Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2695 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: ...... Η μονωση της σοφιτας ξεκινωντας απο πανω ειναι ως εξης:
Κεραμιδια,ασφαλτοπανο,φελιζολ 3αρι,πετσωμα,φελιζολ 3αρι και κλεινουμε με γυψοσανιδα. Επισης το πατωμα μεταξυ του οροφου και της σοφιτας δεν ειναι απο μπετον αλλα απο ξυλο και σιδεροδοκους στο οποιο τοποθετηθηκε ψευτοπατωμα και πανω του μπηκε το κανονικο παρκε. Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το γεγονος οτι εχω διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω τουλαχιστον 4-5 βαθμους. Επανω το χειμωνα ποιο κρυο και το καλοκαιρι +5.
Ελα μου ντε?


Καλημέρα και από εμένα.

Βασικά όπως προανέφερε και ο stergiosbik είναι απόλυτα φυσιολογικό, να υπάρχει αυτή η διαφορά θερμοκρασίας.

Θα μπορούσε να ήταν καλύτερα τα πράγματα εάν η μόνωση ήταν σωστά τοποθετημένη, και φυσικά καταλληλότερο υλικό από το φελιζόλ. Υπάρχουν δε τρόποι που δύναται η στέγη να μονωθεί 100% αλλά δύσκολο για τέτοιες εργασίες εδώ στην Ελλάδα......άσε που δεν τις πληρώνει κανείς. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2707 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re: Θερμομόνωση


Και μια και είμαστε στο ανάλογο θέμα, ας ρίξω και ένα βιντεάκι για την πολυπόθητη για πολλούς θερμοπρόσοψη κτιρίου.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2708 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Re: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Και μια και είμαστε στο ανάλογο θέμα, ας ρίξω και ένα βιντεάκι για την πολυπόθητη για πολλούς θερμοπρόσοψη κτιρίου.





ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2712 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Θετω και εγω προς συζητηση το θεμα που εχω στο σπιτι μου.
μενω σε οικια πρωτου οροφου 90τμ2 εκτεθημενο απο παντου,με μεγαλη βορεια πλευρα,το ιδιο και νοτια,και με μικροτερες ανατολικες και δυτικες.Η μονωση ειναι ικανοποιητικη με διπλο τουβλο και φελιζολ αναμεσα αν θυμαμαι καλα,γιατι τοτε δεν τα διναμε και πολυ σημασια,3εκ. Εχει συνθετικα κουφωματα με διπλο τζαμι,αλλα χωρις πατζουρια. Εδω δεν υπαρχει προβλημα στο χωρο διοτι θερμενεται αρκετα καλα. Μεσω μιας σκαλας 3χ1 οδηγουμαστε στην σοφιτα οπου υπαρχει ενας ενιαιος χωρος 70μ2 οπου το μεγιστο υψος ειναι 2,20 και το ελαχιστο 1μ. Η μονωση της σοφιτας ξεκινωντας απο πανω ειναι ως εξης:
Κεραμιδια,ασφαλτοπανο,φελιζολ 3αρι,πετσωμα,φελιζολ 3αρι και κλεινουμε με γυψοσανιδα. Επισης το πατωμα μεταξυ του οροφου και της σοφιτας δεν ειναι απο μπετον αλλα απο ξυλο και σιδεροδοκους στο οποιο τοποθετηθηκε ψευτοπατωμα και πανω του μπηκε το κανονικο παρκε. Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το γεγονος οτι εχω διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω τουλαχιστον 4-5 βαθμους. Επανω το χειμωνα ποιο κρυο και το καλοκαιρι +5.
Ελα μου ντε?


Ειναι απολυτα φυσιολογικο να εχεις διαφορα θερμοκρασιας.
Η σοφιτα σου λειτουργει σαν επιπλεον μονωση για το κατω σπιτι κ εχεις αυτη τη διαφορα θερμοκρασιας.
Για το πως θα το λυσεις?
Πολλοι τροποι.
Π.χ. να βαλεις 2 ξεχωριστους θερμοστατες.1 στη σοφιτα κ 1 στο κατω σπιτι.
Συμβουλευσου καλυτερα ενα μηχανολογο για να σου δωσει την βελτιστη λυση


Στεργιο αυτες τις μακακιες πληρωνω τωρα και κυριως το γεγονος οτι οταν ηρθε η μηχανολογος-εμπορος να δει το σπιτι οταν κατασκεαυζοταν,τονισα το γεγονος οτι θελω δυο θερμοστατες. και η απαντηση τους ηταν η εξης. Η ζεστη θα ανεβαινει απο τον κατω χωρο και θα επαρκει και για επανω, δηλαδη απο μια σκαλα 3χ1. ευτηχως τουλαχιστον υπαρχει καλωδιο για θερμοστατη αλλα χρειαζομαι ηλεκτροβανες να διαχωρισψω τα κυκλωματα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2718 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Re: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: ....
Η μονωση της σοφιτας ξεκινωντας απο πανω ειναι ως εξης:
Κεραμιδια,ασφαλτοπανο,φελιζολ 3αρι,πετσωμα,φελιζολ 3αρι και κλεινουμε με γυψοσανιδα. Επισης το πατωμα μεταξυ του οροφου και της σοφιτας δεν ειναι απο μπετον αλλα απο ξυλο και σιδεροδοκους στο οποιο τοποθετηθηκε ψευτοπατωμα και πανω του μπηκε το κανονικο παρκε. Αυτο που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το γεγονος οτι εχω διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω τουλαχιστον 4-5 βαθμους. Επανω το χειμωνα ποιο κρυο και το καλοκαιρι +5.
Ελα μου ντε?


Η μόνωση της σοφίτας είναι πολύ καλή. Ελπίζω οι δύο στρώσεις φελιζόλ να είναι έτσι που η κάτω να καλύπτει τις θερμογέφυρες που δημιουργεί η επάνω, τοποθέτηση ανάμεσα στις τεγίδες. Αν αντί για ασφαλτόπανο είχες ανακλαστική στεγανωτική μεμβράνη, κόστος περίπου 2 ευρώ ανά μ2, θα ήταν τέλεια. Οι διαφορές του φελιζόλ, αν μάλιστα έχει ένα ικανοποιητικό ειδικό βάρος, σε σχέση με άλλα "καλά" θερμονωτικά είναι δευτερεύουσες. Το παρκέ βέβαια δημιουργεί ένα στρώμα θεμομονωτικό που εμποδίζει τη θέρμανση του κάτω ορόφου να ανέβει επάνω. Με δύο θερμοστάτες σε ενιαία κατοικία δεν μου φαίνεται λογικό. Με μια τρίοδη βάννα στη σωλήνωση του κάτω ορόφου που θα ρυθμίζει την ποσότητα του ζεστού νερού προσαγωγής με τρόπο ώστε να υπάρχει ίδια θερμοκρασία με αυτή του πάνω ορόφου όπου το νερό του λέβητα θα πηγαίνει ανεμπόδιστα μου φαίνεται πιο ορθολογικό.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2719 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Θερμομόνωση

Τάκης έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: ....
Με μια τρίοδη βάννα στη σωλήνωση του κάτω ορόφου που θα ρυθμίζει την ποσότητα του ζεστού νερού προσαγωγής με τρόπο ώστε να υπάρχει ίδια θερμοκρασία με αυτή του πάνω ορόφου όπου το νερό του λέβητα θα πηγαίνει ανεμπόδιστα μου φαίνεται πιο ορθολογικό.


θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιο τις επομενες ημερες για να σας δειξω τι συμβαινει με το κυκλωμα,στην σοφιτα μιας και δεν υπαρχει πινακας..


Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ