Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18366 από love.bacardi

Stef έγραψε: Αγαπητε kwnmix,

Εκ πείρας θα σου πρότεινα να βάλεις Α/Θ.Έχω βάλει στο πατρικό μου στη Χαλκιδική (Ν.Φλογητά) σε 130 τ.μ. με σώματα Α/Θ της Hitachi 18Kw και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Η εξοικονόμηση ενέργειας ξεπέρασε το 50% σε σχέση με το πετρέλαιο (κόστος θέρμανσης:220€/μήνα)
Βέβαια θα πρέπει να προηγηθεί μια σωστή μελέτη του χώρου απο κάποιον ειδικό.Δηλαδή,να γίνει ένας υπολογισμός των απωλειών του σπιτιού και έπειτα να δούμε αν τροφοδοτόντας τα σώματα με 55-60 βαθμούς που βγάζει μια Α/Θ σου καλύπτουν τις απώλειες για να μπορέσεις να ζεσταθείς.
Για το φυσικό αέριο που ρωτάς θεωρώ ότι πλέον είναι ακριβή λύση τόσο απο την πλευρά της τιμής του καυσίμου (0,86€/κ.μ.) όσο και απο τα απαραίτητα έξοδα που έχεις σε σχέση με μια Α/Θ (τέλη σύνδεσης:400€,εγγύηση ΕΠΑ:140€).
Για τα τετραγωνικά που αναφέρεις δεν υπάρχει κάποια δέσμευση.Απλά όσο μικρότερος είναι ο χώρος τόσο μικρότερο κόστος θέρμανσης έχει και απλά παρατείνεται λίγο παραπάνω ο χρόνος απόσβεσης της Α/Θ.Εγώ για παράδειγμα,το φθινόπωρο θα βάλω Α/Θ και στο διαμερισμά μου (55τ.μ.)στη Θεσ/νικη.
Τέλος,για το κόστος που ρωτάς να υπολογίζεις 5-6 χιλιάδες για μια αξιόπιστη μονάδα με καλό βαθμό απόδοσης.

kwnmix έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την απόκτηση Α/Θ. Έχω διαμέρισμα 83 τμ στην Περαία στη Θεσσαλονίκη. Τι ισχύς θα είχε μία τέτοια μονάδα με τη χρήση των υφιστάμενων θερμαντικών σωμάτων; Θα ήταν αποδοτικότερη από την εγκατάσταση λέβητα φυσικού αερίου; Θα ήταν νέας τεχνολογίας θερμών σωμάτων αν το λέω σωστά; Eπίσης έχω ακούσει ότι για τόσα τετραγωνικά δεν εγκαθιστούν Α/Θ γιατί είναι μικρός ο χώρος. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Kαι εάν όχι θα προτείνατε κάποια συγκεκριμένη μάρκα και γενικά πόσο θα κυμαινόταν το συνολικό κόστος πάνω-κάτω;




οπα οπα στεφ ποιος εισαι ειμαι απο τα νεα φλογητα.....
ΑΝΘΙΜΟΣ ο ΑΔΕΡΦΟΣ μου ειναι ο ΤΕΟ εχει ΤΟ ΒΟΤΣΑΛΟ.. και ο κλοηητοσ μου ειναι ο βασιλης ο υδραυλικος για πες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18557 από Stef
Αγαπητέ Arion,

Oπως ήδη έχω γράψει και παλαιότερα έχω βάλει απο το Φεβρουάριο στο σπίτι μου αντλία θερμότητας (60 βαθμών)σε σώματα με εντυπωσιακά αποτελέσματα:Πάνω απο 50% εξοικονόμηση ενέργειας με το πετρέλαιο στο 1€/λίτρο.Οπότε δεν είναι απογορευτικό να μπεί σε σώματα αρκεί να είναι υπολογισμένα σωστα,και βεβαιά ένα-δυο fan-coil θα ήταν αποτελεσματικότερα για την γρήγορη θέρμανση ή ψύξη του χώρου.Θα σου πρότεινα λοιπόν να φωνάξεις έναν μηχανολόγο μηχανικό που ασχολείται με αντλίες θερμότητας να σου κάνει μια ολοκληρωμένη πρόταση.

Arion έγραψε: Δυστυχώς δεν εχω ιδέα των εννοιών χαμηλή υψηλη θερμοκρασια και τον τροπο λειτουργίας τους και τι απο τα 2 8α ταίριαζε στη περίπτωσή μου...Σιγουρα όμως στην προταση του φίλου μου συμπεριλαμβάνονται 2 fun coils σε σύνολο 7 σωμάτων...

Το θέμα μου είναι αν θα έχω σημαντική μειωση στο λογαριασμό της δεή με την αντλία θερμότητας ή αφου ετσι κι αλλιώς θα κανω κελυφος και κουφώματα να διατηρήσω τους παλιούς θερμοσυσωρευτές...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18558 από Stef
Αγαπητέ Τάκης,

Διαφωνώ στο ότι η αντλία πρέπει να είναι υψηλών θερμοκρασιών.Μπορεί κάλλιστα να μπεί μια που βγάζει 60 βαθμούς που υπάρχει και σε μεγαλύτερα των 17kW μοντέλα και απλά να υπολογιστούν τα σώματα με αυτή την θερμοκρασία χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση των fan-coil.Οπότε μειώνεται πάρα πολύ το κόστος αγοράς.Όσον αφορά τα fan-coil πιστεύω ότι δεν αυξάνουν και τόσο πολύ το κόστος άσε που μπορούν να σου προσφέρουν και ψύξη το καλοκαίρι.Το σημαντικότερο απ'ολα είναι ότι όλος ο παραπάνω εξοπλισμός μπορει να χρηματοδοτηθεί απο το ''εξοικονομώ κατ'όικον''.

Τάκης έγραψε:

Arion έγραψε: Kαλησπέρα,
Σκέφτομαι να αξιοποιήσω το προγραμμα εξοικονομηση κατ οικον και μέσα στις εργασίες που θα ήθελα να κανω ειναι και η αλλαγή του τρόπου θέρμανσης του σπιτιου..

Αυτή τη στιγμή το σπίτι ζεστένεται ( οπως και ο λογαριασμός της ΔΕΗ ) με θερμοσισωρευτές οι οποίοι τοποθετηθηκαν το 1983.

Η προταση φίλου μηχανικού ήταν η αντλία θερμότητας και στην προσπάθεια μου να γνωρίσω τι ειναι αυτό ομολογώ οτι ελαφρώς μπερδεύτικα...

Με δεδομένο οτι εγώ δεν έχω ήδη σώματα + καυστήρα αλλα το παραπάνω τροπο θέρμανσης, θα με συνέφερε να βάλω αντλια θερμότητας με σώματα κι όχι με ενδοδαπέδια( απο θέμα λογαριασμου δεη και αποδοσης)?

Το σπίτι βρίσκεται στη Βέροια ( Β. Ελλάδα ) σε υψομετρο περιπου 80μ. και θα γίνουν κι εργασίες θερμοπρόσοψης και αλλαγή κουφωμάτων.

Ευχαριστώ..


Μάλλον όχι, αν πρέπει να καταφύγεις σε αντλία υψηλών θερμοκρασιών. Και πόσα kw θάναι αυτή; Το πολύ 17kw, αρκούν για το σπίτι; Και στις μεγάλες παγωνιές τι θα κάνεις, αφού δεν διαθέτεις τουλάχιστον έναν λέβητα που θα τον είχες για εφεδρικό; Αν πάλι επιλέξεις αντλία χαμηλών θερμοκρασιών θα πρέπει να προμηθευτείς και fan coils με σημαντικό κοστολόγιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18568 από Τάκης

Stef έγραψε: Αγαπητέ Τάκης,

Διαφωνώ στο ότι η αντλία πρέπει να είναι υψηλών θερμοκρασιών.Μπορεί κάλλιστα να μπεί μια που βγάζει 60 βαθμούς που υπάρχει και σε μεγαλύτερα των 17kW μοντέλα και απλά να υπολογιστούν τα σώματα με αυτή την θερμοκρασία χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση των fan-coil.Οπότε μειώνεται πάρα πολύ το κόστος αγοράς.Όσον αφορά τα fan-coil πιστεύω ότι δεν αυξάνουν και τόσο πολύ το κόστος άσε που μπορούν να σου προσφέρουν και ψύξη το καλοκαίρι.Το σημαντικότερο απ'ολα είναι ότι όλος ο παραπάνω εξοπλισμός μπορει να χρηματοδοτηθεί απο το ''εξοικονομώ κατ'όικον''.


Όλα γίνονται, μου το είχαν προτείνει και μένα όταν έψαχνα σχετικά. Μετράς πόση ισχύ αποδίδει η αντλία όταν δουλεύει στους 60 βαθμούς, που μοιάζει περισσότερο με χαμηλών θερμοκρασιών και τι συντελεστή COP έχει σε αυτή τη θερμοκρασία. Και πόσα σώματα χρειάζεσαι, γιατί αν είναι να καλύψεις όλους τους τοίχους με σώματα για να εξισορροπήσεις την έλλειψη της ενδοδαπέδιας υπάρχει ένα θέμα. Για το κόστος των fan coils έχω προσφορά για το σπίτι μου, 110μ2, 4.500€ πλέον το ΦΠΑ, χωρίς να υπολογίσω το επί πλέον κόστος να φέρω ρευματοδότες σε κάθε σημείο εγκατάστασης, γραμμές, μερεμέτια κλπ. Πολλά ή λίγα, όλα σχετικά είναι.
Και σε κάθε περίπτωση παίρνεις υπόψη την χειρότερη δυνατή. Στην περιοχή μου, Φάρσαλα Ν Λάρισας, αυτή ήταν το 2001 με θερμοκρασίες -25 βαθμούς για κάποιες ημέρες. Όταν ξανασυμβεί θα πρέπει να μπορείς να επιζήσεις. Αρκεί η αντλία θερμότητας από μόνη της; Μάλλον όχι. Βέβαια αν υπάρχει για εφεδρία ο παλιός λέβητας πετρελαίου δεν το συζητάμε, αντιμετωπίζεται. Και πριν από αυτή το 1987 με βαθμούς -17 επί 10ήμερο και πλέον και ολική παγωνιά. Με αυτές τις ακραίες αλλά υπαρκτές συνθήκες υπολογίζεται η ισχύς που απαιτείται.
Το ότι επιδοτείται η αγορά της δεν λέει κάτι γιατί και η αγορά του λέβητα πέλλετ επιδοτείται. Όχι όμως και η αγορά των σωμάτων, αν δεν έχει αλλάξει σε σχέση με την αρχική μορφή του προγράμματος.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19683 από kprimer
Καλησπέρα σας,
Τείνω να καταλήξω σε μια προσφορα για DAIKIN ALTHERMA EKHBRD016ACY1 (εσωτ.) με ERSQ016AY1 (εξωτ)δηλαδή 16αρα Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών, inverter, και boiler 200 lit. Xωρίς υποστήριξη καυστηρα πετρελαιου, με τα ηδη υπαρχοντα σωματα, για σπιτι 170 τμ.σε τρια επιπεδα
Το κόστος μαζι με το περασμα και 3 θερμοστατες (+ηλεκτρονβανες) και το ΦΠΑ φθανει στα 10.000 €.
ΠΟΛΛΑ!!
Αξίζει τον κόπο? θάχει αποτέλεσμα? με το πετρέλαιο στο 1,4€ Χ 3.000 lt = 4.200 € /ετος, η απόσβεση φαίνεται κοντινή.

Παρακαλω για τις γνωμες σας . . . γρήγορα γιατι έφθασα στον Αυγουστο και πρεπι να πάρω αποφαση
Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19685 από jnet

kprimer έγραψε: Καλησπέρα σας,
Τείνω να καταλήξω σε μια προσφορα για DAIKIN ALTHERMA EKHBRD016ACY1 (εσωτ.) με ERSQ016AY1 (εξωτ)δηλαδή 16αρα Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών, inverter, και boiler 200 lit. Xωρίς υποστήριξη καυστηρα πετρελαιου, με τα ηδη υπαρχοντα σωματα, για σπιτι 170 τμ.σε τρια επιπεδα
Το κόστος μαζι με το περασμα και 3 θερμοστατες (+ηλεκτρονβανες) και το ΦΠΑ φθανει στα 10.000 €.
ΠΟΛΛΑ!!
Αξίζει τον κόπο? θάχει αποτέλεσμα? με το πετρέλαιο στο 1,4€ Χ 3.000 lt = 4.200 € /ετος, η απόσβεση φαίνεται κοντινή.

Παρακαλω για τις γνωμες σας . . . γρήγορα γιατι έφθασα στον Αυγουστο και πρεπι να πάρω αποφαση
Ευχαριστω εκ των προτερων


Φιλος πήρε την 17αρα με πολλά παζάρια 6,5+ΦΠΑ=8000€ αρα εχει περιθώρια. Γυρω στα 500-1000€ τουλαχιστο αφού εχει περαστικα και εξτρα υλικά. Που είναι το σπίτι? Αν μπορεις να κρατήσεις και τον λέβητα πετρελαίου κάνε το για τα χοντρα κρύα μόνο. Εναλλακτικά μπορεις να δεις με αυτά τα λεφτά αυτοκαθαριζόμενο λέβητα pellet αυστρικό και να μην εξαρτάσαι από την ΔΕΗ και τα τιμολόγια τους.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ