Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16680 από kprimer
Καλησπέρα σε όλους . . .

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις παρεμβάσεις σας, καθώς ο καυστήρας πετρελαίου παρέδωσε πνεύμα πριν τα τελευταία μεγάλα για την περιοχή (Περαια-Θεσσαλονίκη) κρύα. Βρίσκομαι λοιπόν ένα βήμα πριν την παραγγελία αντλιας θερμότητας για να αντικαταστήσω τον καυστήρα πετρελαιου για θέρμανση και ζεστό νερό. Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς δεν ειμαι ειδικός και κατάλαβα ότι πολλοί απο εσάς το έχετε ψάξει διεξοδικά . . .
Τα δεδομένα είναι: μεζονετα, 165 μ2, σώματα (καλοριφερ) 10, σε τρια επίπεδα. Εχω πάρει προσφορά για Α/Θ της SANYO για 60 Co, θερμιδικής απόδοσης 27,1 kw, ηλεκτρικής ισχύος 5,90 kw, με λειτουργία θέρμανσης έως -20 βαθμούς Co και θερμοκρασία νερού επιστροφής 60 Co θερμοδυναμικά (χωρίς ηλεκτρ αντιστάσεις). Συμπιεστής SANYO R 410 A .
Κόστος 5.000€ χωρίς ΦΠΑ + 1500 € περαστικα . . . να το τυλίξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16768 από Stef
kprimer,

Η αντλια για την οποία μας γράφεις είναι inverter ή on-off;Γιατί απ'οσο ξέρω απο την δική μου έρευνα αγοράς πέρσι το χειμώνα μόνο η Hitachi έχει αντλία θερμότητας inverter μεγαλύτερη απο 18kW (25kW και 32kW) + τις όποιες ηλεκτρικές αντιστάσεις έχει το κάθε μοντέλο.Εγω θα σου πρότεινα να κάνεις μια καλύτερη έρευνα αγοράς για να αξίζει πραγματικά αυτό που θα αγοράσεις.

kprimer έγραψε: Καλησπέρα σε όλους . . .

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλες τις παρεμβάσεις σας, καθώς ο καυστήρας πετρελαίου παρέδωσε πνεύμα πριν τα τελευταία μεγάλα για την περιοχή (Περαια-Θεσσαλονίκη) κρύα. Βρίσκομαι λοιπόν ένα βήμα πριν την παραγγελία αντλιας θερμότητας για να αντικαταστήσω τον καυστήρα πετρελαιου για θέρμανση και ζεστό νερό. Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς δεν ειμαι ειδικός και κατάλαβα ότι πολλοί απο εσάς το έχετε ψάξει διεξοδικά . . .
Τα δεδομένα είναι: μεζονετα, 165 μ2, σώματα (καλοριφερ) 10, σε τρια επίπεδα. Εχω πάρει προσφορά για Α/Θ της SANYO για 60 Co, θερμιδικής απόδοσης 27,1 kw, ηλεκτρικής ισχύος 5,90 kw, με λειτουργία θέρμανσης έως -20 βαθμούς Co και θερμοκρασία νερού επιστροφής 60 Co θερμοδυναμικά (χωρίς ηλεκτρ αντιστάσεις). Συμπιεστής SANYO R 410 A .
Κόστος 5.000€ χωρίς ΦΠΑ + 1500 € περαστικα . . . να το τυλίξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18347 από Arion
Kαλησπέρα,
Σκέφτομαι να αξιοποιήσω το προγραμμα εξοικονομηση κατ οικον και μέσα στις εργασίες που θα ήθελα να κανω ειναι και η αλλαγή του τρόπου θέρμανσης του σπιτιου..

Αυτή τη στιγμή το σπίτι ζεστένεται ( οπως και ο λογαριασμός της ΔΕΗ ) με θερμοσισωρευτές οι οποίοι τοποθετηθηκαν το 1983.

Η προταση φίλου μηχανικού ήταν η αντλία θερμότητας και στην προσπάθεια μου να γνωρίσω τι ειναι αυτό ομολογώ οτι ελαφρώς μπερδεύτικα...

Με δεδομένο οτι εγώ δεν έχω ήδη σώματα + καυστήρα αλλα το παραπάνω τροπο θέρμανσης, θα με συνέφερε να βάλω αντλια θερμότητας με σώματα κι όχι με ενδοδαπέδια( απο θέμα λογαριασμου δεη και αποδοσης)?

Το σπίτι βρίσκεται στη Βέροια ( Β. Ελλάδα ) σε υψομετρο περιπου 80μ. και θα γίνουν κι εργασίες θερμοπρόσοψης και αλλαγή κουφωμάτων.

Ευχαριστώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18348 από Arion
Να συμπληρώσω στα παραπάνω οτι έχω και νυχτερινο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18354 από Τάκης

Arion έγραψε: Kαλησπέρα,
Σκέφτομαι να αξιοποιήσω το προγραμμα εξοικονομηση κατ οικον και μέσα στις εργασίες που θα ήθελα να κανω ειναι και η αλλαγή του τρόπου θέρμανσης του σπιτιου..

Αυτή τη στιγμή το σπίτι ζεστένεται ( οπως και ο λογαριασμός της ΔΕΗ ) με θερμοσισωρευτές οι οποίοι τοποθετηθηκαν το 1983.

Η προταση φίλου μηχανικού ήταν η αντλία θερμότητας και στην προσπάθεια μου να γνωρίσω τι ειναι αυτό ομολογώ οτι ελαφρώς μπερδεύτικα...

Με δεδομένο οτι εγώ δεν έχω ήδη σώματα + καυστήρα αλλα το παραπάνω τροπο θέρμανσης, θα με συνέφερε να βάλω αντλια θερμότητας με σώματα κι όχι με ενδοδαπέδια( απο θέμα λογαριασμου δεη και αποδοσης)?

Το σπίτι βρίσκεται στη Βέροια ( Β. Ελλάδα ) σε υψομετρο περιπου 80μ. και θα γίνουν κι εργασίες θερμοπρόσοψης και αλλαγή κουφωμάτων.

Ευχαριστώ..


Μάλλον όχι, αν πρέπει να καταφύγεις σε αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Και πόσα kw θάναι αυτή; Το πολύ 17kw, αρκούν για το σπίτι; Και στις μεγάλες παγωνιές τι θα κάνεις, αφού δεν διαθέτεις τουλάχιστον έναν λέβητα που θα τον είχες για εφεδρικό; Αν πάλι επιλέξεις αντλία χαμηλών θερμοκρασιών θα πρέπει να προμηθευτείς και fan coils με σημαντικό κοστολόγιο.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18361 από Arion
Δυστυχώς δεν εχω ιδέα των εννοιών χαμηλή υψηλη θερμοκρασια και τον τροπο λειτουργίας τους και τι απο τα 2 8α ταίριαζε στη περίπτωσή μου...Σιγουρα όμως στην προταση του φίλου μου συμπεριλαμβάνονται 2 fun coils σε σύνολο 7 σωμάτων...

Το θέμα μου είναι αν θα έχω σημαντική μειωση στο λογαριασμό της δεή με την αντλία θερμότητας ή αφου ετσι κι αλλιώς θα κανω κελυφος και κουφώματα να διατηρήσω τους παλιούς θερμοσυσωρευτές...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ