Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30146 από VICKEY
Απαντήθηκε από VICKEY στο θέμα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ
Καλημέρα, θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος για το έαν συμφέρει ο ηλεκτρικός λέβητας ή όχι σε σχέση με το πετρέλαιο.Εχω ακούσει για 80% οικονομία.Ισχύει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30149 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ

VICKEY έγραψε: Καλημέρα, θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος για το έαν συμφέρει ο ηλεκτρικός λέβητας ή όχι σε σχέση με το πετρέλαιο.Εχω ακούσει για 80% οικονομία.Ισχύει?


Nομίζω ότι ούτε ο Χριστός δεν έκανε τέτοια θαύματα!! :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30154 από VICKEY
Απαντήθηκε από VICKEY στο θέμα Απ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ
οκ.το δέχομαι.Μπορεί να μην είναι τόσο.Αλλα επείδη το πετρέλαιο πλέον δεν παίζει σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω απο θέμα οικονομίας.Μένω σε πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30155 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ
Για ποσα τετραγωνικα και ποσες απωλειες μιλαμε?
Αν μπορεις να δεις ποσο εκαψε ο λεβητας πετρελαιου και τι ποσοστο σου αντιστοιχει, θα μπορουσες χοντρικα να υπολογισεις τι καταναλωσεις να περιμενεις.
Αν χρειαζεσαι 20kW θερμικης ισχυος θα χρειαστεις και αναλογο λεβητα, τον κραταει η παροχη σου ή πας για αλλα ευτραπελα?
Αν το ρευμα ειναι η μονη λυση, εισαι ειτε για κλιματιστικα (αθλια λυση κατα τη γνωμη μου οσον αφορα την ανεση), ειτε για αντλια θερμοτητας, μαλλον υψηλων θερμοκρασιων (αθλια λυση κατα τη γνωμη της τσεπης μου).
Μετα παμε σε σομπιτσες, υδραυλικες σομπιτσες ή και μικρους λεβητες (πελλετ κυριως) ΑΝ μπορεις να ανεξαρτητοποιηθεις ευκολα απο την πολυκατοικια και εχεις προυποθεσεις τοποθετησης (να μπορεις να βαλεις ενα λεβητακι στο μπαλκονι, να αποθηκευσεις καυσιμο, να σηκωσεις καμιναδα κτλ κτλ)
Η ιδανικη λυση θα ηταν να βαζατε εναν μεγαλο λεβητα στερεων καυσιμων για ολη την πολυκατοικια (παρακαλω τα σχολια περι ουτοπιας και ρομαντισμου μου να λειπουν :woohoo:).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": VICKEY

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30156 από VICKEY
Απαντήθηκε από VICKEY στο θέμα Απ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου!!Αλλα είμαι εντελώς άσχετη με το τι γίνεται.Το μόνο που ξέρω είναι οτι οι καιροί είναι δύσκολοι, τα λέφτα λίγα και κοιτάω να δω τι θα κοστίσει λιγότερο έτσι ώστε να βγει ο χειμώνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30157 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΛΕΒΗΤΑΣ
Η απολυτως πιο φτηνη λυση ειναι πιστευω μια σομπιτσα πελλετ, ισως και ενα φιλτρο στην καμιναδα για να μην υπαρχουν προβληματα με τους γειτονες.
Προφανως με τα προβληματα διαχυσης της θερμοτητας. Υπαρχουν σπιτια που βολευονται εξαιρετικα λογω διαρυθμισης, οπως υπαρχουν και σπιτια που εχουν τον χωρο της σομπας φουρνο και τα δωματια παγωμενα.

Aπο μονωση πως παει το σπιτι?

Xoντρικος υπολογισμος με το πετρελαιο.
Αν περσυ καψατε για ολη την πολυκατοικια π.χ. 2000 λιτρα και τα μοιραστηκατε ισοποσα (αυτο φαινεται απο τα χιλιοστα της θερμανσης στα κοινοχρηστα λογικα) εχουμε

2000 λιτρα x 11,9 kW/l (θερμικη ισχυς πετρελαιου) x 0,85 (η αποδοση του λεβητα, ας πουμε οτι ειναι σε καλουτσικη κατασταση με καθαρισμους και συντηρηση) = 20230kW. Aν σου αντιστοιχει το 1/5, έχεις 4046kW θερμικης ισχυος. Ενας ηλεκτρικος λεβητας καταναλώνει 1kW ηλεκτρικης ισχυος για να δωσει 1kW θερμικης.
Οποτε σε μια σεζον θα καταναλωσεις 4000kW ρευμα μονο για τη θερμανση. Αν δεις τι τιμη εχεις για την κιλοβατωρα (νυχτερινο, απλο?) και δεις αν σε πεταξει σε αλλη κλιμακα χρεωσης θα μπορεσεις να υπολογισεις, χοντρικα παντα, τι να περιμενεις απο αποψη κοστους.
Βεβαια, αυτα τα νουμερα μπορουν να κατεβουν (αν λαβουμε υπ'οψην οτι απο τα 2000 λιτρα πετρελαιου τα 300 μπορει και να ηταν... αερας, αν ο λεβητας εχει να δει συντηρηση απο την εγκατασταση του και δουλευει με αποδοση 60%, αν λαβουμε υπ'οψην οτι δεν εχεις πλεον απωλειες απο τις διαδρομες απο το λεβητοστασιο μεχρι το διαμερισμα, κτλ) ή να ανεβουν (αν ο λεβητας ειναι τοσο καλοσυντηρημενος ωστε να εχει αποδοση 93%)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ