Ηλεκτρικοί Λέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30259 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Μιας και ανεφερες το Leroy, παρε εδω τις προσφορες Οκτωβριου και δες στη σελιδα 30 την προταση ηλιακης θερμανσης. Εδω θα σε ξαναπαρακαλουσα να μου πεις για τα 500 ευρω που ελεγες με τα ηλιακα.
Μετα, αν θελεις μπορεις να μου πεις και την διαφορα μεταξυ σχηματος και πινακα τιμων και πως ακριβως θα κανεις θερμανση/ζεστο νερο χρησης με το καθενα τους.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30290 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Πήγα μια βόλτα σήμερα από το Leroy και ρώτησα για αυτή την υποβοήθηση που από τι μου είπαν είναι ποιο πολύ για να μειώσεις το κόστος και όχι για να το μηδενίσεις.
Ο πωλητής εκεί μου είπε ότι κάνει μείωση τουλάχιστον στο 50% κατανάλωσης αλλά..
Για το διαμέρισμα μου που είναι κοντά στα 100 τμ θέλεις ένα δοχείο αδράνειας τουλάχιστον 500 λίτρων δλδ 1000 ευρώ συν τρία με τέσσερα πάνελ για ηλιακούς και χοντρα χοντρα όλα αυτά μαζί πάνε στα 1800 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για μεγάλα διαμερίσματα.
Πάντως από τι μιλάγαμε αν τον λέβητα τον έχεις με νυχτερινό και ιδίως με ένα δοχείο αδράνειας είναι μια άψογη οικονομική λύση ιδίως για διαμερίσματα που οι σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα εγκατάστασης.
Και κάτι άσχετο με το νήμα.
Είδα σόμπες Ιταλικές σε παρά πολύ καλές τιμές και πολύ καλύτερες από τι είχα δει στην αγορά. Για όποιον ενδιαφέρετε μπορεί να ρίξει μια ματιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30293 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είμαι ούτε έμπορος να έχω οικονομικό συμφέρων σε ότι λέω ούτε έχω κάποιο λόγο να υποστηρίζω με παρωπίδες μια άποψη.
Απλά και εγώ στο ψάξιμο για λύση θέρμανσης το χειμώνα και αφού γύρισα σχεδόν ότι έμπορο υπήρχε στην αγορά κατέληξα για έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το διαμέρισμα μου και για τις ώρες που θα το λειτουργήσω να βάλω ηλεκτρικό λέβητα.
Δυστυχώς γενικά τα σπίτια δεν είχαν ποτέ πρόβλεψη για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης πόσο μάλλον για καμινάδες και για μπουριά.
Για μένα η λύση να πετάω μπουρι που να τρέχει μέτρα μέχρι την ταράτσα η να βγαίνει χύμα στο μπαλκόνι είναι αν όχι αστεία τουλάχιστον αγγίζει τα όρια της τσαπατσουλιάς.
Τέλος ένα άλλο θετικό με τους ηλεκτρικούς λέβητες είναι όπως είπα η επεκτασιμότητα τους μελλοντικά. Η τεχνολογία προχωράει και σίγουρα σε ορίζοντα πενταετίας θα υπάρχουν λύσεις για δραστική μείωση του κόστους λειτουργίας τους.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30294 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Τώρα γίνετε πολύ λόγος για το κόστος στους ηλεκτρικούς λέβητες. Δεν είναι τόσο ενεργοβόρα όσο φαντάζονται κάποιοι. Ούτε καλοριφέρ λαδιού είναι όυτε σόμπα ηλεκτρικη που καίει τα μαλιοκέφαλα της.
Τα ίδια καινε.

Πήγα μια βόλτα σήμερα από το Leroy και ρώτησα για αυτή την υποβοήθηση που από τι μου είπαν είναι ποιο πολύ για να μειώσεις το κόστος και όχι για να το μηδενίσεις.
Ο πωλητής εκεί μου είπε ότι κάνει μείωση τουλάχιστον στο 50% κατανάλωσης αλλά..
Ο πωλητής θέλει σφαλιάρες.

Για το διαμέρισμα μου που είναι κοντά στα 100 τμ θέλεις ένα δοχείο αδράνειας τουλάχιστον 500 λίτρων δλδ 1000 ευρώ συν τρία με τέσσερα πάνελ για ηλιακούς και χοντρα χοντρα όλα αυτά μαζί πάνε στα 1800 ευρώ.
Μπούρδες.

Μιλάμε πάντα για μεγάλα διαμερίσματα.
Πάντως από τι μιλάγαμε αν τον λέβητα τον έχεις με νυχτερινό και ιδίως με ένα δοχείο αδράνειας είναι μια άψογη οικονομική λύση ιδίως για διαμερίσματα που οι σόμπες πέλετ έχουν πολλά προβλήματα εγκατάστασης.
Είναι μία λύση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30296 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είμαι ούτε έμπορος να έχω οικονομικό συμφέρων σε ότι λέω ούτε έχω κάποιο λόγο να υποστηρίζω με παρωπίδες μια άποψη.
εισαι όμως άσχετος και με αυτά που λες παραπλανείς όσους μας διαβάζουν γιατί τιποτα από όσα λές δεν είναι αληθή
Απλά και εγώ στο ψάξιμο για λύση θέρμανσης το χειμώνα και αφού γύρισα σχεδόν ότι έμπορο υπήρχε στην αγορά κατέληξα για έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το διαμέρισμα μου και για τις ώρες που θα το λειτουργήσω να βάλω ηλεκτρικό λέβητα.
Δυστυχώς γενικά τα σπίτια δεν είχαν ποτέ πρόβλεψη για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης πόσο μάλλον για καμινάδες και για μπουριά.
Για μένα η λύση να πετάω μπουρι που να τρέχει μέτρα μέχρι την ταράτσα η να βγαίνει χύμα στο μπαλκόνι είναι αν όχι αστεία τουλάχιστον αγγίζει τα όρια της τσαπατσουλιάς.
Τέλος ένα άλλο θετικό με τους ηλεκτρικούς λέβητες είναι όπως είπα η επεκτασιμότητα τους μελλοντικά. Η τεχνολογία προχωράει και σίγουρα σε ορίζοντα πενταετίας θα υπάρχουν λύσεις για δραστική μείωση του κόστους λειτουργίας τους.

είναι δυνατόν να γράφονται τέτοιες μπούρδες??????
:silly: :silly: :silly: :silly: :silly:
μας έκανες και γελάσαμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30302 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
πηγαίνετε σε εξειδικευμένα καταστήματα
ενημερωθείτε από μηχανολόγους
διασταυρώστε και φιλτράρετε αυτά που θα σας πουν
και μην πιστεύετε αυτά που σας λέει ο κάθε ασχετος πωλητής
και ΔΙΑΒΑΣΤΕ energ.gr
ενημερωθείτε γιατί έχει γεμίσει η αγορά από λαμόγια
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giorgosmosxou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30304 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Δηλαδη ρε ´συ Σπυρο, ολη αυτην την "αναλυση" την εκανες μ´αυτα που σου ειπαν απ´το leroy?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30308 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Απλά και εγώ στο ψάξιμο για λύση θέρμανσης το χειμώνα και αφού γύρισα σχεδόν ότι έμπορο υπήρχε στην αγορά κατέληξα για έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το διαμέρισμα μου και για τις ώρες που θα το λειτουργήσω να βάλω ηλεκτρικό λέβητα.


δηλαδή τι διαμόρφωση έχει το διαμέρισμά σου :whistle: :whistle:

ναι , είναι όντως καλή λύση ο ηλεκτρικός λέβητας αν χρειάζεσαι θέρμανση μόνο από τις 03:00 το πρωί έως τις 08:00 το πρωί και 2 ώρες το μεσημέρι
αν όμως χρειάζεσαι θέρμανση στο σπίτι όλη την ημέρα τότε δεν νομίζω ότι ο ηλεκτρικός λέβητας να είναι καλή επιλογή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30318 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Αφηστε τις μπουρδες και τις παρομοιες εκφρασεις και λεξεις στην ακρη και να κρατηθει ενα επιπεδο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30324 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Ούτε βρίζω κανέναν ούτε χαρακτηρίζω κανέναν και λυπάμαι αν σε κάποιους από εδώ μέσα τους χτυπάω τα συμφέροντα τους.
Θα ήθελα να μου απαντήσουν με επιχειρήματα αν έχουν το επίπεδο να το κάνουν βέβαια στα παρακάτω ερωτήματα.

-Γιατί έχουν την ίδια καταναλωση ένα σώμα λαδιού με έναν λέβητα που έχει και θερμοστάτη χώρου και ρύθμισης αντιστάσεων και συγκεκριμένη λειτουργία στο να ζεστένει νερό που διοχετεύει στο ήδη υπάρχον σύστημα των καλοριφέρ.

-Γιατί είναι μπούρδες η μείωση της κατανάλωσης με την προσθήκη ενός δοχείου αδράνειας που αποθηκεύει 500 λίτρα νερού για άμεση χρήση στα σώματα του καλοριφέρ όποτε την χρειαστείς.

-Γιατί είναι μπούρδες να ζεσταίνεις το νερό στο δοχείο αδράνειας με ηλιακή ενέργεια. Το ίδιο φαντάζομαι θα λέγατε όταν είχαν προτοεφμανιστεί η ηλιακοί θερμοσίφωνες. Και τότε πολλοί θα λέγαν ότι είναι μπούρδα να ζεσταίνεις νερό με τον ήλιο..

- Γιατί είναι για γέλια η άποψη ότι το να πετάς ένα μπουρί 6+ μέτρα με διάφορες γωνίες μέχρι να φτάσει στην ταράτσα είναι αστείο. Η το να πετάς ένα μπουρί χύμα στο μπαλκόνι είναι και αυτό αστείο. Το καθάρισμα του, οι μαυρίλες που θα βγάλει, η μείωση απόδοσης της σόμπας με τοσα μέτρα μπουρί , τα παράπονα των γειτόνων από τις κάπνες είναι και αυτά αστεία?

-Δεν σας φαίνεται καθόλου αστείο ότι το 90% των εμπόρων σου λένε πέτα τα μπουριά για τις σόμπες στο μπαλκόνι χωρίς να σου αναφέρουν ποτέ τα προβλήματα που υπάρχουν?

- Δεν σας φαίνεται αστείο ότι αρκετοί προμοτάρουν σόμπες άγνωστης προέλευσης που δεν έχουν ούτε καν πιστοποιήσεις από την Ευρωπαική ένωση και τις προτείνετε κιόλας σαν λύσεις?

Όπως είπα και πριν με την τεχνολογία να προχωράει υπάρχουν άπειρες δυνατότητες για μείωση του κόστους στο ηλεκτρικό ρεύμα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spiross.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30326 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
μπούρδα η [búrδa] Ο25α : (οικ.) λόγος ανόητος, ψευδής ή γενικά χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο· (πρβ. μπαρούφα): Mη δίνεις σημασία σ΄ αυτά που λέει· μπούρδες είναι.
[ισπαν. burda `χοντροκομμένη΄, `αδέξιο ψέμα΄]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30329 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Ούτε βρίζω κανέναν ούτε χαρακτηρίζω κανέναν και λυπάμαι αν σε κάποιους από εδώ μέσα τους χτυπάω τα συμφέροντα τους.
Θα ήθελα να μου απαντήσουν με επιχειρήματα αν έχουν το επίπεδο να το κάνουν βέβαια στα παρακάτω ερωτήματα.

-Γιατί έχουν την ίδια καταναλωση ένα σώμα λαδιού με έναν λέβητα που έχει και θερμοστάτη χώρου και ρύθμισης αντιστάσεων και συγκεκριμένη λειτουργία στο να ζεστένει νερό που διοχετεύει στο ήδη υπάρχον σύστημα των καλοριφέρ.

Eπειδη και τα δυο δουλευουν με αντιστασεις... Και το σωμα λαδιου εχει θερμοστατη και ρυθμιση (συνηθως 2 σκαλες). Ο ηλεκτρολεβητας απλα εχει περισσοτερες διαβαθμισεις και πιο εξυπνο controller. Και να μην ξεχνιομαστε, ο ηλεκτρολεβητας χανει λιγο παραπανω σε απολυτη αποδοση επειδη ζεσταινει ενδιαμεσο μεσο (το νερο)

-Γιατί είναι μπούρδες η μείωση της κατανάλωσης με την προσθήκη ενός δοχείου αδράνειας που αποθηκεύει 500 λίτρα νερού για άμεση χρήση στα σώματα του καλοριφέρ όποτε την χρειαστείς.
Τα 500 λιτρα εχεις ιδεα ποση ενεργεια μπορουν να αποθηκευσουν και ποση ωρα μπορουν να σου φτασουν? μαλλον οχι...

-Γιατί είναι μπούρδες να ζεσταίνεις το νερό στο δοχείο αδράνειας με ηλιακή ενέργεια. Το ίδιο φαντάζομαι θα λέγατε όταν είχαν προτοεφμανιστεί η ηλιακοί θερμοσίφωνες. Και τότε πολλοί θα λέγαν ότι είναι μπούρδα να ζεσταίνεις νερό με τον ήλιο..
Τη διαφορα μεταξυ ζεστου νερου χρησης και ζεστου νερου θερμανσης την εχεις υπ´οψην? Ξερεις για τι θερμοκρασιες μιλαμε σε καθε περιπτωση? ξανα μαλλον οχι...

- Γιατί είναι για γέλια η άποψη ότι το να πετάς ένα μπουρί 6+ μέτρα με διάφορες γωνίες μέχρι να φτάσει στην ταράτσα είναι αστείο. Η το να πετάς ένα μπουρί χύμα στο μπαλκόνι είναι και αυτό αστείο. Το καθάρισμα του, οι μαυρίλες που θα βγάλει, η μείωση απόδοσης της σόμπας με τοσα μέτρα μπουρί , τα παράπονα των γειτόνων από τις κάπνες είναι και αυτά αστεία?
Αυτο δεν ειναι γελοιο, δεν θαρρω να το ειπε κανεις

-Δεν σας φαίνεται καθόλου αστείο ότι το 90% των εμπόρων σου λένε πέτα τα μπουριά για τις σόμπες στο μπαλκόνι χωρίς να σου αναφέρουν ποτέ τα προβλήματα που υπάρχουν?
Δεν σου φαινεται οτι διαφοροι εμποροι εχουν φαει τρελο κραξιμο, ειτε πουλανε σομπες, ειτε πελλετ, ειτε λεβητες, ειτε ηλεκτροδιεγερση, ειτε, ειτε, ειτε, οταν πουλανε φουμαρα? Δεν καθισες να τα διαβασεις ολα αυτα, ε? Ξαναμανα μαλλον οχι...

- Δεν σας φαίνεται αστείο ότι αρκετοί προμοτάρουν σόμπες άγνωστης προέλευσης που δεν έχουν ούτε καν πιστοποιήσεις από την Ευρωπαική ένωση και τις προτείνετε κιόλας σαν λύσεις?
Δες παραπανω

Όπως είπα και πριν με την τεχνολογία να προχωράει υπάρχουν άπειρες δυνατότητες για μείωση του κόστους στο ηλεκτρικό ρεύμα.


Δεν σου φαινεται οτι δεν προεβαλες απολυτως κανενα επιχειρημα για αυτα που υποστηριζεις? Απο τα 500 ευρω πηγες στα 1800 (που κι αυτο λαθος ειναι), λες για ηλιακη θερμανση χωρις να (δειχνεις οτι) εχεις την παραμικρη ιδεα για το πως λειτουργει ενα συστημα θερμανσης, παραθετεις συζητησεις με πωλητες απο το leroy (ημαρτον δηλαδη), και μας την λες κιολας για την ημιμαθεια και την αμαθεια.
Προσωπικα δεν εχω σκοπο να σου εξηγησω ουτε περι θερμοκρασιων, ουτε περι ηλιακης υποβοηθησης, ουτε περι συστηματων χαμηλης και υψηλης θερμοκρασιας. Βαλε εσυ τον ηλεκτρολεβητα με τα 500 λιτρα και 50% υποβοηθησης Απο τα ηλιακα τον χειμωνα και τα ξαναλεμε την ανοιξη...

Υ.Γ. Για χαρη της συζητησης, δεν μας παρουσιαζεις ακομα 2-3 απο τις απειρες δυνατοτητες μειωσης ηλεκτρικου κοστους?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30331 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Ούτε βρίζω κανέναν ούτε χαρακτηρίζω κανέναν και λυπάμαι αν σε κάποιους από εδώ μέσα τους χτυπάω τα συμφέροντα τους.
Θα ήθελα να μου απαντήσουν με επιχειρήματα αν έχουν το επίπεδο να το κάνουν βέβαια στα παρακάτω ερωτήματα.

-Γιατί έχουν την ίδια καταναλωση ένα σώμα λαδιού με έναν λέβητα που έχει και θερμοστάτη χώρου και ρύθμισης αντιστάσεων και συγκεκριμένη λειτουργία στο να ζεστένει νερό που διοχετεύει στο ήδη υπάρχον σύστημα των καλοριφέρ. γιατί και τα 2 καταναλώνουν ρεύμα και δουλεύουν με την ίδια αρχή λειτουργίας και έχουν σχεδον τον ίδιο βαθμό απόδοσης
-Γιατί είναι μπούρδες η μείωση της κατανάλωσης με την προσθήκη ενός δοχείου αδράνειας που αποθηκεύει 500 λίτρα νερού για άμεση χρήση στα σώματα του καλοριφέρ όποτε την χρειαστείς.
αυτό δεν είναι μπούρδα , είναι πολύ σωστό , αλλά πολύ δύσκολό στην εφαρμογή λόγο έλλειψης χώρου

-Γιατί είναι μπούρδες να ζεσταίνεις το νερό στο δοχείο αδράνειας με ηλιακή ενέργεια. Το ίδιο φαντάζομαι θα λέγατε όταν είχαν προτοεφμανιστεί η ηλιακοί θερμοσίφωνες. Και τότε πολλοί θα λέγαν ότι είναι μπούρδα να ζεσταίνεις νερό με τον ήλιο.. και αυτό σωστό είναι αλλά θέλει χώρο και χρήμα

- Γιατί είναι για γέλια η άποψη ότι το να πετάς ένα μπουρί 6+ μέτρα με διάφορες γωνίες μέχρι να φτάσει στην ταράτσα είναι αστείο. Η το να πετάς ένα μπουρί χύμα στο μπαλκόνι είναι και αυτό αστείο. Το καθάρισμα του, οι μαυρίλες που θα βγάλει, η μείωση απόδοσης της σόμπας με τοσα μέτρα μπουρί , τα παράπονα των γειτόνων από τις κάπνες είναι και αυτά αστεία?

-Δεν σας φαίνεται καθόλου αστείο ότι το 90% των εμπόρων σου λένε πέτα τα μπουριά για τις σόμπες στο μπαλκόνι χωρίς να σου αναφέρουν ποτέ τα προβλήματα που υπάρχουν?

- Δεν σας φαίνεται αστείο ότι αρκετοί προμοτάρουν σόμπες άγνωστης προέλευσης που δεν έχουν ούτε καν πιστοποιήσεις από την Ευρωπαική ένωση και τις προτείνετε κιόλας σαν λύσεις?

Όπως είπα και πριν με την τεχνολογία να προχωράει υπάρχουν άπειρες δυνατότητες για μείωση του κόστους στο ηλεκτρικό ρεύμα.

εδώ είσαι λάθος, η τεχνολογία προχωράει στην ανεύρεση εναλλακτικών μορφών ενέργειας και όχι στην μείωση του κόστους της ηλεκτ. ενεργειας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30334 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ηδή έχω καταλήξει σε λέβητα ηλεκτρικό σε ξεχωριστό υδραυλικό που δεν έχει καμία σχέση με το Leroy.
Απλά αναφέρω ιδέες για το πως μπορείς να ρίξεις το κόστος κατανάλωσης σε έναν ηλεκτρικό λέβητα.
Για την ημιμάθεια φυσικά και θα το λέω γιατί σε παρόμοια ερώτηση έγινε ανάλυση για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος ώστε να τροφοδοτήσει τον λέβητα.
Απλά ανέφερα ότι υπάρχουν λύσεις που δεν παράγεις ρεύμα αλλά ζεστένεις το νερό για να τροφοδοτείς τον λέβητα.
Τα δοχεία αδράνειας είναι μια λύση και δοκιμασμένη. Ετσί διαβάζω σε forum στο εξωτερικό και το λένε σαν λύση καθώς μαζεύεις νερό σε νυχτερινό ρεύμα και το χρησιμοποιείς σε ώρες με ακριβότερο.
Οσά γράφω τα γράφω με τις γνώσεις που έχω και χωρίς να θέλω να πουλήσω ένα προιόν. Αν κάποιος διαφωνεί και έχει περισσότερες γνώσεις ας μιλήσει με στοιχεία
Δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι ένα σώμα λαδιού της πλάκας θα έχει την ίδια θερμαντική απόδοση και κατανάλωση σε ρεύμα με ένα ηλεκτρικό λέβητα χωρίς να το υποστηρίζει με μόνο επιχείρημα ότι έχει αντιστάσεις.
Και η τοστιέρα έχει αντιστάσεις και ο φούρνος αλλά φαντάζομαι δεν έχουν την ίδια κατανάλωση.
Ας πει κάποιος κάτι τεκμηριωμένο να μας κάνει και εμάς σοφότερους τουλάχιστον. Τα forum δεν είναι ούτε για επίδειξη γνώσεων ούτε για προμοτάρισμα προιόντων αλλά για να βοηθάς διάφορους χρήστες σε κοινά προβλήματα και να ανταλλάσσεις απόψεις.
Δεν μπορείτε να λέτε σε όλους να βάλουν σόμπες πέλετ επειδή έτυχε οι μισοί να κάνουν εμπόριο με αυτές χωρίς να κοιτάνε τις ανάγκες του καθενός και χωρίς να δίνουν ουσιαστικές λύσεις σε υπαρκτά προβλήματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30340 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Ηλεκτρικοί Λέβητες

spiross έγραψε: Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ηδή έχω καταλήξει σε λέβητα ηλεκτρικό σε ξεχωριστό υδραυλικό που δεν έχει καμία σχέση με το Leroy.
Απλά αναφέρω ιδέες για το πως μπορείς να ρίξεις το κόστος κατανάλωσης σε έναν ηλεκτρικό λέβητα.
Για την ημιμάθεια φυσικά και θα το λέω γιατί σε παρόμοια ερώτηση έγινε ανάλυση για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος ώστε να τροφοδοτήσει τον λέβητα.
Απλά ανέφερα ότι υπάρχουν λύσεις που δεν παράγεις ρεύμα αλλά ζεστένεις το νερό για να τροφοδοτείς τον λέβητα.
Τα δοχεία αδράνειας είναι μια λύση και δοκιμασμένη. Ετσί διαβάζω σε forum στο εξωτερικό και το λένε σαν λύση καθώς μαζεύεις νερό σε νυχτερινό ρεύμα και το χρησιμοποιείς σε ώρες με ακριβότερο.
Οσά γράφω τα γράφω με τις γνώσεις που έχω και χωρίς να θέλω να πουλήσω ένα προιόν. Αν κάποιος διαφωνεί και έχει περισσότερες γνώσεις ας μιλήσει με στοιχεία
Δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι ένα σώμα λαδιού της πλάκας θα έχει την ίδια θερμαντική απόδοση και κατανάλωση σε ρεύμα με ένα ηλεκτρικό λέβητα χωρίς να το υποστηρίζει με μόνο επιχείρημα ότι έχει αντιστάσεις.
Και η τοστιέρα έχει αντιστάσεις και ο φούρνος αλλά φαντάζομαι δεν έχουν την ίδια κατανάλωση.
Ας πει κάποιος κάτι τεκμηριωμένο να μας κάνει και εμάς σοφότερους τουλάχιστον. Τα forum δεν είναι ούτε για επίδειξη γνώσεων ούτε για προμοτάρισμα προιόντων αλλά για να βοηθάς διάφορους χρήστες σε κοινά προβλήματα και να ανταλλάσσεις απόψεις.
Δεν μπορείτε να λέτε σε όλους να βάλουν σόμπες πέλετ επειδή έτυχε οι μισοί να κάνουν εμπόριο με αυτές χωρίς να κοιτάνε τις ανάγκες του καθενός και χωρίς να δίνουν ουσιαστικές λύσεις σε υπαρκτά προβλήματα.


#############################################################################
Δηλαδη ενας ηλεκτρολεβητας των12κιλοβατ την ωρα που δουλευει σε πληρη ισχη θα βγαλει
παραπανω ζεστη απο 6 σωματα των 2κιλοβατ ειτε λαδιου ειτε αεροθερμα ειτε πανελ απλα,
ειτε πανελ με μαρμαρο?
νομιζω οτι θα καψουν ακριβως το ιδιο ρευμα και θα βγαλουν ακριβως την ιδια ζεστη
ειτε καινε νυχτερινο, ειτε ημερισιο.
το κερδος ειναι μονο με το μπαφερ και το νυχτερινο.
Αλλα ενα μπαφερ μισου τονο ποσες κιλοβατορες μπορει να αποθηκευσει?
Ας μας το πει ενας μηχανολογος να δουμε το κερδος σε κιλοβατορες.
Μισος τονος νερου να ανεβασει θερμοκρασια απο τους 20κελσιου στους 80 ποσες κιλοβατορες θελει?
Αυτες θα ειναι το κερδος σου καθε μερα .
Αν αξειζει τα λεφτα βαλτο.
Ποσο πετρελαιο εκαιγες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ