθερα στους 23 βαθμους και σε ενα δωματιο ειχα υγρασια στο πατωμα.Μετα απο ψαξιμο διαπιστωσα οτι οφειλεται καθαρα στην μονωση δηλαδη:
Επειδη εξω ειχε παρα πολυ κρυο θερμοκρασιες 0 με 4 βαθμους η θερμοχωρητικοτητα του τοιχου δεν ηταν αρκετη με αποτελεσμα η υπαρχουσα μονωση να μην σταματαει το κρυο και να ερχεται σε επαφη με την ζεστη στο χωρο μου.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να πραγματοποιειται υγροποιηση και να εχουμε προβλημα.
Η λυση ειναι μια εξωτερικη θερμομονωση.Οτι αλλο και να κανεται ειναι ημιμετρο.Οσον αφορα εσωτερικη θερμομονωση δεν ενδυκνειται καθως χανουμε ολοκληρωτικα την θερμοχωρητικοτητα του τοιχου.Κανουμε εσωτερικη θερμομονωση μονο εαν δεν μπορουμε να επεμβουμε εξωτερικα.
Και εγω ειμαι στο ψαξιμο και ολα δειχνουν οτι θα το κανω μονος μεχρι τον σοβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #13647 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
www.thermonosystem.gr/?page_id=27
εχει γνωμη γι'αυτα τα υλικα? ποιο πολυ για την κολλα εαν τη εχει δουλεψει καποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14755 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
τοποθετηθηκε στην σοφιτα εξηλασμενη πολυστερινη 5 εκ τικτασ.τα αποτελεσματα θα φανουν σε λιγο καιρο.Ηδη βλεπω οτι εχει σταθεροποιησει την θερμοκρασια στο σπιτι ειδικα στον πανω οροφο.ελπιζω να δουλεψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14759 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εγω τελικα παρηγγειλα νεοπορ 8αρι με ισοματ,απο δευτερα μαλλον θα τα εχω και θα αρχισω.
θα βαλω καμια φωτο οταν προχωρισω.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14761 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: τοποθετηθηκε στην σοφιτα εξηλασμενη πολυστερινη 5 εκ τικτασ.τα αποτελεσματα θα φανουν σε λιγο καιρο.Ηδη βλεπω οτι εχει σταθεροποιησει την θερμοκρασια στο σπιτι ειδικα στον πανω οροφο.ελπιζω να δουλεψει.


Αν κάνω κι εγώ το ίδιο αλλά πάνω από ήδη περασμένο πλακάκι, όπως πρότεινε ο Asteris, θα έχει αποτέλεσμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ