Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14858 από erimitis
stef πιστευω εισαι πολυ καλα εαν μεσα στην τιμη ειναι και το οικιακο ρευμα εισαι φανταστικος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14901 από Stef
erimitis,

Το παραπάνω ποσό είναι μόνο η κατανάλωση της αντλίας αλλά σκέψου ότι είναι σε σώματα και η εξοικονόμηση ενέργειας πλησιαζει το 60% σε σχέση με το πετρέλαιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15287 από kwnmix
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την απόκτηση Α/Θ. Έχω διαμέρισμα 83 τμ στην Περαία στη Θεσσαλονίκη. Τι ισχύς θα είχε μία τέτοια μονάδα με τη χρήση των υφιστάμενων θερμαντικών σωμάτων; Θα ήταν αποδοτικότερη από την εγκατάσταση λέβητα φυσικού αερίου; Θα ήταν νέας τεχνολογίας θερμών σωμάτων αν το λέω σωστά; Eπίσης έχω ακούσει ότι για τόσα τετραγωνικά δεν εγκαθιστούν Α/Θ γιατί είναι μικρός ο χώρος. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Kαι εάν όχι θα προτείνατε κάποια συγκεκριμένη μάρκα και γενικά πόσο θα κυμαινόταν το συνολικό κόστος πάνω-κάτω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15357 από Stef
Αγαπητε kwnmix,

Εκ πείρας θα σου πρότεινα να βάλεις Α/Θ.Έχω βάλει στο πατρικό μου στη Χαλκιδική (Ν.Φλογητά) σε 130 τ.μ. με σώματα Α/Θ της Hitachi 18Kw και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Η εξοικονόμηση ενέργειας ξεπέρασε το 50% σε σχέση με το πετρέλαιο (κόστος θέρμανσης:220€/μήνα)
Βέβαια θα πρέπει να προηγηθεί μια σωστή μελέτη του χώρου απο κάποιον ειδικό.Δηλαδή,να γίνει ένας υπολογισμός των απωλειών του σπιτιού και έπειτα να δούμε αν τροφοδοτόντας τα σώματα με 55-60 βαθμούς που βγάζει μια Α/Θ σου καλύπτουν τις απώλειες για να μπορέσεις να ζεσταθείς.
Για το φυσικό αέριο που ρωτάς θεωρώ ότι πλέον είναι ακριβή λύση τόσο απο την πλευρά της τιμής του καυσίμου (0,86€/κ.μ.) όσο και απο τα απαραίτητα έξοδα που έχεις σε σχέση με μια Α/Θ (τέλη σύνδεσης:400€,εγγύηση ΕΠΑ:140€).
Για τα τετραγωνικά που αναφέρεις δεν υπάρχει κάποια δέσμευση.Απλά όσο μικρότερος είναι ο χώρος τόσο μικρότερο κόστος θέρμανσης έχει και απλά παρατείνεται λίγο παραπάνω ο χρόνος απόσβεσης της Α/Θ.Εγώ για παράδειγμα,το φθινόπωρο θα βάλω Α/Θ και στο διαμερισμά μου (55τ.μ.)στη Θεσ/νικη.
Τέλος,για το κόστος που ρωτάς να υπολογίζεις 5-6 χιλιάδες για μια αξιόπιστη μονάδα με καλό βαθμό απόδοσης.

kwnmix έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την απόκτηση Α/Θ. Έχω διαμέρισμα 83 τμ στην Περαία στη Θεσσαλονίκη. Τι ισχύς θα είχε μία τέτοια μονάδα με τη χρήση των υφιστάμενων θερμαντικών σωμάτων; Θα ήταν αποδοτικότερη από την εγκατάσταση λέβητα φυσικού αερίου; Θα ήταν νέας τεχνολογίας θερμών σωμάτων αν το λέω σωστά; Eπίσης έχω ακούσει ότι για τόσα τετραγωνικά δεν εγκαθιστούν Α/Θ γιατί είναι μικρός ο χώρος. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Kαι εάν όχι θα προτείνατε κάποια συγκεκριμένη μάρκα και γενικά πόσο θα κυμαινόταν το συνολικό κόστος πάνω-κάτω;

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15415 από kwnmix
Φίλος που έχει εγκαταστήσει Α/Θ μου πρότεινε της DAIKIN σε ό,τι έχει να κάνει με τη συντήρηση και την τυχόν επιδιόρθωση αν κάτι παέι στραβά (δηλαδή καλή τεχνική υποστήριξη). Στη δική του περίπτωση πήγε ο τεχνικός έκανε μελέτη και του τοποθέτησε το συγκεκριμένο σύστημα με υφιστάμενα καλοριφέρ στα οποία έβαλε και θερμοδυναμικές κεφαλές για να ρυθμίζεται η θερμοκρασία. Είναι πολύ ικανοποιημένος. Το μόνο θέμα πέρα από το κόστος που είναι συγκεκριμένο πάνω κάτω είναι η επιλογή του τεχνικού που με προβληματίζει και αν θα κάνει σωστή εγκατάσταση. Την πάτησα άσχημα με αυτό το θέμα τον περσινό χειμώνα με τη μετατροπή κλασικού τζακιού σε ενεργειακό και μετά από άπειρες συζητήσεις εδώ μέσα βρήκα λύση στις αρχές της Άνοιξης φέτος.
Δεν θα ήθελα να ξαναζήσω κάτι παρόμοιο για δεύτερη φορά και να ξανακρυώσει όλη η οικογένεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15680 από Stef
Δεν ξέρω για την υποστήριξη της DAIKIN αλλά με την Hitachi δεν είχα κάποιο πρόβλημα έχοντας την προτιμήσει και στο παρελθόν.Αν θέλεις πάντως την γνώμη μου επειδή το είχα ψάξει το θέμα,θεωρώ την Α/Θ της DAIKIN υπερεκτιμημένη.Τόσο απο άποψη τιμής (είναι αρκετά ακριβή) όσο και απο θέμα αποδόσεων (έχει χαμηλότερο COP).
Σίγουρα πάντως ο τεχνικός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και μπορεί να σου αναδείξει,ή και όχι,το κάθε μηχάνημα που θα αγοράσεις.

kwnmix έγραψε: Φίλος που έχει εγκαταστήσει Α/Θ μου πρότεινε της DAIKIN σε ό,τι έχει να κάνει με τη συντήρηση και την τυχόν επιδιόρθωση αν κάτι παέι στραβά (δηλαδή καλή τεχνική υποστήριξη). Στη δική του περίπτωση πήγε ο τεχνικός έκανε μελέτη και του τοποθέτησε το συγκεκριμένο σύστημα με υφιστάμενα καλοριφέρ στα οποία έβαλε και θερμοδυναμικές κεφαλές για να ρυθμίζεται η θερμοκρασία. Είναι πολύ ικανοποιημένος. Το μόνο θέμα πέρα από το κόστος που είναι συγκεκριμένο πάνω κάτω είναι η επιλογή του τεχνικού που με προβληματίζει και αν θα κάνει σωστή εγκατάσταση. Την πάτησα άσχημα με αυτό το θέμα τον περσινό χειμώνα με τη μετατροπή κλασικού τζακιού σε ενεργειακό και μετά από άπειρες συζητήσεις εδώ μέσα βρήκα λύση στις αρχές της Άνοιξης φέτος.
Δεν θα ήθελα να ξαναζήσω κάτι παρόμοιο για δεύτερη φορά και να ξανακρυώσει όλη η οικογένεια.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ