Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84636 από kouliko
Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος και έχω διαβάσει όλο το θέμα.
Λοιπόν, σε ισόγεια μονοκατοικία του 1997 ρίξαμε το 2011 άλλον έναν όροφο (1ος) περίπου 95 τετραγωνικά. Το σπίτι είναι στους σοβάδες ακόμα. Είναι στην Ελευσίνα και σκέφτομαι να βάλω ενδοδαπέδεια με αντλία θερμότητας.

Για ενδοδαπέδεια αν έχετε να μου προτείνετε κάτι στην Αθήνα ευχαρίστως να το ακούσω. Έχω πάρει μια προσφορά για 3600 + ΦΠΑ. Καλά είναι;

Για αντλία θερμότητας σκέφτομαι και έχω προσφορά για ATLANTIC ALFEA EXTENSA 6, inverter αέρος -νερού τύπου split με εξωτερική αντιστάθμιση, νερό προσαγωγής έως 55ο C, βαθμό απόδοσης COP 4,20, ψυκτική απόδοση 5,49 KW, θερμαντική απόδοση 6,00 KW, με ηλεκτρικές αντιστάσεις 6 KW και μονοφασική λειτουργία. Επίσης με αυτόματος πληρώσεως 1/2’’ και δοχείο διαστολής 35 lt. Τιμή αγοράς (χωρίς την εγκατάσταση) 5200 περίπου με ΦΠΑ.
Είναι καλή η συγκεκριμένη μάρκα; Έχει βάλει κανείς; Τα στοιχεία της είναι επαρκή για το σπίτι μου; Η τιμή πως σας φαίνεται;
Είμαι έτοιμος να προχωρήσω και θέλω τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84644 από Savvas

kouliko έγραψε: Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος και έχω διαβάσει όλο το θέμα.
Λοιπόν, σε ισόγεια μονοκατοικία του 1997 ρίξαμε το 2011 άλλον έναν όροφο (1ος) περίπου 95 τετραγωνικά. Το σπίτι είναι στους σοβάδες ακόμα. Είναι στην Ελευσίνα και σκέφτομαι να βάλω ενδοδαπέδεια με αντλία θερμότητας.

Για ενδοδαπέδεια αν έχετε να μου προτείνετε κάτι στην Αθήνα ευχαρίστως να το ακούσω. Έχω πάρει μια προσφορά για 3600 + ΦΠΑ. Καλά είναι;

Για αντλία θερμότητας σκέφτομαι και έχω προσφορά για ATLANTIC ALFEA EXTENSA 6, inverter αέρος -νερού τύπου split με εξωτερική αντιστάθμιση, νερό προσαγωγής έως 55ο C, βαθμό απόδοσης COP 4,20, ψυκτική απόδοση 5,49 KW, θερμαντική απόδοση 6,00 KW, με ηλεκτρικές αντιστάσεις 6 KW και μονοφασική λειτουργία. Επίσης με αυτόματος πληρώσεως 1/2’’ και δοχείο διαστολής 35 lt. Τιμή αγοράς (χωρίς την εγκατάσταση) 5200 περίπου με ΦΠΑ.
Είναι καλή η συγκεκριμένη μάρκα; Έχει βάλει κανείς; Τα στοιχεία της είναι επαρκή για το σπίτι μου; Η τιμή πως σας φαίνεται;
Είμαι έτοιμος να προχωρήσω και θέλω τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ!


Εισαι σίγουρος ότι σου φτάνει? Νομίζω πως είναι λίγα τα 6kW

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84661 από dimlyk
καλως ηρθες kouliko ... :)

το σπιτι καινουριο ,,,μελετη απο μηχανικο δεν εχεις ???
κι αυτες οι αντιστασεις σε τι βοηθανε ???


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84663 από Stef
Με μια πρώτη ματιά και εγω πιστεύω ότι είναι λίγα τα 6kw αν και πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η μόνωση που έχει το σπίτι.Πρόσεξε μόνο να μην σου έδωσαν μικρή α/θ με την λογική ότι έχει και 6kw ηλ.αντιστάσεις οπότε θα σε καλύψει σίγουρα.Με αυτόν τον τρόπο κοντεύεις να δουλεύεις πολύ συχνα και τις αντιστάσεις με αποτέλεσμα την αύξηση της κατανάλωσης.Ο λόγος που το κάνουν κάποιοι αυτό είναι επειδή θέλουν να βγούν οι φθηνότεροι με τις παραπάνω συνέπειες βέβαια.Για την μάρκα που ρωτάς εγώ στη θέση σου θα επέλεγα μια πιο επώνυμη με σίγουρη και σοβαρή τεχν.υποστήριξη που θα ξέρω ότι θα είναι πάντα διπλα μου.Ολά βέβαια είναι θέμα τιμής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84670 από Stef

dimlyk έγραψε: καλως ηρθες kouliko ... :)

το σπιτι καινουριο ,,,μελετη απο μηχανικο δεν εχεις ???
κι αυτες οι αντιστασεις σε τι βοηθανε ???

Οι αντιστάσεις υπάρχουν στο να βοηθάνε την α/θ στις ακραίες θερμοκρασίες όπου πέφτει πάρα πολύ η ισχύς της.Θα πρέπει όμως να υπολογιστούν για να δουλεύουν με μέτρο (15-20 ημέρες την σεζόν στα πολλά τα κρύα αναλόγως την περιοχή) και όχι να ενεργοποιούνται με το παραμικρό.Ετσι δεν χρειάζεται κάποιος να αγοράσει το μεγαλύτερο μοντέλο μόνο και μόνο για αυτές τις 15 ημέρες γιατί τα παραπάνω λεφτά που θα δώσει δεν θα τα κάνει ποτέ απόσβεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84698 από dimlyk
ναι αλλα στην ελευσινα ???
η τα κβατ μια και ακουγονται λιγα τελικα συμπληρωνονται με τις αντιστασεις ????
οποτε καλυτερο ακομα και το πετρελαιο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ