Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30259 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Μιας και ανεφερες το Leroy, παρε εδω τις προσφορες Οκτωβριου και δες στη σελιδα 30 την προταση ηλιακης θερμανσης. Εδω θα σε ξαναπαρακαλουσα να μου πεις για τα 500 ευρω που ελεγες με τα ηλιακα.
Μετα, αν θελεις μπορεις να μου πεις και την διαφορα μεταξυ σχηματος και πινακα τιμων και πως ακριβως θα κανεις θερμανση/ζεστο νερο χρησης με το καθενα τους.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30290 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Πήγα μια βόλτα σήμερα από το Leroy και ρώτησα για αυτή την υποβοήθηση που από τι μου είπαν είναι ποιο πολύ για να μειώσεις το κόστος και όχι για να το μηδενίσεις.
Ο πωλητής εκεί μου είπε ότι κάνει μείωση τουλάχιστον στο 50% κατανάλωσης αλλά..
Για το διαμέρισμα μου που είναι κοντά στα 100 τμ θέλεις ένα δοχείο αδράνειας τουλάχιστον 500 λίτρων δλδ 1000 ευρώ συν τρία με τέσσερα πάνελ για ηλιακούς και χοντρα χοντρα όλα αυτά μαζί πάνε στα 1800 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για μεγάλα διαμερίσματα.
Πάντως από τι μιλάγαμε αν τον λέβητα τον έχεις με νυχτερινό και ιδίως με ένα δοχείο αδράνειας είναι μια άψογη οικονομική λύση ιδίως για διαμερίσματα που οι σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα εγκατάστασης.
Και κάτι άσχετο με το νήμα.
Είδα σόμπες Ιταλικές σε παρά πολύ καλές τιμές και πολύ καλύτερες από τι είχα δει στην αγορά. Για όποιον ενδιαφέρετε μπορεί να ρίξει μια ματιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30293 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είμαι ούτε έμπορος να έχω οικονομικό συμφέρων σε ότι λέω ούτε έχω κάποιο λόγο να υποστηρίζω με παρωπίδες μια άποψη.
Απλά και εγώ στο ψάξιμο για λύση θέρμανσης το χειμώνα και αφού γύρισα σχεδόν ότι έμπορο υπήρχε στην αγορά κατέληξα για έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το διαμέρισμα μου και για τις ώρες που θα το λειτουργήσω να βάλω ηλεκτρικό λέβητα.
Δυστυχώς γενικά τα σπίτια δεν είχαν ποτέ πρόβλεψη για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης πόσο μάλλον για καμινάδες και για μπουριά.
Για μένα η λύση να πετάω μπουρι που να τρέχει μέτρα μέχρι την ταράτσα η να βγαίνει χύμα στο μπαλκόνι είναι αν όχι αστεία τουλάχιστον αγγίζει τα όρια της τσαπατσουλιάς.
Τέλος ένα άλλο θετικό με τους ηλεκτρικούς λέβητες είναι όπως είπα η επεκτασιμότητα τους μελλοντικά. Η τεχνολογία προχωράει και σίγουρα σε ορίζοντα πενταετίας θα υπάρχουν λύσεις για δραστική μείωση του κόστους λειτουργίας τους.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30294 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Τώρα γίνετε πολύ λόγος για το κόστος στους ηλεκτρικούς λέβητες. Δεν είναι τόσο ενεργοβόρα όσο φαντάζονται κάποιοι. Ούτε καλοριφέρ λαδιού είναι όυτε σόμπα ηλεκτρικη που καίει τα μαλιοκέφαλα της.
Τα ίδια καινε.

Πήγα μια βόλτα σήμερα από το Leroy και ρώτησα για αυτή την υποβοήθηση που από τι μου είπαν είναι ποιο πολύ για να μειώσεις το κόστος και όχι για να το μηδενίσεις.
Ο πωλητής εκεί μου είπε ότι κάνει μείωση τουλάχιστον στο 50% κατανάλωσης αλλά..
Ο πωλητής θέλει σφαλιάρες.

Για το διαμέρισμα μου που είναι κοντά στα 100 τμ θέλεις ένα δοχείο αδράνειας τουλάχιστον 500 λίτρων δλδ 1000 ευρώ συν τρία με τέσσερα πάνελ για ηλιακούς και χοντρα χοντρα όλα αυτά μαζί πάνε στα 1800 ευρώ.
Μπούρδες.

Μιλάμε πάντα για μεγάλα διαμερίσματα.
Πάντως από τι μιλάγαμε αν τον λέβητα τον έχεις με νυχτερινό και ιδίως με ένα δοχείο αδράνειας είναι μια άψογη οικονομική λύση ιδίως για διαμερίσματα που οι σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα εγκατάστασης.
Είναι μία λύση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30296 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είμαι ούτε έμπορος να έχω οικονομικό συμφέρων σε ότι λέω ούτε έχω κάποιο λόγο να υποστηρίζω με παρωπίδες μια άποψη.
εισαι όμως άσχετος και με αυτά που λες παραπλανείς όσους μας διαβάζουν γιατί τιποτα από όσα λές δεν είναι αληθή
Απλά και εγώ στο ψάξιμο για λύση θέρμανσης το χειμώνα και αφού γύρισα σχεδόν ότι έμπορο υπήρχε στην αγορά κατέληξα για έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το διαμέρισμα μου και για τις ώρες που θα το λειτουργήσω να βάλω ηλεκτρικό λέβητα.
Δυστυχώς γενικά τα σπίτια δεν είχαν ποτέ πρόβλεψη για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης πόσο μάλλον για καμινάδες και για μπουριά.
Για μένα η λύση να πετάω μπουρι που να τρέχει μέτρα μέχρι την ταράτσα η να βγαίνει χύμα στο μπαλκόνι είναι αν όχι αστεία τουλάχιστον αγγίζει τα όρια της τσαπατσουλιάς.
Τέλος ένα άλλο θετικό με τους ηλεκτρικούς λέβητες είναι όπως είπα η επεκτασιμότητα τους μελλοντικά. Η τεχνολογία προχωράει και σίγουρα σε ορίζοντα πενταετίας θα υπάρχουν λύσεις για δραστική μείωση του κόστους λειτουργίας τους.

είναι δυνατόν να γράφονται τέτοιες μπούρδες??????
:silly: :silly: :silly: :silly: :silly:
μας έκανες και γελάσαμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30302 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
πηγαίνετε σε εξειδικευμένα καταστήματα
ενημερωθείτε από μηχανολόγους
διασταυρώστε και φιλτράρετε αυτά που θα σας πουν
και μην πιστεύετε αυτά που σας λέει ο κάθε ασχετος πωλητής
και ΔΙΑΒΑΣΤΕ energ.gr
ενημερωθείτε γιατί έχει γεμίσει η αγορά από λαμόγια
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giorgosmosxou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ