Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23592 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
με τον διαχωριστη χρειαζονται και συλλεκτες; και αυτοι αγορασμενοι;ανεβαινει τρελλα το κοστος...
που καταλαβες το επαγγελμα μου..; :)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tileolo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23593 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Με τον διαχωριστή χρειάζεσαι μηχανολόγο ή υδραυλικό που να το έχει παίξει ξανά το άθλημα.
Αυτό είναι το βασικό.

που καταλαβες το επαγγελμα μου..;

Εδώ κατάλαβα του Γιώργου το δικό σου δεν θα καταλάβω;
Πλάκα κάνω...
Απο το michanikos.gr

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23598 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Με τον διαχωριστή χρειάζεσαι μηχανολόγο ή υδραυλικό που να το έχει παίξει ξανά το άθλημα.
Αυτό είναι το βασικό

πραγματι αλλα ο υδραυλικος μου μαλλον δεν το εχει παιξει(αλλα ειναι καλό παιδι) κι ενας θειος μου μηχανολογος (στη συνταξη πλεων ειναι η αληθεια) μου ευχηθηκε καλη τυχη... :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23752 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
λοιπον το αποφασισα, αν συμφωνησει και ο υδραυλικος μου θα φτιαξω το κυκλωμα του aithio με προτευον - δευτερευον και υδραυλικο διαχωριστη. Λογικα οι κυκλοφορητες του προτευοντος θα πρεπει να ειναι πολυ μικροι (υπολογισα μια παροχη 3.5 μ3/ω για μανομετρικο 1) αρα και οικονομικοι. Αντιστοιχα υπολογισα και τον διαχωριστη.
Ο θερμοστατης καθε ζωνης θα δινει εντολη στον καυστηρα και στον κυκλοφορητη της ζωνης. Ο κυκλοφορητης του προτευοντος θα ελεγχεται απο τον καυστηρα. Ο κυκλοφορητης καθε ζωνης θα ελεγχεται επιπλεον εκτος απο τον θερμοστατη χωρου και απο εναν θερμοστατη στην επιστροφη απο τον διαχωριστη,
ωστε η θερμοκρασια επιστροφης να μην πεφτει κατω απο 50 βαθμους.



Τελος επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια, οταν το βαλω μπρος θα φυγω απο το σπιτι για μερικες ωρες. :lol:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23772 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Tileolo....
Όπως εγραψα και παραπάνω τα σχέδια τα ανέβασα για εκπαιδευτικούς λόγους.
Για να εξετάσουμε πλεονεκτήματα μειονεκτήματα και να κάνουμε παρατηρήσεις....
Για να είμαστε εξηγημένοι....
Δεν φέρω καμία ευθήνη για αυτο που θα φτιάξεις γιατί ότι και να λέμε εμείς εδώ παραβλέπουμε την ειδικότητα του θερμομηχανολόγου που είναι και ο πλέον αρμόδιος σχεδιασμού συστημάτων θέρμανσης.
Μπορεί ο θείο σου να γέρασε αλλά φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος μηχανολόγος πάνω στην γη. :)

Απο το παραπάνω πόστ και με τους όρους που χρησιμοποιείς καταλαβαίνω ότι μελέτησες...
Μου έχει κινήσει την περιέργεια πως έβγαλες την παροχή και το μανομετρικό στο πρωτεύων αλλά τι υπολόγισες για τον διαχωριστή;

Ο θερμοστατης καθε ζωνης θα δινει εντολη στον καυστηρα και στον κυκλοφορητη της ζωνης. Ο κυκλοφορητης του προτευοντος θα ελεγχεται απο τον καυστηρα. Ο κυκλοφορητης καθε ζωνης θα ελεγχεται επιπλεον εκτος απο τον θερμοστατη χωρου και απο εναν θερμοστατη στην επιστροφη απο τον διαχωριστη,
ωστε η θερμοκρασια επιστροφης να μην πεφτει κατω απο 50 βαθμους.


Οι δευτερεύων κυκλοφορητές θα ελέγχονται από έναν υδροστατη στην κορυφή του κάθετου διαχωριστή.
Την θερμοκρασία επιστροφής την ελέγχει η τρίοδι θερμοστατική...
Έτσι όπως το λες εσύ για σκέψου το λίγο....Με το που θα παίρνουν οι δευτερεύων αμέσως θα σβήνουν όταν είναι κρύο το σύστημα.

Για τον αυτοματισμό εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο.
www.hvac-controls.gr/?pid=16&nid=437&aut=1

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23774 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Απο την αρχη του τοπικ ξεκαθαρισα οτι φερω αποκλειστικη ευθυνη των πραξεων μου. (Ειμαι και ενηλικας τρομαρα μου).

Ο Θειος μου μου ειπε οτι οι μηχανολογοι δεν ασχολουνται με τετοιες μικροδουλειες.


Απο οτι καταλαβα η παροχη του προτευοντος πρεπει να καλυπτει λιγο πολυ το αθροισμα των παροχων του δευτερευοντος κυκλωματος. Το μανομετρικο τελειως αυθαιρετα το υπολογισα 1. (εφ οσων μια κατοικια εχει συνηθως 2,5 - 3,5). Σκοπευω να το ψαξω λιγο παραπανω.

ειδα οτι οι ετοιμοι διαχωριστες εχουν και θυρα για αιθητηριο θερμοκρασιας στην κορυφη τους, αλλα ειπα οτι ετσι (με το αισθητηριο στην επιστροφη) θα γλιτωνα την θερμοστατικη. Πειραζει αν κανει και μερικα σταματα ξεκινα ο κυκλοφορητης; Αλλωστε αυτο θα συμβαινει μονο στο κρυο συστημα οταν θα ζητανε ταυτοχρονα ζεστη και οι δυο ζωνες (μαλλον σπανιο), αλλιως θα υπαρχει και μιξη με το προτευον στον διαχωριστη).

Το αλλο που σκεφτομαι ειναι να πειραματιστω με τον θερμοστατη στην κορυφη και να βρω την καταλληλη θερμοκρασια οπου ικανοποιειτε και η απαιτηση για επιστροφη πανω απο 50Κ σε γενικες γραμμες. Την τριοδη λεω να την γλιτωσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ