Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1586 από N1k0s
τι να πω εγώ με το κλινκερ που καθαρίζω μετά από 7 μέρες ( βλακεία μου ) ... κάθε σάββατο βγάζω κλίνκερ , αλλά ποτέ αυτό το κλίνκερ δεν εμπόδισε τη σόμπα να ανάψει ... το θεωρώ φυσιολογικό και για αυτό το λόγο χαμήλωσα τον αέρα στο κλείσιμο της σόμπας , ώστε ναι να δίνει το απαραίτητο οξυγόνο για την καύση , αλλά όχι και να το φυσάει και να σβήνει ... θα το χαμηλώσω κι άλλο στο κλείσιμο για να δω αν όντως αφήνει λιγότερο , διότι με το χαμήλωμα ΝΑΙ είχε , όχι πολύ ιδιαίτερα , άλλωστε δεν είχα θέμα κλίνκερ και άναμα , διαφορά , δλδ λιγότερο κλίγκερ , αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις ... Είναι θέμα αέρα ... Αν όλα τα συστήματα είχαν αισθητήρα λ , θα ήταν αισθητά χαμηλότερα τα επίπεδα κλίνκερ ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1588 από Nasikas

γιαννης-δραμα έγραψε: χχχχχ ε?Πολυ καλο συστημα!
Κωστα τι γινεται ξεκινησατε η ακομα?

έγινε 3ημερη γενική συντηρηση- αλλαγη μητρων- φιλτρων κλπ και ξεκινησαμε Γιαννη


Όλες οι εταιρείες πλέον οδεύουν προς τετοια συστηματα. Ακόμα και Τουρκικες.
Νέος λεβητοποιός (εταιρεία μεταλλικών σιλό σε κρίση ..που άλλαξε αντικείμενο) κατασκεύασε στην Σαλονίκη έναν καταπληκτικό λέβητα και έβαλε ένα παρόμοιο συστημα. Καιει και πέλλετ απο βαμβακια-άχυρο- τα παντα όλα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA, arel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1592 από ddt
Τα δικα μας "ντιν-νταν" σχολια εχουν μια μεγαλη διαφορα απο τις δικες σου "επιστημονικες" αναλυσεις και την παρουσιαση εικονων για τις εντυπωσεις.
Εμεις γραφουμε τις φτωχες μας εμπειριες απο την χρηση των λεβητων μας με σκοπο να πετυχουμε μεγαλυτερη οικονομια και λιγοτερα προβληματα ενω εσυ εξυπηρετεις τα συμφεροντα μιας βιονηχανιας.
Δεν εχουμε σκοπο να κατηγορησουμε κανεναν οπως εσυ κανεις μανιωδως με τα βουλγαρικα προιοντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1593 από pantelis1973

Nasikas έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: χχχχχ ε?Πολυ καλο συστημα!
Κωστα τι γινεται ξεκινησατε η ακομα?

έγινε 3ημερη γενική συντηρηση- αλλαγη μητρων- φιλτρων κλπ και ξεκινησαμε Γιαννη


Όλες οι εταιρείες πλέον οδεύουν προς τετοια συστηματα. Ακόμα και Τουρκικες.
Νέος λεβητοποιός (εταιρεία μεταλλικών σιλό σε κρίση ..που άλλαξε αντικείμενο) κατασκεύασε στην Σαλονίκη έναν καταπληκτικό λέβητα και έβαλε ένα παρόμοιο συστημα. Καιει και πέλλετ απο βαμβακια-άχυρο- τα παντα όλα.


Καμια πληροφορια περισσοτερη κωστα?καμια φωτο ή κανενα λινκ?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1595 από KERBEROS
Πάντως εγώ κανένα 'ειδήμονα' δεν είδα μέχρι τώρα σ' αυτό το φόρουμ. Αλλού ήταν περίεργα πολλοί...

Εγώ απλά για άλλη μια φορά θα παραθέσω ως αδαής την προσωπική μου εμπειρία ως καταναλωτής: στην πρώτη παλέτα του ίδιου πέλλετ καθάριζα κλίνκερ μία φορά την εβδομάδα. Μου φάνηκε φυσιολογικό με βάση τα λίγα που ήξερα. Στη δεύτερη παλέτα στον ΙΔΙΟ λέβητα με τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις καθαρίζω πλέον κάθε μέρα. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπορεί να φταίει και ο λέβητας, ο οποίος μπορεί στο μαγκάλι να έχει κάποιο πρόβλημα και να καίει ατελώς το πέλλετ. Συναντώντας δε τυχαία σήμερα τον έμπορο που μου πούλησε το μηχάνημα μου είπε ότι οι Τσέχοι (προς τιμήν τους) για να διευκολύνουν την κατάσταση θα αποστείλουν κι ένα διαφορετικό μαγκάλι, το οποίο θα επιτρέπει και την καύση λιγότερου καλού πέλλετ. Περιμένω λοιπόν, για να δω πως θα πάνε τα πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα.
Όμως, φίλος με τον ΙΔΙΟ λέβητα και τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις που καίει αυστριακό πέλλετ δεν γνωρίζει καν τι είναι το κλίνκερ, γιατί δεν έχει. Άρα, μάλλον πρέπει να πούμε όλη την αλήθεια, για να είμαστε σωστά ενημερωμένοι. Κι επειδή ο πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για αυτοκαθαριζόμενους λέβητες, μάλλον οι εληνικές εταιρείες παραγωγής πέλλετ, αντί να εθελοτυφλούν μπροστά στο πρόβλημα, καλύτερα θα ήταν να κοιτάξουν να λύσουν το πρόβλημα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1598 από terisds

Nasikas έγραψε: ο φίλος κ. Αλεξιάδης ανέβασε βίντεο με κλίνκερ που δημιουργησε επωνυμο Ελληνικό πέλλετ.
Όλα τα σχόλια ήταν ....για ντιν-νταν κλπ.
Ήταν το πρώτο άναμα είπε; Και επι 3 ημέρες έκαιγε χωρίς να καθαρίσει.

-Στο επόμενο διαστημα καυσης, δεν του δημιουργησε πρόβλημα είπε.
Και οι ειδήμονες μιλήσανε για κράχτη, για διαφορετικές παρτίδες, για μυρια όσα.

Κανείς δεν εξέτασε, κανείς πωλητης λεβητων δεν τον ενημέρωσε ότι στο πρώτο άναμα καιμε επι λίγες ώρες- σβηνουμε και καθαρίζουμε.
Τα μέταλλα και οι διαδρομές (κοχλιας-σχαρα κλπ) μερικες φορές έχουν ρινίσματα σιδηρου- σκόνες κλπ. Μπορεί να ήταν και απο εκει το κλινκερ. Τα καθαρισες πριν αναψεις;

Και επειδή μου αρέσει να δίνω χαρά στους φίλους, --φίλε ΤΕΡΙΣ: "Τα Βουλγάρικα πέλλετς είναι πολύ ανώτερα απο τα Ελληνικά" (ικανοποιήθηκες φίλε;)

Ξαναβάζω δειγμα απο συστηματα σοβαρων εταιρειών για πραγματικά αυτοκαθαριζόμενες εστίες καυσης
[attachment:1]C:\fakepath\pellet_cleaning 2.jpg[/attachment]

Φιλε Κωστα,κανενας δεν κατηγορησε την εταιρια που εργαζεσαι.Τα πρωτα 200 κιλα που εκαψα απο τον εμπορο που εβαλα τον λεβητα,δεν μου δημιουργησαν προβλημα,οχι οτι με το βουλγαρικο εχω,αλλα οπως ειχα γραψει παλιοτερα,τα τσουβαλια τα πρωτα που βγαλατε,τυφλα να εχει το βουλγαρικο απο την σκονη.Να εισε συγουρος πως αν οι τιμες στο Ελληνικο πελλετ,ηταν λογικες,κανενας μας δεν θα αγοραζε απο εξω.Αλλο 195ε και αλλο 280ε,τωρα θα μου πεις-να ποιοτητα,να θερμογονο δυναμη,αλλα ποσο να καψω παραπανω απο το Βουλγαρικο,οταν η διαφορα ειναι στα 85ε?Εγω το υπολογιζω να χρειαστω γυρω στους 9 τονους βαρια - βαρια,για λογαριασε,9χ85=720ε,εχω και αλλες τρυπες να κλεισω.Εδω μεσα γραφει ο καθενας,τον καημο του,και τον πονο του,και μην παρεξηγησαι μανι μανι.Ελπιζω να εχουμε εδω βημα να λεει ο καθενας την γνωμη του,χωρις να θιγει τον αλλον,αλλα και ο αλλος να την σεβεται,εκτος και αν και εδω αρχισουν οι αναφορες,και αρχισει το ψαλιδι οπως το αλλο.Ευχαριστω. :(

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ