Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1599 από KERBEROS
Και για αποφυγή κάθε παρεξήγησης κύριε Νασίκα.
Είστε ο τελευταίος άνθρωπος στην Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου, για τον οποίο θα μπορούσε κανείς να μιλήσει αρνητικά όσον αφορά το πέλλετ. Οι όποιες επισημάνσεις μου δεν έχουν στόχο ούτε την ανούσια προσωπική αντιπαράθεση ούτε το 'θάψιμο' των ελληνικών εταιρειών. Με κλειστά μάτια το καλοκαίρι αγόρασα ελληνικό πέλλετ, καθώς είναι για μένα αυτονόητο. Βοηθήστε, λοιπόν, ώστε να βελτιωθούν τα προϊόντα αυτά, όσο γίνεται περισσότερο, ώστε να μην χρειαστεί να φύγει κι άλλο συνάλλαγμα απ' αυτήν τη χώρα.
Δείτε μας ως συμμάχους σας σ' αυτή την προσπάθεια κι όχι ως αδαείς ξερόλες, που απλά περνάνε την ώρα τους μιλώντας αστεία για σοβαρά πράγματα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1600 από Nasikas

KERBEROS έγραψε: Πάντως εγώ κανένα 'ειδήμονα' δεν είδα μέχρι τώρα σ' αυτό το φόρουμ. Αλλού ήταν περίεργα πολλοί...

Εγώ απλά για άλλη μια φορά θα παραθέσω ως αδαής την προσωπική μου εμπειρία ως καταναλωτής: στην πρώτη παλέτα του ίδιου πέλλετ καθάριζα κλίνκερ μία φορά την εβδομάδα. Μου φάνηκε φυσιολογικό με βάση τα λίγα που ήξερα. Στη δεύτερη παλέτα στον ΙΔΙΟ λέβητα με τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις καθαρίζω πλέον κάθε μέρα. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπορεί να φταίει και ο λέβητας, ο οποίος μπορεί στο μαγκάλι να έχει κάποιο πρόβλημα και να καίει ατελώς το πέλλετ. Συναντώντας δε τυχαία σήμερα τον έμπορο που μου πούλησε το μηχάνημα μου είπε ότι οι Τσέχοι (προς τιμήν τους) για να διευκολύνουν την κατάσταση θα αποστείλουν κι ένα διαφορετικό μαγκάλι, το οποίο θα επιτρέπει και την καύση λιγότερου καλού πέλλετ. Περιμένω λοιπόν, για να δω πως θα πάνε τα πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα.
Όμως, φίλος με τον ΙΔΙΟ λέβητα και τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις που καίει αυστριακό πέλλετ δεν γνωρίζει καν τι είναι το κλίνκερ, γιατί δεν έχει. Άρα, μάλλον πρέπει να πούμε όλη την αλήθεια, για να είμαστε σωστά ενημερωμένοι. Κι επειδή ο πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για αυτοκαθαριζόμενους λέβητες, μάλλον οι εληνικές εταιρείες παραγωγής πέλλετ, αντί να εθελοτυφλούν μπροστά στο πρόβλημα, καλύτερα θα ήταν να κοιτάξουν α λύσουν το πρόβλημα.

κάποιος- κάπου- κάποτε
1. Αυστριακό πέλλετ ΔΕΝ έχω δει στην αγορά. Προφανώς εννοείτε Ρουμάνικο σε σακιά που γραφουν Αυστρία. (αν πληρωσεις σου τυπώνουν να γραφει και Αυστραλία)
2. Ο ανώνυμος φίλος με το "Αυστριακό", ας κάνει τον κόπο να μετρησει καταναλώσεις. Το πέλλετ με χαμηλή θερμογόνο δύναμη δεν κάνει ποτε κλινκερ, μιας και δεν αναπτύσει θερμοκρασιες υψηλές.
3. Το Βουλγάρικο πέλλετ είναι ανώτερο απο το Ελληνικό (για να ικανοποιηθούν και μερικοί φίλοι)
4. Οι αυτοκαθαριζόμενοι λέβητες δεν είναι πολύ ακριβότεροι.
5. Διαβάστε προσεκτικά το κείμενο που έβαλα σε μετάφραση, καθώς και άλλα που θα βρειτε στον διεθνη ιστό για να καταλάβετε την αιτία του κλίνκερ. Είναι ο εχθρός του πελλετ ΠΑΝΤΟΥ.

Είναι πολύ χρήσιμη η περιφερειακή όραση φίλοι μου. Οι παρωπίδες την μειώνουν. Και επειδη δεν φοράω παρωπίδες, μπορώ να αντιληφτω και να κατανοήσω την έμφυτη διάθεση να επιτιθέμεθα στον leader της αγοράς. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπα να σταματησω να συμμετέχω σε φόρουμς-μπλογκς, αλλά...."δεν κόβεται το χουι" ...που έλεγε και ο γιος της καλογριάς :(


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1601 από KERBEROS

Nasikas έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πάντως εγώ κανένα 'ειδήμονα' δεν είδα μέχρι τώρα σ' αυτό το φόρουμ. Αλλού ήταν περίεργα πολλοί...

Εγώ απλά για άλλη μια φορά θα παραθέσω ως αδαής την προσωπική μου εμπειρία ως καταναλωτής: στην πρώτη παλέτα του ίδιου πέλλετ καθάριζα κλίνκερ μία φορά την εβδομάδα. Μου φάνηκε φυσιολογικό με βάση τα λίγα που ήξερα. Στη δεύτερη παλέτα στον ΙΔΙΟ λέβητα με τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις καθαρίζω πλέον κάθε μέρα. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπορεί να φταίει και ο λέβητας, ο οποίος μπορεί στο μαγκάλι να έχει κάποιο πρόβλημα και να καίει ατελώς το πέλλετ. Συναντώντας δε τυχαία σήμερα τον έμπορο που μου πούλησε το μηχάνημα μου είπε ότι οι Τσέχοι (προς τιμήν τους) για να διευκολύνουν την κατάσταση θα αποστείλουν κι ένα διαφορετικό μαγκάλι, το οποίο θα επιτρέπει και την καύση λιγότερου καλού πέλλετ. Περιμένω λοιπόν, για να δω πως θα πάνε τα πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα.
Όμως, φίλος με τον ΙΔΙΟ λέβητα και τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις που καίει αυστριακό πέλλετ δεν γνωρίζει καν τι είναι το κλίνκερ, γιατί δεν έχει. Άρα, μάλλον πρέπει να πούμε όλη την αλήθεια, για να είμαστε σωστά ενημερωμένοι. Κι επειδή ο πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για αυτοκαθαριζόμενους λέβητες, μάλλον οι εληνικές εταιρείες παραγωγής πέλλετ, αντί να εθελοτυφλούν μπροστά στο πρόβλημα, καλύτερα θα ήταν να κοιτάξουν α λύσουν το πρόβλημα.

κάποιος- κάπου- κάποτε
1. Αυστριακό πέλλετ ΔΕΝ έχω δει στην αγορά. Προφανώς εννοείτε Ρουμάνικο σε σακιά που γραφουν Αυστρία. (αν πληρωσεις σου τυπώνουν να γραφει και Αυστραλία)
2. Ο ανώνυμος φίλος με το "Αυστριακό", ας κάνει τον κόπο να μετρησει καταναλώσεις. Το πέλλετ με χαμηλή θερμογόνο δύναμη δεν κάνει ποτε κλινκερ, μιας και δεν αναπτύσει θερμοκρασιες υψηλές.
3. Το Βουλγάρικο πέλλετ είναι ανώτερο απο το Ελληνικό (για να ικανοποιηθούν και μερικοί φίλοι)
4. Οι αυτοκαθαριζόμενοι λέβητες δεν είναι πολύ ακριβότεροι.
5. Διαβάστε προσεκτικά το κείμενο που έβαλα σε μετάφραση, καθώς και άλλα που θα βρειτε στον διεθνη ιστό για να καταλάβετε την αιτία του κλίνκερ. Είναι ο εχθρός του πελλετ ΠΑΝΤΟΥ.

Είναι πολύ χρήσιμη η περιφερειακή όραση φίλοι μου. Οι παρωπίδες την μειώνουν. Και επειδη δεν φοράω παρωπίδες, μπορώ να αντιληφτω και να κατανοήσω την έμφυτη διάθεση να επιτιθέμεθα στον leader της αγοράς. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπα να σταματησω να συμμετέχω σε φόρουμς-μπλογκς, αλλά...."δεν κόβεται το χουι" ...που έλεγε και ο γιος της καλογριάς :(


Τελικά δεν συνεννοηθήκαμε και λυπάμαι για την έπαρσή σας. Καληνύχτα σας...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1602 από Nasikas

pantelis1973 έγραψε:

Nasikas έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: χχχχχ ε?Πολυ καλο συστημα!
Κωστα τι γινεται ξεκινησατε η ακομα?

έγινε 3ημερη γενική συντηρηση- αλλαγη μητρων- φιλτρων κλπ και ξεκινησαμε Γιαννη


Όλες οι εταιρείες πλέον οδεύουν προς τετοια συστηματα. Ακόμα και Τουρκικες.
Νέος λεβητοποιός (εταιρεία μεταλλικών σιλό σε κρίση ..που άλλαξε αντικείμενο) κατασκεύασε στην Σαλονίκη έναν καταπληκτικό λέβητα και έβαλε ένα παρόμοιο συστημα. Καιει και πέλλετ απο βαμβακια-άχυρο- τα παντα όλα.


Καμια πληροφορια περισσοτερη κωστα?καμια φωτο ή κανενα λινκ?

1. δεν είναι σωστό να κάνω διαφήμιση
2. Επειδή πέραν του αυτοκαθαρισμού υπάρχει και άλλη φοβερη πατεντα στον σχεδιασμό, περιμένει πρωτα την κατοχύρωση απο ΟΒΙ και μετα θα τον βγαλει στην αγορά.
3. Ας περιμένουμε να "τον δει κι ο δρόμος- να φαει χιλιομετρα καυσης". (φοβαμαι λίγο αντοχες και Ελληνικό λογισμικό που έχει)

Πάνως στις πραγματικές μετρησεις που έγιναν, τυφλα να έχουν τα Αυστριακά.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1603 από Nasikas

KERBEROS έγραψε:

Nasikas έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πάντως εγώ κανένα 'ειδήμονα' δεν είδα μέχρι τώρα σ' αυτό το φόρουμ. Αλλού ήταν περίεργα πολλοί...

Εγώ απλά για άλλη μια φορά θα παραθέσω ως αδαής την προσωπική μου εμπειρία ως καταναλωτής: στην πρώτη παλέτα του ίδιου πέλλετ καθάριζα κλίνκερ μία φορά την εβδομάδα. Μου φάνηκε φυσιολογικό με βάση τα λίγα που ήξερα. Στη δεύτερη παλέτα στον ΙΔΙΟ λέβητα με τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις καθαρίζω πλέον κάθε μέρα. Ως εδώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπορεί να φταίει και ο λέβητας, ο οποίος μπορεί στο μαγκάλι να έχει κάποιο πρόβλημα και να καίει ατελώς το πέλλετ. Συναντώντας δε τυχαία σήμερα τον έμπορο που μου πούλησε το μηχάνημα μου είπε ότι οι Τσέχοι (προς τιμήν τους) για να διευκολύνουν την κατάσταση θα αποστείλουν κι ένα διαφορετικό μαγκάλι, το οποίο θα επιτρέπει και την καύση λιγότερου καλού πέλλετ. Περιμένω λοιπόν, για να δω πως θα πάνε τα πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα.
Όμως, φίλος με τον ΙΔΙΟ λέβητα και τις ΙΔΙΕΣ ρυθμίσεις που καίει αυστριακό πέλλετ δεν γνωρίζει καν τι είναι το κλίνκερ, γιατί δεν έχει. Άρα, μάλλον πρέπει να πούμε όλη την αλήθεια, για να είμαστε σωστά ενημερωμένοι. Κι επειδή ο πολύς κόσμος δεν έχει λεφτά για αυτοκαθαριζόμενους λέβητες, μάλλον οι εληνικές εταιρείες παραγωγής πέλλετ, αντί να εθελοτυφλούν μπροστά στο πρόβλημα, καλύτερα θα ήταν να κοιτάξουν α λύσουν το πρόβλημα.

κάποιος- κάπου- κάποτε
1. Αυστριακό πέλλετ ΔΕΝ έχω δει στην αγορά. Προφανώς εννοείτε Ρουμάνικο σε σακιά που γραφουν Αυστρία. (αν πληρωσεις σου τυπώνουν να γραφει και Αυστραλία)
2. Ο ανώνυμος φίλος με το "Αυστριακό", ας κάνει τον κόπο να μετρησει καταναλώσεις. Το πέλλετ με χαμηλή θερμογόνο δύναμη δεν κάνει ποτε κλινκερ, μιας και δεν αναπτύσει θερμοκρασιες υψηλές.
3. Το Βουλγάρικο πέλλετ είναι ανώτερο απο το Ελληνικό (για να ικανοποιηθούν και μερικοί φίλοι)
4. Οι αυτοκαθαριζόμενοι λέβητες δεν είναι πολύ ακριβότεροι.
5. Διαβάστε προσεκτικά το κείμενο που έβαλα σε μετάφραση, καθώς και άλλα που θα βρειτε στον διεθνη ιστό για να καταλάβετε την αιτία του κλίνκερ. Είναι ο εχθρός του πελλετ ΠΑΝΤΟΥ.

Είναι πολύ χρήσιμη η περιφερειακή όραση φίλοι μου. Οι παρωπίδες την μειώνουν. Και επειδη δεν φοράω παρωπίδες, μπορώ να αντιληφτω και να κατανοήσω την έμφυτη διάθεση να επιτιθέμεθα στον leader της αγοράς. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπα να σταματησω να συμμετέχω σε φόρουμς-μπλογκς, αλλά...."δεν κόβεται το χουι" ...που έλεγε και ο γιος της καλογριάς :(


Τελικά δεν συνεννοηθήκαμε και λυπάμαι για την έπαρσή σας. Καληνύχτα σας...

καληνύχτα σας
Όταν βρείτε χρόνο, διαβάστε προσεχτικά τις επιθεσεις- μπηχτες που έγιναν.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #1604 από giogud

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ