Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5166 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Re: Θερμομόνωση
Σύμφωνοι ένα είναι απλά σαν σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης όλα "κέλυφος" τα λένε στην αγορά.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5167 από dimitris-evia
Απαντήθηκε από dimitris-evia στο θέμα Απ: Re: Θερμομόνωση
ολο τα σπιτι μου το εχω με θερμοπροσοψη με 10 ποντους πολιστερινι παντου αλο το κελυφος αλο το sto και κ.τ.λ................ :dry: :dry: :dry:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris-evia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5173 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Re: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Μιας και σκεφτομαι πολυ σοβαρα την θερμοπροσοψη ενος βορινου τοιχου περιπου 30μ2,βρηκα το κελυφος στην τιμη των 30 ευρω τελικη τιμη(υλικα-εργατικα).Εχει κανεις αναλογη εμπειρεια, κατα πως υπολογιζεται η μειωση των απωλειων? Κερδος βαθμων?


Ο τοίχος αυτός είναι σοβατισμένος; Από τι υλικό είναι κτισμένος (πέτρα, τούβλο); Καταλήγει δε κάποια βεράντα με επίστρωση πλακάκια κλπ ή φτάνει στο περιβάλλον έδαφος;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5181 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Re: Θερμομόνωση

Τάκης έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Μιας και σκεφτομαι πολυ σοβαρα την θερμοπροσοψη ενος βορινου τοιχου περιπου 30μ2,βρηκα το κελυφος στην τιμη των 30 ευρω τελικη τιμη(υλικα-εργατικα).Εχει κανεις αναλογη εμπειρεια, κατα πως υπολογιζεται η μειωση των απωλειων? Κερδος βαθμων?


Ο τοίχος αυτός είναι σοβατισμένος; Από τι υλικό είναι κτισμένος (πέτρα, τούβλο); Καταλήγει δε κάποια βεράντα με επίστρωση πλακάκια κλπ ή φτάνει στο περιβάλλον έδαφος;


ο τοιχος ειναι απο τουβλο διπλο με ενδιαμεσο φελιζολ 3cm,χτισμενος πριν 10 χρονι,σοβατισμενος,και καταληγει σε βεραντα επενδυμενη με πλακακι. Η τιμη των 30 ευρω-τελικη με περαστικα αφορουσε 5cm πολυστερινη μαρκας-δεν θυμαμαι αλλα το υπολοιπα υλικα κολλες,σοβα isomat. γιαυτο ηθελα την εμπειρεια καποιου, αν εχει ετσι ωστε να δουμε τι οφελος υπαρχει. Υπαρχει θερμικη καμερα η οποια δειχνει την απωλεια και το οφελος? Ενδεικνυτε και αν ναι υπαρχει οφελος γαι Νοτιο τοιχο?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5461 από thwdorisp
Απαντήθηκε από thwdorisp στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εψαξα το aritherm και μου φαίνεται τζιτζι!
Γιατι δεν το ξέρουμε?είδα το φυλλάδιο και μου φάνηκε ενδιαφέρον-το έψαξα στο ίντερνετ και μου έβγαλε και αυτό
www.fibralco.gr/insulation.html
αυτοί είναι ελληνική παραγωγή?

κουφετο ειναι δεν ειναι λουκανικο
θα παρεις και για τον γαμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6610 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Στην δεκαετία του 80 εργαζόμουν στα γνωστά λυόμενα σπίτια του "ΕΛΛΕΝΙΤ" και του "ΝΟΒΟΠΑΝ"

Καθημερινά έκοβα αμέτρητες πλάκες από αυτά τα δύο υλικά, χωρίς κανένα απολύτως μέτρο προστασίας, και χωρίς να μας έχει ενημερώσει κανείς για την επικινδυνότητα στην επεξεργασία αυτών των υλικών.

Θυμάμαι ακόμα ότι όταν έκοβα τις αμιαντόπλακες "ΕΛΕΝΙΤ" μπούκωνε το στόμα μου και ο λάρυγγας μου απο την σκόνη. Ο πώλητης της εταιρίας των αμιαντόπλακων που επισκεπτοντας συχνά την βιοτεχνία μας, μας διαβεβαίωνε ότι είναι φυσικό το υλικό.......εργαστηριακά ελεγμένο......και δεν υπάρχει κανένας κινδυνος απο την επεξεργασία του υλικού. :woohoo: :woohoo:

Για να είμαστε ομως δίκαιοι....όχι και απο την εισπνοή :cheer:

Σήμερα 30 χρόνια μετά.............θα τον πετύχω κάπου αυτόν τον πώλητη, δεν μπορεί. B)

Σήμερα επίσης ακούω ότι τα μονωτικά Φ-Χ-Ψ δεν είναι βλαβερά για τον οργανισμό.........και το διαβεβαιώνουν οι πιστοποιήσεις και οι εξειδικευμένοι πωλητές άλλωστε :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ