Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2731 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Re: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε:

theo64 έγραψε: Επειδή καλή είναι η χρήση βιομάζας για την θέρμανση αλλά νομίζω ότι η θερμομόνωση των κτιρίων είναι απαραίτητη για την οικονομική θέρμανση, γιαυτό ανοίγω αυτό το τόπικ ώστε να προτείνουμε λύσεις για καλύτερη θερμομονωση των κτιρίων.
Ξεκινώ με μία ερώτηση. Εχω μονοκατοικία με αμόνωτη κεραμοσκεπή και η οροφή είναι απο μπετόν με πολύ κακή μόνωση (μόλις 3cm φελιζόλ), υπάρχει κάποιος τρόπος να μονώσω την οροφή χωρίς μεγάλες επεμβάσεις και φυσικά όσο γίνεται πιο οικονομικά;


Εχεις πρόσβαση να χωθείς στην στέγη για να δουλέψεις, η εννοείς να μονώσεις τα ταβάνια ? :huh: Και ρωτώ γιατί όλοι μιλάνε για το να ρίξεις μόνωση χύμα στην πλάκα :huh:

Για κάθε περίπτωση υπάρχει και η ανάλογη λύση ;)


Στη στέγη έχω άμεση πρόσβαση γιατί υπάρχει σκάλα που ανεβαίνει πάνω στην πλάκα κάτω απο τη σκεπή (υπάρχει πρόβλεψη και για άλλο όροφο).
Η μόνωση σκέφτομαι να γίνει πάνω στην πλάκα και όχι στα ταβάνια. Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά για το θέμα της μόνωσης και μπορώ να πω ότι ψιλομπερδεύτικα γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις και φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα στις διάφορες λύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2740 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Re: Θερμομόνωση

theo64 έγραψε:
Η μόνωση σκέφτομαι να γίνει πάνω στην πλάκα και όχι στα ταβάνια. Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά για το θέμα της μόνωσης και μπορώ να πω ότι ψιλομπερδεύτικα γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις και φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα στις διάφορες λύσεις.


Σου έχουν γράψει τις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις, πχ πάπλωμα aritherm, που δεν υπάρχει οιαδήποτε υπόνοια για επιβλαβή στοιχεία, όπως γράφτηκε πιο πάνω για τον πετροβάμβακα. Γίνεται με το ίδιο υλικό που γίνονται τα μπουκάλια του νερού που αγοράζουμε. Το απλώνεις ελεύθερα και ξεμπερδεύεις σε ένα πρωϊνό και αν κάποτε θελήσεις να κτίσεις καινούργιο όροφο το παίρνεις και το βάζεις πιο πάνω. Που μπερδεύεσαι;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2742 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re: Θερμομόνωση

theo64 έγραψε: Στη στέγη έχω άμεση πρόσβαση γιατί υπάρχει σκάλα που ανεβαίνει πάνω στην πλάκα κάτω απο τη σκεπή (υπάρχει πρόβλεψη και για άλλο όροφο).
Η μόνωση σκέφτομαι να γίνει πάνω στην πλάκα και όχι στα ταβάνια. Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά για το θέμα της μόνωσης και μπορώ να πω ότι ψιλομπερδεύτικα γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις και φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα στις διάφορες λύσεις.


Δεν υπάρχουν πολλές λύσεις, εφόσον μιλάμε για θερμό... και όχι για υγρό...

Μια είναι η λύση, αλλά χρειάζεται μερακλή μάστορα που να μην βιάζεται να τελειώσει.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις όρεξη να την κάνεις μόνος σου την εργασία, μπορώ με σιγουριά να σε κατευθύνω εάν το θελήσεις. Και θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα και σχεδόν "τσάμπα πράμα"

Εάν ψάχνεις μάστορα να στην φτιάξει..... :unsure: κάνε τον σταυρό σου και προχώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2744 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε:

theo64 έγραψε: Στη στέγη έχω άμεση πρόσβαση γιατί υπάρχει σκάλα που ανεβαίνει πάνω στην πλάκα κάτω απο τη σκεπή (υπάρχει πρόβλεψη και για άλλο όροφο).
Η μόνωση σκέφτομαι να γίνει πάνω στην πλάκα και όχι στα ταβάνια. Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά για το θέμα της μόνωσης και μπορώ να πω ότι ψιλομπερδεύτικα γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις και φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα στις διάφορες λύσεις.


Δεν υπάρχουν πολλές λύσεις, εφόσον μιλάμε για θερμό... και όχι για υγρό...

Μια είναι η λύση, αλλά χρειάζεται μερακλή μάστορα που να μην βιάζεται να τελειώσει.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις όρεξη να την κάνεις μόνος σου την εργασία, μπορώ με σιγουριά να σε κατευθύνω εάν το θελήσεις. Και θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα και σχεδόν "τσάμπα πράμα"

Εάν ψάχνεις μάστορα να στην φτιάξει..... :unsure: κάνε τον σταυρό σου και προχώρα.



Για πες την ?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2752 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Re: Θερμομόνωση
ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ οποιουδήποτε μαλακού μονωτικού υλικού, και δεν υπάρχουν και πολλά.

Πετροβάμβακας η ακόμα καλύτερα Υαλοβάμβακας.

Και φυσικά επιμελή σφραγισμα αρμών και οπών, στο τελείωμα της στέγης με την πλάκα. Εκεί γίνεται όλη η ζημιά, επειδή δεν φτάνουν να δουλέψουν από μέσα, ενώ από έξω θέλει σκαλωσιά. :lol:
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2759 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Re: Θερμομόνωση

Τάκης έγραψε:

theo64 έγραψε:
Η μόνωση σκέφτομαι να γίνει πάνω στην πλάκα και όχι στα ταβάνια. Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά για το θέμα της μόνωσης και μπορώ να πω ότι ψιλομπερδεύτικα γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις και φυσικά υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής ανάμεσα στις διάφορες λύσεις.


Σου έχουν γράψει τις καλύτερες και οικονομικότερες λύσεις, πχ πάπλωμα aritherm, που δεν υπάρχει οιαδήποτε υπόνοια για επιβλαβή στοιχεία, όπως γράφτηκε πιο πάνω για τον πετροβάμβακα. Γίνεται με το ίδιο υλικό που γίνονται τα μπουκάλια του νερού που αγοράζουμε. Το απλώνεις ελεύθερα και ξεμπερδεύεις σε ένα πρωϊνό και αν κάποτε θελήσεις να κτίσεις καινούργιο όροφο το παίρνεις και το βάζεις πιο πάνω. Που μπερδεύεσαι;


Το πάπλωμα της aritherm που αναφέρεις δεν κάνει για δάπεδο χωρίς επικάληψη γιατί είναι πολύ μαλακό σαν σφουγγάρι. Αν δείς και η κατασκευάστρια εταιρία δεν το προτείνει για δάπεδα χωρίς κάλυψη. Ο χώρος της σκεπής μου χρησιμοποιήται και σαν αποθηκευτικός χώρος για κάποια είδη που χρησιμοποιώ ελάχιστα άρα θα πρέπει το υλικό που θα στρώσω πάνω στην πλάκα θα πρέπει να εμφανίζει και καποια σχετική αντοχή στη συμπίεση. Απο τα υλικά που έχω δει αυτά τα οποία ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου είναι η εξηλασμένη πολυστερίνη και η διογκωμένη πολυστερίνη (με την πρώτη να υπερτερεί στην μηχανική αντοχή στη συμπίεση) το πρόβλημα μου είναι ότι στο εμπόριο κυκλοφορούν και τα δύο είδη με πάρα πολλές εμπορικές ονομασίες ανάλογα με την κατασκευάστρια εταιρία. Επίσης το εύρος των τιμών είναι πάρα πολύ μεγάλο και εκει έγκειται ο προβληματισμός μου, δηλαδή αν θα πρέπει να πάω σε ακριβή λύση ή θα κλαίω τα χρήματα που θα έχω ξοδέψει γιατί θα μπορούσα να το κάνω με μικρότερο κόστος. Να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι το κόστος της εξηλασμένης πολυστερίνης είναι σχεδόν τριπλάσιο απο αυτό της διογκωμένης πολύστερίνης με βάση του τιμοκαταλόγους τους. Επίσης στους εμπόρους που ρώτησα ο καθένας θεωρεί ότι η εταιρία που αντιπροσωπεύει έχει τα πιό ποιοτικά υλικά ενω των άλλων εταιριών τα προιόντα εμφανίζουν προβλήματα. Και εδώ αρχίζουν οι προβληματισμοί: εξηλασμένη ή διογκωμένη πολυστερίνη; δηλαδή ακριβή ή φτηνή λύση και ποιάς εταιρίας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ