Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46416 από dimlyk
αρχισε να ψαχνεις τα κοστολογια
και στο τελος αν δεν σου βγαινουν αρχιζεις τις αφαιρεσεις και τους συμβιβασμους
η αντλια ειναι πολυ καλη λυση αλλα και αρκετα ακριβη (7000+)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76859 από cptbill
ξερει κανεις σε περιπτωση που καποιο διαμερισμα που εχει ηδη αυτονομη θερμανση αλλα θελει να αποκοπει πχ με αντλια θερμοτητας, το τροπο συνδεσης στο υπαρχων δικτυο καλοριφερ?

Εαν βοηθαει, τα καλοριφερ μου υποθετω πως εχουν μονοσωλήνιο σύστημα (με το που ανοιγω το κεντρικο διακοπτη ζεσταίνονται το ενα καλοριφερ μετα το αλλο στη σειρα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76866 από klaz
θα γινει μπαι πας σωληνωσεων στο λεβητοστασιο σοπυ και θα μπορεις να δουλευεις ειτε το υπαρχων συστημα η την αντλια θερμοτητας.
προσεχε πολυ στην επιλογη να εχει το μεγαλυτερο δυνατο νουμερο σε cop.
επισης εσυ με τα συμβατικα σωματα θελεις την υψηλων θερμοκρασιων αντλια και οχι τις απλες που ειναι για fan-coils σωματα.

αν σε περισσευουν χρηματα για κατι καλο πανε σε mitsubishi,αλλιως σε daikin με τη διαφορα πως η δευτερη χρησιμοποιει στα μεγαλα κρυα,αντισταση για να υποβοηθαει το νερο αρα θα εχει και αυξημενη καταναλωση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76876 από Stef

cptbill έγραψε: ξερει κανεις σε περιπτωση που καποιο διαμερισμα που εχει ηδη αυτονομη θερμανση αλλα θελει να αποκοπει πχ με αντλια θερμοτητας, το τροπο συνδεσης στο υπαρχων δικτυο καλοριφερ?

Εαν βοηθαει, τα καλοριφερ μου υποθετω πως εχουν μονοσωλήνιο σύστημα (με το που ανοιγω το κεντρικο διακοπτη ζεσταίνονται το ενα καλοριφερ μετα το αλλο στη σειρα).


Θα συνδεθείς στην κεντρική γραμμή σου αμέσως μετά τον λέβητα.Πρόσεξε μόνο να φέρεις κάποιον εξιδικευμένο στις Α/Θ για να δει άν όντως το σύστημα σου είναι μονοσωλήνιο γιατί αν είναι ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα με την αντλία.Και κάτι άλλο,δεν είναι απαραίτητο να πάς σε υψηλών θερμοκρασιών μηχάνημα το οποίο και θα πληρώσεις πολύ περισσότερο .Το πιο πιθανό να κάνεις την δουλειά σου και με χαμηλών (55-60 βαθμούς) αλλά αυτό θα σου το επιβεβαιώσει ο μηχανολόγος που θα σου κάνει την μελέτη θερμικών απωλειών (απαραίτητη!) και θα δει τι καλοριφέρ έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76885 από Grecu_

klaz έγραψε: θα γινει μπαι πας σωληνωσεων στο λεβητοστασιο σοπυ και θα μπορεις να δουλευεις ειτε το υπαρχων συστημα η την αντλια θερμοτητας.
προσεχε πολυ στην επιλογη να εχει το μεγαλυτερο δυνατο νουμερο σε cop.
επισης εσυ με τα συμβατικα σωματα θελεις την υψηλων θερμοκρασιων αντλια και οχι τις απλες που ειναι για fan-coils σωματα.

αν σε περισσευουν χρηματα για κατι καλο πανε σε mitsubishi,αλλιως σε daikin με τη διαφορα πως η δευτερη χρησιμοποιει στα μεγαλα κρυα,αντισταση για να υποβοηθαει το νερο αρα θα εχει και αυξημενη καταναλωση...


Eίσαι σίγουρος οτι η Daikin είναι αυτή με την αντίσταση? Η Daikin διαφημίζει οτι πιάνει 80 βαθμούς χωρίς αντίσταση, η Mitsu Heavy δίνει 58 χωρίς αντίσταση και 65 με, ενώ το Zubadan λέει οτι μέχρι τους -15 εξωτερικής δεν χρειάζεται αντίσταση αλλά απ'ότι ξέρω δίνει 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #76899 από klaz
σε αυτη την ρημαδα τη ζωη και σε αυτη τη χωρα ποτε δεν εισαι σιγουρος.
ο καλοριφερτζης μου παντυως που την εχει ψαξει πολυ υποτιθεται για τον εαυτο του,πινει νερο στη μιτσουμπισι.πριν απο μηνες μου μιλουσε για την νταικιν,αλλα εχει αλλαξει γνωμη.
δεν εχω τι αλλο να προσθεσω.
εγω το εψαχνα και για μενα καποια στιγμη αλλα τελικα τα χρηματα δεν εφτασαν ουτε για πλακα.
και οσο το εξοικονομω δεν το δινουν σε ανθρωπους ανεργους κλπ που πραγματικα εχουν αναγκη με εναν μακροπροθεσμο διακανονισμο............εμεις θα τους δινουμε..αιθαλομιχλη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ