Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30341 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Καταρχααααας, τον ηλεκτρολεβητα απο υδραυλικο τον βρηκες? Αν δεν ειναι επιπεδου Γρηγορη, καλη τυχη, θα την χρειαστεις.
Αναφερεις ιδεες, χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα για την υλοποιηση αυτων και το χειροτερο, χωρις να θελεις να αποκτησεις αυτη την ιδεα...

Η ερωτηση και η αναλυση που αναφερεις ηταν ακριβως για φωτοβολταικα και ηλεκτρολεβητα και ηταν ολοσωστη... Για Φ/Β και ηλεκτρολεβητα ρωτησε ο ανθρωπος, τι ηθελες, να του απαντησουν για γεωθερμια?

Το δοχειο αδρανειας μια χαρα λυση ειναι, αρκει να ξερεις τι κανει και πως μπορει να το κανει. Εσυ λες και επιμενεις, και επιμενεις, και επιμενεις οτι 500 λιτρα μπορεις να τα κρατησεις το χειμωνα στους 80 βαθμους με 8 τετραγωνικα ηλιακα, κι ολα αυτα ενω χρησιμοποιεις το Δ.Α. για να δωσεις θερμοτητα στο χωρο. Θελεις το πιο απλο και τεκμηριωμενο επιχειρημα? Θερμοδυναμικη το λενε!

Εσυ σοβαρα λες οτι ενα σωμα λαδιου των 2kW θα ξοδεψει περισσοτερο απο εναν ηλεκτρολεβητα των 6-8-10-12-15kW?

Εχεις πει μεχρι τωρα 3-4 φορες για χτυπημα συμφεροντων και προωθηση προιοντων. Σομπα πελλετ δεν εχω δει στη ζωη μου απο κοντα, οποτε μαλλον αστοχησες...
Αν δεις τη δευτερη σελιδα θα δεις συν και πλην σε ολες τις λυσεις που ανεφερα.
Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να παρουσιασω σαν εξαιρετικη μια λυση που τη θεωρω ηλιθια (τον ηλεκτρολεβητα στη συγκεκριμενη περιπτωση) και που μπορει να δουλεψει καλουτσικα μονο υπο αυστηρες προυποθεσεις.

Υ.Γ. Εσυ ολο κανεις ερωτησεις, παιρνεις απαντησεις κι ας ειναι καυστικες, αλλα δεν απαντας σε καμια ερωτηση που σου κανουν αλλοι. Πως το βλεπεις αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30344 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Βρε Σπύρο πριν γράψεις σε ένα φόρουμ για τέτοια θέματα διάβασε πρώτα μερικά πράγματα για το τι είναι ισχύς τι είναι ενέργεια για να μην εκτίθεσαι.
Ζητάς από το φόρουμ να σου εξηγήσει τα βασικά της φυσικής Β. Γυμνασίου.
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.
Μετα σαν αντιεπιχειρημα προσπαθείς να μας προσάψεις ότι είμαστε υποστηρικτές του πέλλετ.
Ιδίως εγώ δεν έχω βάλει ποτέ πέλλετ ενώ ηλεκτρικούς λέβητες έχω βάλει.


Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30347 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Για να καταλάβω για σας δεν παίζει καθόλου ρόλο ο θερμοστάτης χώρου του λέβητα και όχι σώματος, δεν παίζει καθόλου ρόλο ο χρόνος λειτουργίας στο μέγιστο του μηχανήματος που είναι και αυτό που θα καταναλώσει αλλά ούτε φυσικά και η θερμική απόδοση του καθενός.
Για να ζεσταθείς με ένα καλοριφέρ λαδιού θα πρέπει τον βαρύ χειμώνα να τον πάρεις αγκαλιά μαζί με μια κουβέρτα . Σε ενα σπίτι 100 τμ πόσες τέτοιες σόμπες θα χρειαστείς και τι απόδοση θα έχουν αν δουλεύουν όλη την ώρα για να κρατάνε την θερμοκρασία σώματος και όχι χώρου που έχουν?
Πέρσι με την τότε τιμή πετρελαίου στο διαμέρισμα μου έκαψα 1200 ευρώ σε πετρέλαιο. Ολό την Ιανουάριο μέχρι 15 φλεβάρη ήμουν για δουλειά στο εξωτερικό και καταλαβαίνετε ότι δεν άνοιξα καθόλου το καλοριφέρ.
Ρωτάω.. Φέτος πόσα λέτε να κάψω συν τον ένα μήνα που μάλλον θα είμαι εδώ συν τον διπλασιασμό της τιμής του πετρελαίου.
Η εγκατάταση θα γίνει από συνεργείο που ειδικεύετε σε τέτοιες λύσεις θέρμανσης με μηχανολόγο. Αυτός μου πρότεινε λόγο ότι βρίσκομαι στο σπίτι πάντα νυχτερινές ώρες εκτός των ρεπό και λόγο ότι την υπόλοιπη μέρα σχεδόν δεν ανάβει ποτέ το καλοριφέρ σαν καλή και οικονομική λύση για την περίπτωση μου τον ηλεκτρικό λέβητα.
Δεν βλέπω κάπου να υπάρχουν κενά λογικής σε ότι μου είπε.
Κένα λογικής έβλεπα να υπήρχαν σε όλους αυτούς τους έμπορους που λέγανε για μπουριά στα μπαλκόνια και για καύση χωρίς καυσαέρια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30348 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

aithio έγραψε: Βρε Σπύρο πριν γράψεις σε ένα φόρουμ για τέτοια θέματα διάβασε πρώτα μερικά πράγματα για το τι είναι ισχύς τι είναι ενέργεια για να μην εκτίθεσαι.
Ζητάς από το φόρουμ να σου εξηγήσει τα βασικά της φυσικής Β. Γυμνασίου.
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.
Μετα σαν αντιεπιχειρημα προσπαθείς να μας προσάψεις ότι είμαστε υποστηρικτές του πέλλετ.
Ιδίως εγώ δεν έχω βάλει ποτέ πέλλετ ενώ ηλεκτρικούς λέβητες έχω βάλει.


αυτό πάντως δεν μπορεί με τπτ να χαρακτηριστεί σαν σύγχρονος ηλεκτρικός λέβητας με θερμοστάτες και με ρυθμίσεις λειτουργίας. Αυτό που έχεις κάνει εκεί είναι σαν να έχεις μετατρέψει ένα σώμα σε μια σόμπα λαδιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30350 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Εξακολουθεις να μην απαντας σε καμια ερωτηση και δεν βλεπεις κενα λογικης... στην αβυσσο...
Εγω τα παραταω, καλο χειμωνα να εχεις με την σχεδον δωρεαν ηλεκτρικοηλιακη θερμανση. Περιμενουμε τον μαρτιο να μας πεις οτι εκαψες 120 ευρω για θερμανση...

Ντροπη σου aithio, ακου εκει να κανεις το καημενο το σωμα λαδοσομπα... :woohoo: (ειδες τι σου κανει ενα καπακι ηλεκτροστατικα βαμενο και ενας ψηφιακος θερμοστατης? και μετα λεμε οτι δεν ειμαστε ιθαγενεις...)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30353 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Αυτό είναι Laing βρε εσύ...
Τρολαρεις δεν μπορεί....

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ