Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84663 από Stef
Με μια πρώτη ματιά και εγω πιστεύω ότι είναι λίγα τα 6kw αν και πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η μόνωση που έχει το σπίτι.Πρόσεξε μόνο να μην σου έδωσαν μικρή α/θ με την λογική ότι έχει και 6kw ηλ.αντιστάσεις οπότε θα σε καλύψει σίγουρα.Με αυτόν τον τρόπο κοντεύεις να δουλεύεις πολύ συχνα και τις αντιστάσεις με αποτέλεσμα την αύξηση της κατανάλωσης.Ο λόγος που το κάνουν κάποιοι αυτό είναι επειδή θέλουν να βγούν οι φθηνότεροι με τις παραπάνω συνέπειες βέβαια.Για την μάρκα που ρωτάς εγώ στη θέση σου θα επέλεγα μια πιο επώνυμη με σίγουρη και σοβαρή τεχν.υποστήριξη που θα ξέρω ότι θα είναι πάντα διπλα μου.Ολά βέβαια είναι θέμα τιμής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84670 από Stef

dimlyk έγραψε: καλως ηρθες kouliko ... :)

το σπιτι καινουριο ,,,μελετη απο μηχανικο δεν εχεις ???
κι αυτες οι αντιστασεις σε τι βοηθανε ???

Οι αντιστάσεις υπάρχουν στο να βοηθάνε την α/θ στις ακραίες θερμοκρασίες όπου πέφτει πάρα πολύ η ισχύς της.Θα πρέπει όμως να υπολογιστούν για να δουλεύουν με μέτρο (15-20 ημέρες την σεζόν στα πολλά τα κρύα αναλόγως την περιοχή) και όχι να ενεργοποιούνται με το παραμικρό.Ετσι δεν χρειάζεται κάποιος να αγοράσει το μεγαλύτερο μοντέλο μόνο και μόνο για αυτές τις 15 ημέρες γιατί τα παραπάνω λεφτά που θα δώσει δεν θα τα κάνει ποτέ απόσβεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84698 από dimlyk
ναι αλλα στην ελευσινα ???
η τα κβατ μια και ακουγονται λιγα τελικα συμπληρωνονται με τις αντιστασεις ????
οποτε καλυτερο ακομα και το πετρελαιο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84768 από kouliko
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έχω μόνο μελέτη θερμομόνωσης αλλά δεν την καταλαβαίνω καλά και δεν είδα κάπου να αναφέρει τα KW που χρειάζονται.
Η προσφορά της αντλίας έγινε με βάση τα δεδομένα που μου ζητήθηκαν και την κάτοψη. Δεν επέλεξα εγώ την 6αρα. Και εμένα όμως μου φάνηκε λίγη καθώς σε άλλες προσφορές σε άλλες μάρκες μου έδεναν μεγαλύτερη ΑΘ. Ίσως 8KW είναι πιο κατάλληλη. Σε τιμή υπολογίζω να πάει 6000 με 6500 κομπλέ (χωρίς τοποθέτηση). Είχα την εντύπωση ότι η ATLANTIC είναι από τις καλές μάρκες και έχει και καλό COP.
Επίσης μου είχε αρέσει και το σύστημα Rotex αλλά ήταν πιο ακριβά.
Δεν ξέρω αν έχετε να μου προτείνετε και άλλες μάρκες / μοντέλα. Επίσης δεν ξέρω τι γίνετε στην Ελλάδα με το service after sale (αχρείαστο να είναι).
Το κλήμα στην Ελευσίνα είναι πιο ήπιο και η μόνωση του σπιτιού είναι καλή και θα γίνει καλύτερη με τα κουφώματα.
Και κάτι άλλο. Το σύστημα δροσισμού το καλοκαίρι απαιτεί να δουλεύει η αντλία σχεδόν όλο το χρόνο και θα θέλει και φαν κοιλ. Αξίζει τελικά ο δροσισμός ή καλύτερα να βάλω AC;
Το κόστος είναι μεγάλο και πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84781 από dimlyk
κατ αρχην παρε ενα τηλ τον μηχανικο σου κι αυτος θα σου πει ποσο εχει υπολογισει
αν και λογικα θα εχεις και μελετη θερμανσης που εκει φαινεται αμεσα
για τον δροσισμο που ρωτησες λειτουργει με την ενδοαδαπεδια και δεν χρειαζεται φανκοιλς
κι οσογια το aftet sales καλα κανεις και το ψαχνεις γιατι δεν ειναι αχρειαστο....χρειαζονται ολα τα μηχανακια συντηρηση :)
μαρκες θα βρεις πολλες και στο ιντερνετ ,,,,χαμηλων θερμοκρασιων θα κοιτας μονο
προσωπικα ομως θα σουλεγα μια επιτοπια ερευνα στην γυρω αγορα σου ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84786 από Savvas
Επειδή πρόκειται για πολυ ακριβή συσκευή, είναι πολύ ριψοκίδυνο να κάνεις μια αγορά υψηλού ρίσκου.
Δεν είναι ένα A/C των 300€ που και να μη σου βγει καλό παίρνεις άλλο και τελειώνεις. Το μήχάνηνμα που θα πάρεις τώρα το παντρεύεσαι.
Προσωπικά για τον πιο πάνω λόγο θα πήγαινα στις κορυφαίες φίρμες του είδους, δηλαδή DAIKIN, TOSHIBA ή HITACHI.

Poor people can't afford to buy cheap things...

Όσον αφορά το δροσισμό, έχει να κάνει με το τι εσύ χρειάζεσαι. Αν θέλεις μόνιμα 24/7 σε όλο το σπίτι, τα φαν κοϊλ είναι μονόδρομος. Αν σε ενδιαφέρει σε συγκεκριμένα δωμάτια και για όρισμένες μέρες, ώρες, τότε πρέπει να το ξαναδείς για το αν συμφέρει.
Τα φαν κοϊλ απλά θέλουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ μελέτη στην εγκατάσταση γιατί μπορεί να την πατήσεις χωρίς λόγο και να σου βγεί μάπα το καρπούζι.

Προσωπικά πάντως νομίζω ότι σε ένα προσεκτικά φτιαγμένο σπίτι με αξιοπρεπή μόνωση, οι ώρες που απαιτείται κλιματισμός είναι σχετικά λίγες αν εφαρμόζουμε και τις σωστές καθημερινές πρακτικές (σκιασμός, αερισμός κλπ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ