Παράλληλη σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23774 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Απο την αρχη του τοπικ ξεκαθαρισα οτι φερω αποκλειστικη ευθυνη των πραξεων μου. (Ειμαι και ενηλικας τρομαρα μου).

Ο Θειος μου μου ειπε οτι οι μηχανολογοι δεν ασχολουνται με τετοιες μικροδουλειες.


Απο οτι καταλαβα η παροχη του προτευοντος πρεπει να καλυπτει λιγο πολυ το αθροισμα των παροχων του δευτερευοντος κυκλωματος. Το μανομετρικο τελειως αυθαιρετα το υπολογισα 1. (εφ οσων μια κατοικια εχει συνηθως 2,5 - 3,5). Σκοπευω να το ψαξω λιγο παραπανω.

ειδα οτι οι ετοιμοι διαχωριστες εχουν και θυρα για αιθητηριο θερμοκρασιας στην κορυφη τους, αλλα ειπα οτι ετσι (με το αισθητηριο στην επιστροφη) θα γλιτωνα την θερμοστατικη. Πειραζει αν κανει και μερικα σταματα ξεκινα ο κυκλοφορητης; Αλλωστε αυτο θα συμβαινει μονο στο κρυο συστημα οταν θα ζητανε ταυτοχρονα ζεστη και οι δυο ζωνες (μαλλον σπανιο), αλλιως θα υπαρχει και μιξη με το προτευον στον διαχωριστη).

Το αλλο που σκεφτομαι ειναι να πειραματιστω με τον θερμοστατη στην κορυφη και να βρω την καταλληλη θερμοκρασια οπου ικανοποιειτε και η απαιτηση για επιστροφη πανω απο 50Κ σε γενικες γραμμες. Την τριοδη λεω να την γλιτωσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23775 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

aithio έγραψε: Tileolo....

Για τον αυτοματισμό εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο.
www.hvac-controls.gr/?pid=16&nid=437&aut=1


αλλο ενα 500ρικο κι αυτο.. μου ανεβαζεις συνεχεια το κοστολογιο :lol:
Ασε τους 24ν μετασχηματιστες, ρελεδες κλπ :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23788 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Οι μηχανολόγοι δεν ασχολούνται μόνο με μεγάλα έργα γιατί δεν υπάρχουν μεγάλα έργα.

Μου αρέσει όμως το σκεφτικό σου...
Θέλει μελέτη.
Μπορείς να μου στείλεις το τεχνικό εγχειρίδιο από τον λέβητα και τον πίνακα;
Για μίκτες δες εδώ.

www.ioannidis-collectors.com/products5_el.html

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tileolo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23867 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
μολις μπορεσω να το σκαναρω να στο στειλω η να το ποσταρω εδω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23899 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
Όπου θέλεις φίλε tileolo.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25807 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
φιλε aithio δεν σε ξεχασα αλλα δεν εχω προλαβει να παω στο χωριο μου οπου έχω αφήσει τα χαρτια του καυστηρα. Αγόρασα ενα διαχωριστη απο τον ιωαννιδη και υδραυλικου θέλοντος στο τελος της αλλης εβδομάδας θα το εχω εγκαταστήσει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25852 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση

tileolo έγραψε: φιλε aithio δεν σε ξεχασα αλλα δεν εχω προλαβει να παω στο χωριο μου οπου έχω αφήσει τα χαρτια του καυστηρα. Αγόρασα ενα διαχωριστη απο τον ιωαννιδη και υδραυλικου θέλοντος στο τελος της αλλης εβδομάδας θα το εχω εγκαταστήσει!


Άφηνε μας ενήμερους ανέβαζε καμία φωτογραφία για να παρακολουθήσουμε την εγκατάσταση.
Το διαχωριστή θα τον βάλεις κάθετα.
Να του πεις του Ιωαννιδη οτι ο Γρηγόρης είπε ότι πρέπει να μου δώσει ποσοστά :)

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25971 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
καθετα εννοείται.

Χε χε θα του το πω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31505 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παραλληλη συνδεση
λοιπόν επιστρέφω με μια φώτο-ανταπόκριση από την τελική υλοποίηση.

κατά την διάρκεια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.(Από εμένα φυσικά)


έτοιμος και ο πίνακας μου


Στην τελική του μορφή


Τα χειροποίητα μηχανικά ταμπερ... έβαλα μοτέρ ηλεκτροβανας που δουλεύει μια χαρά. Τα ταμπερ όμως σαν εφαρμογή είναι μάπα (τον μισό αυλό κλείνουν που λέει ο λόγος / είναι μικρο το κλαπετο)οπότε μαλλον τζάμπα πήγε ο κόπος μου.


Αυτό φίλε Γρηγόρη σαν αποδεικτικό στοιχειό για να ζητήσεις προμήθεια από τον Ιωαννιδη. Χρυσό το πλήρωσα. Οφείλει να σου τη δώσει :lol:


Με αυτή τη πατατιά που μου έκανε ο υδραυλικός με την πλαστική σωλήνα στον επιλεκτικό ηλιακό να δω τι θα κάνω. Δύο φορές μου την έσκισε μέχρι να βάλω μπρός τον κυκλοφορητη του και να ελέγξω έτσι την θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31598 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
Ήρθε και εμένα η ώρα για να συνδεθεί ο πελλετ λέβητας παράλληλα με το λέβητα πετρελαίου .

επειδή έχω κάποιες απορίες , χρειαζόμαστε οπωσδήποτε σε λέβητα πελλετ τρίοδι ώστε τα νερά να μην επιστρέφουν κρύα στο λέβητα πελλετ και σε τι θερμοκρασία να ανοίγει ? (πχ 55 βαθμούς?)

Αυτήν την στιγμή το σύστημα πετρελαίου έχει το εξής τρόπο λειτουργίας , : δίνη εντολή ο θερμοστάτης χώρου , παίρνει ο καυστήρας σε λειτουργιά (ρυθμισμένος να φτάσει στους 70 βαθμούς , ζεσταίνει τα νερά και μόλις φτάσουν στους 45 βαθμούς δίνει ο θερμοστάτης του κυκλοφορητη το οκ και ξεκινάνε τα νερά για τα σώματα .

Έχω επισυνάψει 2 σχέδια το πρώτο είναι όπως είναι τώρα το σύστημα , και το δεύτερο όπως θέλω να το κάνω .

Ερώτηση 1 : το σκίτσο 2 είναι σωστό ? πως το βλέπετε ?

Ερώτηση 2 : ακόμα και τρίοδι να βάλω (όπως είναι στο σκίτσο 2 ) πάλι χρειαζόμαστε το θερμοστάτη κυκλοφορητή ? Δηλαδή πχ ο θερμοστάτης κυκλοφορητη είναι στους 45 , η τρίοδι στους 55 και ο καυστήρας στους 70 , είναι σωστό ?

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31616 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
Η τριοδη πρέπει νομίζω να είναι μπροστά άπο τον κυκλοφορητη. Τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ. Οπότε η την βάζεις στην έξοδο μετά τον κυκλοφορητη, η βάζεις τον κυκλοφορητη στην εισαγωγή, στα κρύα νερά.

Αλλα κατσε να σου πει και ο αιθιο που ειναι μηχανολόγος υδραυλικός :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tileolo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31628 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση

fotisbasm έγραψε: Ήρθε και εμένα η ώρα για να συνδεθεί ο πελλετ λέβητας παράλληλα με το λέβητα πετρελαίου .

επειδή έχω κάποιες απορίες , χρειαζόμαστε οπωσδήποτε σε λέβητα πελλετ τρίοδι ώστε τα νερά να μην επιστρέφουν κρύα στο λέβητα πελλετ και σε τι θερμοκρασία να ανοίγει ? (πχ 55 βαθμούς?)

Αυτήν την στιγμή το σύστημα πετρελαίου έχει το εξής τρόπο λειτουργίας , : δίνη εντολή ο θερμοστάτης χώρου , παίρνει ο καυστήρας σε λειτουργιά (ρυθμισμένος να φτάσει στους 70 βαθμούς , ζεσταίνει τα νερά και μόλις φτάσουν στους 45 βαθμούς δίνει ο θερμοστάτης του κυκλοφορητη το οκ και ξεκινάνε τα νερά για τα σώματα .

Έχω επισυνάψει 2 σχέδια το πρώτο είναι όπως είναι τώρα το σύστημα , και το δεύτερο όπως θέλω να το κάνω .

Ερώτηση 1 : το σκίτσο 2 είναι σωστό ? πως το βλέπετε ?

Ερώτηση 2 : ακόμα και τρίοδι να βάλω (όπως είναι στο σκίτσο 2 ) πάλι χρειαζόμαστε το θερμοστάτη κυκλοφορητή ? Δηλαδή πχ ο θερμοστάτης κυκλοφορητη είναι στους 45 , η τρίοδι στους 55 και ο καυστήρας στους 70 , είναι σωστό ?

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!



Φιλε Φωτη ο αντιπροσωπος της opop προτεινει συγκεκριμενη τριοδη των 55 βαθμων παντα στην επιστροφη.

Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τριοδη εχει αναλυτικο σχεδιο τοποθετησης πολυ απλο.

Πανω στον σωληνα επιστροφης του λεβητα βαζεις τον κυκλοφορητη, αμεσως μετα την τριοδη και πανω στην τριοδη ερχονται οι επιστροφες απο εγκατασταση...το κεντρο της τριοδης συνδεση κατευθειαν με την προσαγωγη του λεβητα μεσω και βαλβιδας αντεπιστροφης.

Αρα χρησιμοποιεις το δευτερο σχεδιο με τοποθετηση δευτερου κυκλοφορητη στην επιστροφη...αναμεσα σε τριοδη και λεβητα.

Επισης αν βαλεις δευτερο κυκλοφορητη οπως ειπα, αλλαζεις στο σχεδιο σου το κεντρο της τριοδης και την συνδεεις κατευθειαν με την προσαγωγη του λεβητα.

Ακομη τα νερα προσαγωγης απο λεβητα πελλετ σε εγκατασταση συνδεονται αμεσως μετα τον κυκλοφορητη που εχουμε μονο για πετρελαιο...οχι πριν οπως στο σχεδιο.

Τον θερμοστατη του λεβητα τον βαζεις στους 70 συνηθως.

Τον θερμοστατη (παραδιδεται με τον λεβητα) κυκλοφορητη τον βαζεις στους 50 να ξεκιναει...σχεδον ταυτοχρονα με το ανοιγμα της τριοδης δηλαδη.

Τωρα την τριοδη δεν την τοποθετουμε οταν ο πελατης θελει εναν κυκλοφορητη και για λεβητα πετρελαιου και για πελλετ...αυτο που δειχνεις εσυ δηλαδη.

Αυτο γινεται κυριως οταν υπαρχει θεμα οικονομιας υλικων...σε αυτην την περιπτωση ο ενας κυκλοφορητης που εχουμε ειναι στην προσαγωγη και η τριοδη μας στην επιστροφη απλα δεν δουλευει.

Ξαναλεω οτι αναφερομαι για την συγκεκριμενη τριοδη που δινει ο εισαγωγεας του λεβητα.

Οσο για το αν πρεπει οπωσδηποτε να μπει η οχι η απαντηση ειναι οτι καλο ειναι να μπει αλλα δεν θα εχεις καποιο προβλημα αν δεν την βαλεις...σιγουρα με τριοδη ο λεβητας αποδιδει καλυτερα αφου τον προστατευεις απο τις κρυες επιστροφες της εγκαταστασης...ο συγκεκριμενος λεβητας ανεβαζει θερμοκρασια πολυ γρηγορα...οσοι τον εχουν βαλει μπορουν να σου το επιβεβαιωσουν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31633 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση
με μπέρδεψες!!!! :silly: :blink: :silly:

στο σχεδιο 2 , τι μπορω να κάνω , να ειναι σωστο και να μην χρειαστει να αγορασω κυκλοφορητή , εαν δεν σου κανει κοπος σχεδιασετε το οπως πιστευεις εσυ χωρις ομως με δευτερο κυκλοφορητή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31647 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση

fotisbasm έγραψε: με μπέρδεψες!!!! :silly: :blink: :silly:

στο σχεδιο 2 , τι μπορω να κάνω , να ειναι σωστο και να μην χρειαστει να αγορασω κυκλοφορητή , εαν δεν σου κανει κοπος σχεδιασετε το οπως πιστευεις εσυ χωρις ομως με δευτερο κυκλοφορητή




Φωτη με εναν κυκλοφορητη και για τους δυο λεβητες η τριοδη που δινει ο Σαβαιδης δεν μπαινει...βασικη προυποθεση τοποθετησης της ειναι κυκλοφορητης και τριοδη στην επιστροφη...κατι που εσυ δεν εχεις.
Πηρες κατ αρχην τριοδη κι αν ναι ποια;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31648 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Παράλληλη σύνδεση

χρηστος8 έγραψε: .....

Φιλε Φωτη ο αντιπροσωπος της opop προτεινει συγκεκριμενη τριοδη των 55 βαθμων παντα στην επιστροφη.

Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ τριοδη εχει αναλυτικο σχεδιο τοποθετησης πολυ απλο.

Πανω στον σωληνα επιστροφης του λεβητα βαζεις τον κυκλοφορητη, αμεσως μετα την τριοδη και πανω στην τριοδη ερχονται οι επιστροφες απο εγκατασταση...το κεντρο της τριοδης συνδεση κατευθειαν με την προσαγωγη του λεβητα μεσω και βαλβιδας αντεπιστροφης.

Αρα χρησιμοποιεις το δευτερο σχεδιο με τοποθετηση δευτερου κυκλοφορητη στην επιστροφη...αναμεσα σε τριοδη και λεβητα.


Και μένα με μπέρδεψες. Περιγράφεις κυκλοφορητής στην επιστροφή και ακολουθεί η τρίοδη στην οποία κουμπώνουν οι επιστροφές.
Αμέσως μετά περιγράφεις τη θέση του κυκλοφορητή ανάμεσα στην τρίοδη και τον λέβητα, όπως το καταλαβαίνω το αντίθετο του προηγούμενου.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ