Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6628 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Στην δεκαετία του 80 εργαζόμουν στα γνωστά λυόμενα σπίτια του "ΕΛΛΕΝΙΤ" και του "ΝΟΒΟΠΑΝ"

Καθημερινά έκοβα αμέτρητες πλάκες από αυτά τα δύο υλικά, χωρίς κανένα απολύτως μέτρο προστασίας, και χωρίς να μας έχει ενημερώσει κανείς για την επικινδυνότητα στην επεξεργασία αυτών των υλικών.

Θυμάμαι ακόμα ότι όταν έκοβα τις αμιαντόπλακες "ΕΛΕΝΙΤ" μπούκωνε το στόμα μου και ο λάρυγγας μου απο την σκόνη. Ο πώλητης της εταιρίας των αμιαντόπλακων που επισκεπτοντας συχνά την βιοτεχνία μας, μας διαβεβαίωνε ότι είναι φυσικό το υλικό.......εργαστηριακά ελεγμένο......και δεν υπάρχει κανένας κινδυνος απο την επεξεργασία του υλικού. :woohoo: :woohoo:

Για να είμαστε ομως δίκαιοι....όχι και απο την εισπνοή :cheer:

Σήμερα 30 χρόνια μετά.............θα τον πετύχω κάπου αυτόν τον πώλητη, δεν μπορεί. B)

Σήμερα επίσης ακούω ότι τα μονωτικά Φ-Χ-Ψ δεν είναι βλαβερά για τον οργανισμό.........και το διαβεβαιώνουν οι πιστοποιήσεις και οι εξειδικευμένοι πωλητές άλλωστε :)


Δυστυχώς δε μάθαμε στην Ελλάδα να κοστολογούμε σωστά την εργασία- παροχή υπηρεσίας, έλα μωρέ τόοοοοσα λεφτά για αυτή τη δουλίτσα???? είναι το σύνθημα...
Κι έτσι οδήγηθηκαν οι περισσότεροι επαγγελματίες- πάροχοι υπηρεσίας, ν ασχολούνται ΚΑΙ με την μεταπώληση.. αφού εκέι ο κανόνας της αγοράς επιτρέπει το κέρδος χωρίς αντίδραση (αν είναι λογικό..)
Δυστυχώς αυτό οδήγησε και στις μειωμένες προφυλάξεις (καθώς είτε οι εργοδότες.. είτε οι χαμηλές αμοιβές, δεν επιτρέπουν επενδύσεις...)
Έχω ακούσει πως στο εξ/κο η παροχή υπηρεσίας γίνεται συχνά με την εργατοώρα.. και σίγουρα δέχονται τα έξοδα κάποιου επαγγελματία, ώστε να ει΄ναι ασφαλέστερη και ποιοτικότερη η δουλειά του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6743 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η αξια της μονωσης και πως φαινεται με γυμνο ματι...

Απεναντι απο το σπιτι μου φαίνονται αλλα σπίτια και οι σκεπες τους.Στον ακριβως απο απεναντι μου
τα χιονια εχουν αρχισει και λιωνουν ξεκινωντας απο την κορυφη της σκεπης.Αρχισαν δηλαδη και φαίνονται τα κεραμιδια.Στα αλλα που μπορω να δω οι 30 ποντοι χιονι ειναι ακεραιοι.Δεν εκανα αυτη την παρατηρηση στο σπιτι του γειτονα με περισυ για να κανω την συγκριση με φετος που εβαλε ξυλολεβητα.Το σιγουρο ειναι οτι εχει πολυ περισσοτερη ζεστη στο σπιτι αλλα και πολυ μεγαλυτερη απωλεια.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα στο λιωσιμο στα χιονια.Σαν να εχει θερμανση ακριβως κατω απο τα κεραμιδια.
Καντε αυτη την παρατηρηση τωρα που εχει χιονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6744 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

foxsat έγραψε: Η αξια της μονωσης και πως φαινεται με γυμνο ματι...

Απεναντι απο το σπιτι μου φαίνονται αλλα σπίτια και οι σκεπες τους.Στον ακριβως απο απεναντι μου
τα χιονια εχουν αρχισει και λιωνουν ξεκινωντας απο την κορυφη της σκεπης.Αρχισαν δηλαδη και φαίνονται τα κεραμιδια.Στα αλλα που μπορω να δω οι 30 ποντοι χιονι ειναι ακεραιοι.Δεν εκανα αυτη την παρατηρηση στο σπιτι του γειτονα με περισυ για να κανω την συγκριση με φετος που εβαλε ξυλολεβητα.Το σιγουρο ειναι οτι εχει πολυ περισσοτερη ζεστη στο σπιτι αλλα και πολυ μεγαλυτερη απωλεια.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα στο λιωσιμο στα χιονια.Σαν να εχει θερμανση ακριβως κατω απο τα κεραμιδια.
Καντε αυτη την παρατηρηση τωρα που εχει χιονια.


Οι λογοι που μπορει να φευγουν τα χιονια πιο νωρις μπορει να ειναι πολλοι.
Π.χ. μεγαλυτερη κλιση της σκεπης,αλλος προσανατολισμος μεχρι κ διαφορετικα κεραμιδια κτλ.
Η θερμομονωση λειτουργει ακριβως αναποδα.
Προσπαθει να εγκλωβισει τη ζεστη ΜΕΣΑ στο σπιτι(οπως τα θερμος) κ να μην αφησει να διαφυγει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8906 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η απόφαση ελήφθη..
Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει η εξωτερική θερμοπρόσοψη σε βορινό-δυτικό τοίχο,εμβαδού 30μ2.
Τα υλικά θα είναι κατά πάσα πιθανότητα της tiktas(www.tiktas.gr) ή της fibran που περιμένω την προσφορά τους. η θερμοπρόσοψη θα γίνει με εξηλασμένη πολυστερίνη 5cm- το οποιο θεωρω αρκετό. να τονίσω οτι το κόστος των υλικών στην tiktas είναι στα 13€/μ2 ενω στην fibran,θα περιμένω ακόμα λίγο.
η τοποθέτηση θα γίνει απο τον πεθερό και το τσιράκι του(βλέπε εμένα..)και ευελπιστούμε να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. Εύχομαι έτσι να κερδίσω ετσι στο παιδικό δωματιο 1-2 βαθμούς που ειναι και ο κύριος στόχος. θα βάλω φώτογραφίες, της τοποθέτησης. Εύχομαι μόνο να υπέρχει και η δυνατότητα προς το καλοκαιρι να διαθέσω άλλα 700€ για να μονώσω και εναν μεγάλο Νότιο τοίχο..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8926 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Η απόφαση ελήφθη..
Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει η εξωτερική θερμοπρόσοψη σε βορινό-δυτικό τοίχο,εμβαδού 30μ2.
Τα υλικά θα είναι κατά πάσα πιθανότητα της tiktas(www.tiktas.gr) ή της fibran που περιμένω την προσφορά τους. η θερμοπρόσοψη θα γίνει με εξηλασμένη πολυστερίνη 5cm- το οποιο θεωρω αρκετό. να τονίσω οτι το κόστος των υλικών στην tiktas είναι στα 13€/μ2 ενω στην fibran,θα περιμένω ακόμα λίγο.
η τοποθέτηση θα γίνει απο τον πεθερό και το τσιράκι του(βλέπε εμένα..)και ευελπιστούμε να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. Εύχομαι έτσι να κερδίσω ετσι στο παιδικό δωματιο 1-2 βαθμούς που ειναι και ο κύριος στόχος. θα βάλω φώτογραφίες, της τοποθέτησης. Εύχομαι μόνο να υπέρχει και η δυνατότητα προς το καλοκαιρι να διαθέσω άλλα 700€ για να μονώσω και εναν μεγάλο Νότιο τοίχο..


πάντα το έλεγα... γυναίκες βρίσκεις πολλές... πεθερούς που να βρεις????? :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8929 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Η απόφαση ελήφθη..
Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει η εξωτερική θερμοπρόσοψη σε βορινό-δυτικό τοίχο,εμβαδού 30μ2.
Τα υλικά θα είναι κατά πάσα πιθανότητα της tiktas(www.tiktas.gr) ή της fibran που περιμένω την προσφορά τους. η θερμοπρόσοψη θα γίνει με εξηλασμένη πολυστερίνη 5cm- το οποιο θεωρω αρκετό. να τονίσω οτι το κόστος των υλικών στην tiktas είναι στα 13€/μ2 ενω στην fibran,θα περιμένω ακόμα λίγο.
η τοποθέτηση θα γίνει απο τον πεθερό και το τσιράκι του(βλέπε εμένα..)και ευελπιστούμε να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. Εύχομαι έτσι να κερδίσω ετσι στο παιδικό δωματιο 1-2 βαθμούς που ειναι και ο κύριος στόχος. θα βάλω φώτογραφίες, της τοποθέτησης. Εύχομαι μόνο να υπέρχει και η δυνατότητα προς το καλοκαιρι να διαθέσω άλλα 700€ για να μονώσω και εναν μεγάλο Νότιο τοίχο..


πάντα το έλεγα... γυναίκες βρίσκεις πολλές... πεθερούς που να βρεις????? :evil:


Εδώ κολάει πολύ καλά η ρήση "Για τον γαμπρό γεννάει και ο κόκορας.." :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ