Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12737 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
περνοντας τηλεφωνο σημερα για να ρωτησω τιμη για το aritherm που θελω να βαλω στην οροφη επανω απο την γυψοσανιδα,το ενα καταστημα μου ειπε 7.5 ευρω και το δευτερο μου ειπε 4,6.
Οι εμποροι δινουν τιμες αναλογα με τα κεφια τους μου φενεται.
ο φιλος GeorgeG ειχε αναφερει οτι το ειχε αγορασει με 4 ευρω,εαν διαβαζει το θεμα ας πει κατι παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12743 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
θελω να μονοσω την πλακα και'γω,υπαρχει κεραμοσκεπη απο'πανω αλλα η πλακα ειναι εντελος αμονοτη με αποτελεσμα να ειναι παγομενο το ταβανι σε ολα τα υπνοδωματια,σημερα ειδα αυτο www.knaufinsulation.gr/el/commercial που ειναι τζαμπα και ειπα να το παραγγειλο αλλα μου ειπε ενας φιλος μηχανολογος οτι δεν κανει να το βαλω σκετο χωρις να καλυφθει με κατι απο πανω οπως π.χ γυψοσανιδα γιατι σε 2-3 χρονια θα πολυμεριστει και θα εξατμισθει!
Ισχυουν αυτα που μου ειπε η μου ελεγε παπαριες ο μηχανολογος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12744 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
γιατι ειναι τζαμπα? :huh:
φιλε μου εαν το υλικο τοποθετηθει πανω απο την πλακα και δεν ερχεσε σε επαφη μαζι του δεν υπαρχει προβλημα.
ενοειται να μην εχει και υγρασια.
το υλικο δεν θα εχει καμια αλοιωση,απλα εγω κατεληξα σε aritherm που εχει καλυτερη μονωση και δεν υπαρχει προβλημα σε οποιαδηποτε επαφη,οπως ο ορυκτοβαμβακας που αναφερουν για επικινδυνα σωματιδια(ινες).
Στην τελικη ουτε θα πολυμεριστει ουτε θα εξατμισθει(εαν δεις το υλικο θα καταλαβεις)και ουτε θα χασει ενα μερος τις θερμομωνοτικης ιδιοτητας στο μελλον οπως η xps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12757 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ειναι σταμπα γιατη με 3,50 ευρο περνεις 10 ποντους μονωτικο.....
Και ως εχουμε πει το παχος κανει την διαφορα και οχι ο σηντελεστης λ.
Επισεις ο σηντελεστης λ του aritherm ειναι σε Kcal και οχι σε W. Οποτε το λ σε W ειναι καπου σε 0,031-0,032.
Δηλαδη αν βαλεις 10 ποντους ορυκτομβαβακα ειναι σαν να βαζεις 8 aritherm.
Τωρα αναλογα την εφαρμογη και τοις ηδιετεροτητες επιλεγουμε το καταληλο υλικο.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12766 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
θα συμφωνησω φιλε,εγω την μονωση θα την βαλω επανω απο την γυψοσανιδα,δεν θα ερχετε σε επαφη με κανεναν.
Αλλα αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι εαν ανεβω επανω για οποιαδηποτε δουλεια (καποιο καλωδιο για καποιο ελενχο)τοτε θα ερχομαι εστω και για ελαχιστο χρονο σε επαφη με το υλικο και θα μου μπαινουν σκεψεις.
Ετσι επελεξα αριθερμ,εαν η κατασκευη εκλεινε μεσα της το υλικο κι'εγω ορυκτοβαμβακα θα εβαζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12892 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ξεκινησα το περασμα του aritherm,το ταβανι εχει αρκετα κατεβασματα (στηριγματα) για να πιασει ο σκελετος της γυψοσανιδας και κοβω με ψαλιδι,εαν ειχα παρει πετροβαμβακα θα ετρωγα πολυ σκονη.
Στις ενωσεις ειχα κενα αλλα ο φιλος μου εδωσε ιδεα και τα πιανουμε με συνδετηρα B) .
θα βαλω φωτο οταν το περασω ολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12912 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μην αφησεις πουθενα κανενα κενο ανμεσα στης ενωσεις.Γιατη θα παει τσαμπα ο κοπος σου και τα λεφτα σου.Ποσο το πειρες το τμ?Πειρες πλακες η ρολο?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12916 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
κενο δεν θα αφησω πουθενα στις ενωσεις το επιασα με συνδετηρα και πηρα αφρο χαμηλης διογκωσης για τα μικρα κενα που μενουν.

τιμη 4,6 ευρω τετραγωνικο.εδω θεσσαλονικη ρωτουσα για το υλικο και δεν το ηξεραν.
φωτο---->
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by aristidis540.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #12936 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει ένα θερμογράφημα??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13488 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μια σκεψη μου.
Δεν εχω κανει μονωση στα ταβανια απο δυο δωματια.Τα αλλα τα εχουν κανει οι γυψοσανιδαδες.
Σκεφτομαι να κολησω στο ταβανι 8αρι εξηλασμενη ειτε με κολλα ειτε με αφρο.Μετα καλυψη με κολλα και δυχτι και υστερα βαψιμο.Να μην βαλω βισματα και να μην το σοβατισω.Ολα τα παραπανω μπορω να τα κανω μονος μου και ειναι και πολυ οικονομικα.Το ερωτημα ειναι υπαρχει κινδυνος να ξεκολησει καμια μερα και να μου πεσει στο κεφαλι την ωρα που κοιμαμαι?Απο το αποτελεσμα του πως δενει η κοληση με την πολυστερηνη που εχω δει δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει.Δειχνει να γινετε πολυ γερη συγκοληση.
Τι λετε παιδια....ειναι χαζομαρα αυτο που σκεφτομαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13643 από nasos lar
Απαντήθηκε από nasos lar στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
καλησπέρα σε όλους....έχω μια δυόροφη οικοδομη κατασκευη το 2004 με πυλωτή.ειναι εκτεθημενη και απο τις 4 πλευρες. δεν ακουμπα πουθενά. ο 1ος οροφος χωρισμενος στη μέση (2 διαμερισματα 60 τμ εκαστο) ενω ο 2ος ενιαιος 120τμ καθαρός.στον 1ο όροφο εμφανίζεται μουχλα σε καποια σημεία συνήθως τοιχία και υγρασια το πρωι στο δαπεδο του υπνοδωματιου.στο 2ο οροφο δεν υπάρχει τίποτα. η οικοδομη εχει μονωση φελιζολ fibran 3 εκ παντου (τοιχους πυλωτη οροφη 2ου οροφου) και διπλο τουβλο.το εσωτερικο τουβλο το χτίσαμε λίγο πιο μέσα για να μην υπαρχει γωνια στο ανω δοκαρι. στο ενα διαμέρισμα του 1ου που εμφανιζει το παραπανω προβλημα η θερμανση γινοταν φετος με μια σομπα υγραεριου στον ενιαιο χωρο και το βραδυ που πηγαιναν για υπνο την επαιρναν στο υπνοδωματιο. το πρωι νερα στο πατωμα και μουχλα στους τοιχους .επισης δεν φωτιζανε αρκετα. κατεβασμενα πατζουρια.θα κανω επιπλεον μονωση εσωτερικα τους 3 τοιχους του υπνοδωματιου με 5 εκ πετροβαμβακα και γυψοσανίδα.θα πετυχουμε κατι;αν και νομιζω ότι ειναι θεμα θερμανσης-φωτισμου-αερισμου.αν συνεχιστει το προβλημα μετα τελευταια δοκιμη η επιπλεον μονωση της πυλωτης με 5 εκ πετροβαμβακα και ανυδρη γυψοσανιδα.περιμενω σχολια......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13644 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η θέρμανση {χαμηλή θερμοκρασία} ευθύνεται για τις υγρασίες αγαπητέ μου. :)

Βασικά για να γεμίζει μούχλες το σπίτι, πρέπει να παγώσατε φέτος. :(

Αν έχει ικανοποιητική θερμοκρασία ο χώρος, και η θερμότητα κατανέμεται σωστά, τότε οι υγρασίες και οι μούχλες θα είναι παρελθόν.

Αν παρόλα αυτά, τα οικονομικά δεν αντέχουν για φουλ ζέστη, το πρόβλημα βελτιώνεται κάπως, με συνεχή εξαερισμό του χώρου.......αλλά όπως είπα.....βελτιώνεται κάπως, για να μην πω ελάχιστα. Και αυτό γιατί είναι πρακτικό το θέμα. Από την μια προσπαθούμε να ζεστάνουμε το σπίτι, και από την άλλη θα ανοίγουμε τα παράθυρα να μπει κρύος αέρας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13645 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Η θέρμανση {χαμηλή θερμοκρασία} ευθύνεται για τις υγρασίες αγαπητέ μου. :)

Βασικά για να γεμίζει μούχλες το σπίτι, πρέπει να παγώσατε φέτος. :(

Αν έχει ικανοποιητική θερμοκρασία ο χώρος, και η θερμότητα κατανέμεται σωστά, τότε οι υγρασίες και οι μούχλες θα είναι παρελθόν.

Αν παρόλα αυτά, τα οικονομικά δεν αντέχουν για φουλ ζέστη, το πρόβλημα βελτιώνεται κάπως, με συνεχή εξαερισμό του χώρου.......αλλά όπως είπα.....βελτιώνεται κάπως, για να μην πω ελάχιστα. Και αυτό γιατί είναι πρακτικό το θέμα. Από την μια προσπαθούμε να ζεστάνουμε το σπίτι, και από την άλλη θα ανοίγουμε τα παράθυρα να μπει κρύος αέρας ?


Δημήτρη,ενας φιλος απο πετρελαιο το γυρισε σε ξυλολέβητα,και εκαιγε σε μεγαλο ποσοστο χλωρα ξυλα. Το σπιτι του που ειναι Δυτικο/ανατολικό,καθε μέρα έβρισκε νερα στο πατωμα,υγρα τζάμια και μουσκεμα τοιχους. Οφειλετε στην έλειψη θέρμανσης. Διότι αυτός ισχυρίζεται οτι γυρνούσε με το κοντομάνικο. :evil:

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13646 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παιδια τα προβληματα που αναφερεται τα ειχα και γω φετος.Το σπιτι σταθερα στους 23 βαθμους και σε ενα δωματιο ειχα υγρασια στο πατωμα.Μετα απο ψαξιμο διαπιστωσα οτι οφειλεται καθαρα στην μονωση δηλαδη:
Επειδη εξω ειχε παρα πολυ κρυο θερμοκρασιες 0 με 4 βαθμους η θερμοχωρητικοτητα του τοιχου δεν ηταν αρκετη με αποτελεσμα η υπαρχουσα μονωση να μην σταματαει το κρυο και να ερχεται σε επαφη με την ζεστη στο χωρο μου.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να πραγματοποιειται υγροποιηση και να εχουμε προβλημα.
Η λυση ειναι μια εξωτερικη θερμομονωση.Οτι αλλο και να κανεται ειναι ημιμετρο.Οσον αφορα εσωτερικη θερμομονωση δεν ενδυκνειται καθως χανουμε ολοκληρωτικα την θερμοχωρητικοτητα του τοιχου.Κανουμε εσωτερικη θερμομονωση μονο εαν δεν μπορουμε να επεμβουμε εξωτερικα.
Και εγω ειμαι στο ψαξιμο και ολα δειχνουν οτι θα το κανω μονος μεχρι τον σοβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #13647 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
www.thermonosystem.gr/?page_id=27
εχει γνωμη γι'αυτα τα υλικα? ποιο πολυ για την κολλα εαν τη εχει δουλεψει καποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.501 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ