Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17767 από PELLETSOT
Απαντήθηκε από PELLETSOT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Γεια σας,φίλοι μου. Ξεκίνησα να μελετάω την περίπτωση της εξωτερικής μόνωσης τουλάχιστον ενός τοίχου.
Μήπως ξέρετε κάποιον μάστορα στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί να αναλάβει με κόστος σε λογικά πλαίσια και με προσωπική μου εργασία?
Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι γιατί ο χειμώνας θα είναι δύσκολος από πολλές μεριές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17771 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η εργασία αυτή είναι πολύ εξειδικευμένη και απαιτείται συνεργείο με ανάλογο εξοπλισμό για να εφαρμοστεί σωστά η τεχνική της θερμοπρόσοψης.

Σίγουρα όποιον άτεχνο εργάτη αλλοδαπό και να ρωτήσεις θα σου πει ότι γνωρίζει την δουλειά.......δεν υπάρχει περίπτωση να πει το αντίθετο.

Και με σιγουριά σου λέω ότι στο τέλος θα σου στοιχίσει το ίδιο, χωρίς να έχεις και το επιθυμητό, τεχνικά αποτέλεσμα με το να αναλάμβανε την δουλειά ένα οργανωμένο συνεργείο.

Και αυτό στο λέω γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις μάστορα που να δουλεύει μόνος του αυτήν την δουλειά, και να χρειάζεται έναν οποιοδήποτε βοηθό. :)
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17772 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

PELLETSOT έγραψε: Γεια σας,φίλοι μου. Ξεκίνησα να μελετάω την περίπτωση της εξωτερικής μόνωσης τουλάχιστον ενός τοίχου.
Μήπως ξέρετε κάποιον μάστορα στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί να αναλάβει με κόστος σε λογικά πλαίσια και με προσωπική μου εργασία?
Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι γιατί ο χειμώνας θα είναι δύσκολος από πολλές μεριές.


Θα διαφωνήσω με τον φίλο "μάστορα", βρες οιονδήποτε ξέρει να σοβατίζει, μελέτησε καλά τον τρόπο εφαρμογής ώστε θεωρητικά να το κατέχεις, πολλές εταιρείες έχουν στο διαδίκτυο τεχνικές οδηγίες, και θα το φτιάξετε μια χαρά και οικονομικά.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PELLETSOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17773 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η συγκεκριμένη εργασία δεν είναι δύσκολη. Ο βοηθός χρειάζεται μόνο για να κρατάει και να φτυαρίζει υλικά στην μπετονιέρα. Ένας τεχνίτης και ένας οποιοσδήποτε βοηθός, είναι αρκετοί.
Που να τον βρεις όμως τον τεχνίτη που να μην έχει δικό του συνεργείο;

Οι εργασίες γίνονται ως εξής:
Υπάρχει μια ειδική κόλλα που κολλάει τις πλάκες πολυστερίνης πάνω στον σοβά.
Εναλλακτικά μπορούν να μπουν και βίδες.
Έπειτα μπαίνει από πάνω ένα πλέγμα (περίπου σαν αυτό που φράζουν τα οικόπεδα) και στερεώνεται με ειδικές βίδες και κάτι τεράστιες πλαστικές ροδέλες και κατόπιν σοβατίζεται.
Ψεκάστε, σκουπίστε τελειώσατε.
Στην περιοχή μου ζητάνε 40€ το τ.μ (όλα πληρωμένα) για να σου αναλάβουν τέτοια εργασία.
Μάλλον όμως χωρίς απόδειξη. :whistle:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18278 από PELLETSOT
Απαντήθηκε από PELLETSOT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Βιομαζιστής έγραψε: Η συγκεκριμένη εργασία δεν είναι δύσκολη. Ο βοηθός χρειάζεται μόνο για να κρατάει και να φτυαρίζει υλικά στην μπετονιέρα. Ένας τεχνίτης και ένας οποιοσδήποτε βοηθός, είναι αρκετοί.
Που να τον βρεις όμως τον τεχνίτη που να μην έχει δικό του συνεργείο;

Οι εργασίες γίνονται ως εξής:
Υπάρχει μια ειδική κόλλα που κολλάει τις πλάκες πολυστερίνης πάνω στον σοβά.
Εναλλακτικά μπορούν να μπουν και βίδες.
Έπειτα μπαίνει από πάνω ένα πλέγμα (περίπου σαν αυτό που φράζουν τα οικόπεδα) και στερεώνεται με ειδικές βίδες και κάτι τεράστιες πλαστικές ροδέλες και κατόπιν σοβατίζεται.
Ψεκάστε, σκουπίστε τελειώσατε.
Στην περιοχή μου ζητάνε 40€ το τ.μ (όλα πληρωμένα) για να σου αναλάβουν τέτοια εργασία.
Μάλλον όμως χωρίς απόδειξη. :whistle:


Φίλε ευχαριστώ για την ενημέρωση, μήπως έχεις να μου προτείνεις μάστορα ή συνεργείο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18281 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

PELLETSOT έγραψε:
Φίλε ευχαριστώ για την ενημέρωση, μήπως έχεις να μου προτείνεις μάστορα ή συνεργείο?


Σε ποια περιοχή είσαι; Κατοικείς κοντά στην δική μου; Γιατί αν όχι, ποιον μάστορα ή τι συνεργείο να σου προτείνω; :ohmy:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18285 από PELLETSOT
Απαντήθηκε από PELLETSOT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Έχεις δίκιο Κώστα, sorry. Θεσσαλονίκη είμαστε μακρυά.
Ευχαριστώ πάντως
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PELLETSOT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18289 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

PELLETSOT έγραψε: ....

Φίλε ευχαριστώ για την ενημέρωση, μήπως έχεις να μου προτείνεις μάστορα ή συνεργείο?


Πολύ το παιδεύεις. Έλα σε επαφή με καναδυό μάντρες οικοδομικών υλικών στην περιοχή σου και ζήτησε να σου δώσουν ονόματα σοβατζήδων. Θα το κάνουν ευχαρίστως. Έλα σε επαφή και με την εταιρεία που θα αγοράσεις τα υλικά μόνωσης και ζήτησε τις τεχνικές οδηγίες. Θα τα κάνεις εύκολα και απλά. Παρόμοιες εργασίες τις οργάνωνα από απόσταση 100ντάδων χιλιομέτρων χωρίς να χρειασθεί να πάω επί τόπου και γινόντουσαν μια χαρά. Σοβάτισμα με μόνωση θα κάνεις και όχι πυρηνικό εργοστάσιο.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18297 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Κάποιες εταιρείες και ελληνικές και ξένες προτείνουν για να μειωθεί το κοστολόγιο η τοποθετηση των πλακών να γίνει με αφρό και με βυσματα. Μειονεκτει σε σχέση με την κόλα;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18722 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Κάποιες εταιρείες και ελληνικές και ξένες προτείνουν για να μειωθεί το κοστολόγιο η τοποθετηση των πλακών να γίνει με αφρό και με βυσματα. Μειονεκτει σε σχέση με την κόλα;



κανείς βοηθεια για εδω;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18741 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18747 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.


τι εννοεις? αντι για σοβα τι θα μπορουσαμε να βαλουμε? το λεω γιατι το μονο απαγορευτικο για μενα ειναι ο σοβας στα 7 μετρα που εχει υψος το σπιτι. Κατα τα αλλα τα υπολοιπα τα κανω και μονος μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18748 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.


Δημήτρη η Ceresit οντως προωθει τα υλικα με αφρό. Αλλά δεν ξερω την τιμη να σου πω την αληθεια.
Αυτο που βρηκα στην Θεσ/νικη και φανηκε πολυ ενδιαφερον ειναι στην macon.gr οπου χρησιμοποιει αφρο Tepakur χαμηλης διογκωσης και με ενα αφρο 700ml κανεις 8-10μ2 και κοστίζει 5,20€.

Λες να παιζει μακακία; :P :P
Για δες το λιγο..
macon.gr/index.php?option=com_content&vi...47&Itemid=43&lang=el

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18781 από RENEWABLE NRG
Απαντήθηκε από RENEWABLE NRG στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε:

mastoras έγραψε: Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.


Δημήτρη η Ceresit οντως προωθει τα υλικα με αφρό. Αλλά δεν ξερω την τιμη να σου πω την αληθεια.
Αυτο που βρηκα στην Θεσ/νικη και φανηκε πολυ ενδιαφερον ειναι στην macon.gr οπου χρησιμοποιει αφρο Tepakur χαμηλης διογκωσης και με ενα αφρο 700ml κανεις 8-10μ2 και κοστίζει 5,20€.

Λες να παιζει μακακία; :P :P
Για δες το λιγο..
macon.gr/index.php?option=com_content&vi...47&Itemid=43&lang=el


Έχω 2 παλέτες αφρό χαμηλής διόγκωσης της DOW- Insta Stik. Ημερομηνία λήξης 5/2013. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω. Η συγκόλληση είναι απίστευτη. Σε σημεία που χρειάστηκε να ξεκολλήσει έφευγε μαζί με τον υφιστάμενο σοβά. Βγάζει 8-10μ2 το φιαλίδιο αν και η DOW είναι υπερσυντηρητική εταιρεία και το δίνει για 6μ2.


Η τιμή είναι φανταστική για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά δεν την δίνω για να μην παραβιάσω τους κανόνες του φόρουμ. Τι να κάνω να δώσω ειδική προσφορά για τα μέλη??? :lol: :lol: :lol: .

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18786 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

RENEWABLE NRG έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

mastoras έγραψε: Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.


Δημήτρη η Ceresit οντως προωθει τα υλικα με αφρό. Αλλά δεν ξερω την τιμη να σου πω την αληθεια.
Αυτο που βρηκα στην Θεσ/νικη και φανηκε πολυ ενδιαφερον ειναι στην macon.gr οπου χρησιμοποιει αφρο Tepakur χαμηλης διογκωσης και με ενα αφρο 700ml κανεις 8-10μ2 και κοστίζει 5,20€.

Λες να παιζει μακακία; :P :P
Για δες το λιγο..
macon.gr/index.php?option=com_content&vi...47&Itemid=43&lang=el


Έχω 2 παλέτες αφρό χαμηλής διόγκωσης της DOW- Insta Stik. Ημερομηνία λήξης 5/2013. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω. Η συγκόλληση είναι απίστευτη. Σε σημεία που χρειάστηκε να ξεκολλήσει έφευγε μαζί με τον υφιστάμενο σοβά. Βγάζει 8-10μ2 το φιαλίδιο αν και η DOW είναι υπερσυντηρητική εταιρεία και το δίνει για 6μ2.


Η τιμή είναι φανταστική για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά δεν την δίνω για να μην παραβιάσω τους κανόνες του φόρουμ. Τι να κάνω να δώσω ειδική προσφορά για τα μέλη??? :lol: :lol: :lol: .


Nομίζω οτι στο νήμα με τις αγοροπωλησιες,ή τις προσφορές δεν θα υπαρχει προβλημα.
Επειδη οντως με ενδιαφερει μπορεις να μου στειλεις e-mail? Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.335 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ