Θερμομόνωση

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141925 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Καλημέρα και από μένα παιδιά,θα ήθελα να κάνω
Και γω την εξής ερώτηση μιας και είχα μια αντιπαράθεση για το θέμα εσωτερικής -εξωτερικής θερμομόνωσης.
Παρακαλώ οι μηχανικοί -και όχι μόνο - να πάρουν θέση.
Είναι προτιμότερο εσωτερική η εξωτερική θερμομόνωση αμονωτης ταράτσας σπιτιού?
Πια τα υπέρ και πια τα κατά στις δυο περιπτώσεις?
Εγω υποστηρίζω ότι από μέσα είναι καλύτερα.
Σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141929 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
εξωτερικη
γιατι καλυπτει το κελυφος και εκμεταλευεται την θερμοχωρητικοτητα των δομικων στοιχειων
γιατι προστατευει τα δομικα στοιχεια απο τις καιρικες επιδρασεις
η εσωτερικη δυσκολα αποφευγει τις υγροποιησεις και τις θερμογεφυρες
το μονο της κερδος ειναι η αρχικα πιο γρηγορη θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141948 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Ναι αλλά η εσωτερική είναι πιο γρήγορη σαν κατασκευή και πιο φτηνή.

Πιο σωστή όμως είναι η εξωτερική. Και εγώ εξωτερική έχω. Χρειάζεται όμως να έχεις καλές ρύσεις, καλή υγρομόνωση, και μετά θερμομόνωση με γεωύφασμα και χαλίκι. Αν φυσικά ΔΕ θές βατό δώμα.

Πας σε καλό μηχανικό, μελετούλα, και με 35-45 ευρώ/m2 είσαι κούκλος. ΜΗΝ ΤΑ ΛΥΠΗΘΕΙΣ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ...

Εξάλλου, ότι οικονομία σου κάνει το DOVRE, δώσε κάτι τις στη μόνωση... :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142049 από tilespos
Απαντήθηκε από tilespos στο θέμα Re:Θερμομόνωση

GGEOR7777 έγραψε: Είναι προτιμότερο εσωτερική η εξωτερική θερμομόνωση αμονωτης ταράτσας σπιτιού?

Προτείνω εσωτερική
1.Θερμοχωρητικότητα ταβανιού - την χάνεις
Ε, και; Έχεις τους υπόλοιπους τοίχους , πάτωμα για αυτή τη δουλειά (το πάτωμα θα το έχεις πάντα).
Η θερμοχωρητικότητα είναι επιθυμητή γιατί λειτουργεί σαν σόμπα κυρίως τις ώρες που έχεις κλειστή την θέρμανση και σου κρατάει "ζεστό" τον χώρο. Αν δεν σε πειράζει το "κρύο" που θα νιώσεις όταν θα σηκωθείς για κατούρημα το βράδυ ή/και αν μπορείς να προγραμματίσεις την θέρμανση να ανοίξει πχ 1 ώρα πρωτού να σηκωθείς το πρωί πας καρφί για εσωτερική μόνωση
2. Προστασία των δομικών στοιχείων από τις καιρικές συνθήκες -
Υπάρχει ο σοβάς για αυτή τη δουλειά, αυτόν είχες, με αυτόν συνεχίζεις. Μια χαρά δεν έκανε την δουλειά του μέχρι τώρα; Ή φοβάσαι ότι θα πάθουν κάτι τα μπετά/τούβλα από τη διαφορά θερμοκρασίας μετά από κάτι χρόνια;
3. Εσωτερικές υγροποιήσεις
Φρόντισε να μονώσεις καλά την ταράτσα στις γωνίες τις με σιλικόνες κλπ., τίποτα το ιδιαίτερο.
Η υγρασία θα μπει από αυτές τις γωνίες ή από λιμνάζοντα νερά, έχει καλές κλίσεις η ταράτσα; Είχες πρόβλημα με υγρασία μέχρι τώρα;
Αν για κάποιο λόγο μπει υγρασία θα πρέπι να ξηλώσεις την μόνωση σε κάποιο σημείο, είναι τόσο τραγικό αυτό;
4. Θερμογέφυρες - δεν μπορείς να τις αποφύγεις
Στην περίπτωσή σου έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να τις αποφύγεις
Αλλά δεν είναι και σημαντικές για την απώλεια ενέργειας που θα έχεις εξαιτίας τους.
Η οικονομία που θα κάνεις από την θερμοχωρητικότητα που θα κερδίσεις - μην ζεσταίνοντας την ταράτσα πλέον - είναι πολύ μεγαλύτερη.
Σκέψου αυτό: ταράστα 100τμ έχει επιφάνεια εκτεθειμένη στο κρύο 100τμ + την επιφάνεια γύρω-γύρω (το πάχος της ταράτστας) , να πουμε 20εκ*10μ*4φορές = 100τμ+8τμ = 108τμ
Στην εξωτερική μόνωση καλύπτεις και τα 108τμ, ας πούμε απώλειες 0.
Στην εσωτερική μόνωση καλύπτεις τα 100τμ άρα το κρύο "μπαίνει" από αυτά τα 20εκ (8τμ), προχωράει πιο κάτω κρυώνοντας τον τοίχο σου γύρω-γύρω και αυτό μετά κρυώνει τον αέρα. Πόσες είναι αυτές οι απώλειες των 8τμ ; Στην χειρότερη περίπτωση 8/108 = 7,5% (σε σχέση με την τωρινή σου κατάσταση).
Για την ακρίβεια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, ζέστη φεύγει προς πάνω γύρω-γύρω και χάνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142051 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
ολα αυτα απο που τα κατεβασες?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142061 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Απο το κεφαλι του!!!! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142069 από tilespos
Απαντήθηκε από tilespos στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Άρα θα είναι εύκολο για κάποιον να τα αντικρούσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142072 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Θερμομόνωση
δειχνουν παντελη αγνοια,,,,και φυσικα δεν ειναι κακο αυτο...αλλα ο απολυτος τροπος που εκφραζονται

πχ...Εσωτερικές υγροποιήσεις
Φρόντισε να μονώσεις καλά την ταράτσα στις γωνίες τις με σιλικόνες κλπ., τίποτα το ιδιαίτερο.

περα του οτι δεν υπαρχει μονωση με σιλικονες ετσι οπως το θετεις .... εσωτερικη ονμαζουμε την υγρασια που προερχεται απ το εσωτερικο...υγροποιηση υδρατμων δηλ ... που προερχεται απ τις διαφορες θερμοκρασιας ...που στην περιπτωση εσωτερικης μονωσης μονο της ταρατσας δεν αποφευγονται...χρειαζονται περισσοτερα

σε καθε περιπτωση αν πρεπει καποιος να κανει υγρομονωση της ταρατσας και μετα εσωτερικη θερμομονωση,,,χανεται και το "πλεονεκτημα" του οικονομικου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142083 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θερμομόνωση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι αλλά η εσωτερική είναι πιο γρήγορη σαν κατασκευή και πιο φτηνή.

Πιο σωστή όμως είναι η εξωτερική. Και εγώ εξωτερική έχω. Χρειάζεται όμως να έχεις καλές ρύσεις, καλή υγρομόνωση, και μετά θερμομόνωση με γεωύφασμα και χαλίκι. Αν φυσικά ΔΕ θές βατό δώμα.

Πας σε καλό μηχανικό, μελετούλα, και με 35-45 ευρώ/m2 είσαι κούκλος. ΜΗΝ ΤΑ ΛΥΠΗΘΕΙΣ. ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ...

Εξάλλου, ότι οικονομία σου κάνει το DOVRE, δώσε κάτι τις στη μόνωση... :woohoo:


Φουσκιτακη εγω έχω μόνωση στο δομα,αυτή που περιέγραψες,(αλλιώς δεν θα έβαζα τζάκι και να χρειάζεται να το δουλεύω φουλ)
Το τζάκι δουλεύει από τις 6.00 εως της 12.00 καθημερινά και την επόμενη το μεσημέρι έχω 21 με 22 βαθμούς σταθερά.
Απλά ρωτάω για την ένα φιλαράκι που έβαλε μια σόμπα πελλετ και ζορίζεται το σπίτι να περάσει τους 18 βαθμούς.
Έχει αμονωτη ταράτσα και σκεφτόμουνα την λύση της εσωτερικής μόνωσης για φτηνά και γρήγορα.
Θα γραφτεί στο φόρουμ για να του δώσουμε καμία λύση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142091 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Γιώργο, δε σε κατάλαβα. Αν έχεις καλή μόνωση, γιατί δουλεύεις το τζάκι στο φούλ? Μήπως θέλεις να πεις ότι με 6 ώρες λειτουργείας του τζακιού, ζεσταίνεις τοσπίτι και κρατάει και ως την επόμενη?

Γα το φίλο σου τώρα. Αν από πάνω η ταράτσα του είναι οκ, δε λιμνιάζουνε νερά και δεν έχει θέματα με υγρασίες και μούχλες, μια γρήγορη λύση είναι από μέσα, πετροβάμβακας και γυψοσανίδα.

Βασικά, ή από έξω ή από μέσα θα μονώσει. Με τα + και τα - της κάθε επιλογής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142095 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θερμομόνωση
Εννοώ ότι με την μόνωση που έχω το τζάκι ανάβει 6.00 ώρες καθημερινά (με τα κρύα που έχει κάνει ως τώρα -λίγα πράγματα δηλαδη-).
Έτσι διατηρείται και η θερμοκρασία όπως είπα παραπάνω.
Αν δεν είχα κάνει μόνωση θεωρώ ότι θα ζοριζόμουν μόνο με το τζάκι για κεντρική θέρμανση.
Τώρα ο φίλος έχει σοβαρό πρόβλημα καθώς εκεί που έχει την σόμπα μετράει θερμοκρασία 22 βαθμους(στο ταβάνι) και στα 7 μετρα πιο μακριά στον ίδιο χώρο μετράει 17...
Επίσης μου είπε ότι όσο ανάβει η σόμπα μπορεί να ακουμπήσει την καμινάδα με γυμνό χέρι σε ύψος ενός μέτρου πάνω από την σόμπα...
Αυτό δεν μου άρεσε όμως και μάλλον έχει και η σόμπα θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142831 από tsakalos77
Απαντήθηκε από tsakalos77 στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπερα στην παρεα. Να πω και εγω τον πονο μου. Μετακομισα σε μονοκατοικια προσφατα και προσπαθω οσο μπορω να μαζεψω την κατασταση. Εχω προβλημα με το πατωμα αφου το σπιτι εχει ημιυπογειο τελειως ανοιχτο και η πλακα που χωριζει τους δυο οροφους ειναι αμονωτη. Αυτο εχει ως συνεπεια το πατωμα μεσα στο σπιτι μου να ειναι μονιμως παγωμενο. Τι θα μπορουσα να κανω; Σκεφτομαι να περασω καποια κολλα στην πλακα απο κατω και εν συνεχεια να κολλησω dow. Θα εχει αποτελεσμα; Εχει καποιος απο εσας αντιμετωπισει κατι αναλογο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142837 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
φυσικα και θα εχει αποτελεσμα ...και δεν χρειαζεται dow αλλα και σκετο φελιζολ που ειναι αρκετα πιο φτηνο ... και για καλυτερα αποτελεσματα αν μπορεις ντυσε και τα δοκαρια
για να μην ραβεις ξηλωνεις ομως αν υπαρχει περιπτωση να το χρησιμοποιησεις ισως ειναι προτιμοτερες αλλες λυσεις ....αλλα γιατι τοχεις εντελως ανοιχτο .... υπαρχουν και ναυλον :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142841 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Θερμομόνωση
Το έχω κάνει σε μπαλκόνι που έγινε δωμάτιο στο χωριό με τον πεθερό μου.

Πήραμε dow(μπορείς να πάρεις φελιζολ φθηνότερα όπως λέει ο dimlyk) και απλά τα καρφώσαμε με τα πλαστικά καρφιά που χρησιμοποιούν στις θερμοπροσόψεις.

Το αποτέλεσμα πού καλό σε σχέση με πριν. Με κόλα θα είναι πιο εύκολο φαντάζομαι και ίσως το καταφέρεις και μόνος σου.

Εμείς πήραμε κομμάτια μονωτικού που "κουμπώνουν" μεταξύ τους για καλύτερη εφαρμογή.

Κάντο και θα δεις διαφορά με μικρό κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #142867 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Θερμομόνωση
Μπορείς να βάλεις διογκωμένη πολυστερίνη που έχει τον ίδιο συντελεστή με την εξηλασμένη και είναι λίγο φθηνότερη αλλά θέλει τουλάχιστον 7 εκατ. πάχος και οπωσδήποτε όπως ειπώθηκε να γίνουν και τα δοκάρια που σίγουρα θα υπάρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.340 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ