Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19691 από Τάκης

jnet έγραψε:

kprimer έγραψε: Καλησπέρα σας,
Τείνω να καταλήξω σε μια προσφορα για DAIKIN ALTHERMA EKHBRD016ACY1 (εσωτ.) με ERSQ016AY1 (εξωτ)δηλαδή 16αρα Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών, inverter, και boiler 200 lit. Xωρίς υποστήριξη καυστηρα πετρελαιου, με τα ηδη υπαρχοντα σωματα, για σπιτι 170 τμ.σε τρια επιπεδα
Το κόστος μαζι με το περασμα και 3 θερμοστατες (+ηλεκτρονβανες) και το ΦΠΑ φθανει στα 10.000 €.
ΠΟΛΛΑ!!
Αξίζει τον κόπο? θάχει αποτέλεσμα? με το πετρέλαιο στο 1,4€ Χ 3.000 lt = 4.200 € /ετος, η απόσβεση φαίνεται κοντινή.

Παρακαλω για τις γνωμες σας . . . γρήγορα γιατι έφθασα στον Αυγουστο και πρεπι να πάρω αποφαση
Ευχαριστω εκ των προτερων


.... Που είναι το σπίτι?....


Σε ποιά κλιματική περιοχή βρίσκεται το σπίτι είναι το σημαντικότερο που πρέπει να απαντηθεί για να εκτιμηθεί αν η αντλία θερμότητας μπορεί να καλύψει τη θέρμανση του σπιτιού με οικονομικό τρόπο, χωρίς την βοήθεια λέβητα.
ΥΓ. Κοιτάζοντας τις προηγούμενες δημοσιεύσεις είδα ότι το σπίτι βρίσκεται στην Περαία Θεσνίκης. Μάλλον ήπιο κλίμα και παράκτια περιοχή από ό,τι ξέρω, νομίζω δεν θάχεις πρόβλημα, μια χαρά θάσαι με την αντλία θερμότητας.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19724 από Stef

jnet έγραψε:

kprimer έγραψε: Καλησπέρα σας,
Τείνω να καταλήξω σε μια προσφορα για DAIKIN ALTHERMA EKHBRD016ACY1 (εσωτ.) με ERSQ016AY1 (εξωτ)δηλαδή 16αρα Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών, inverter, και boiler 200 lit. Xωρίς υποστήριξη καυστηρα πετρελαιου, με τα ηδη υπαρχοντα σωματα, για σπιτι 170 τμ.σε τρια επιπεδα
Το κόστος μαζι με το περασμα και 3 θερμοστατες (+ηλεκτρονβανες) και το ΦΠΑ φθανει στα 10.000 €.
ΠΟΛΛΑ!!
Αξίζει τον κόπο? θάχει αποτέλεσμα? με το πετρέλαιο στο 1,4€ Χ 3.000 lt = 4.200 € /ετος, η απόσβεση φαίνεται κοντινή.

Παρακαλω για τις γνωμες σας . . . γρήγορα γιατι έφθασα στον Αυγουστο και πρεπι να πάρω αποφαση
Ευχαριστω εκ των προτερων


Φιλος πήρε την 17αρα με πολλά παζάρια 6,5+ΦΠΑ=8000€ αρα εχει περιθώρια. Γυρω στα 500-1000€ τουλαχιστο αφού εχει περαστικα και εξτρα υλικά. Που είναι το σπίτι? Αν μπορεις να κρατήσεις και τον λέβητα πετρελαίου κάνε το για τα χοντρα κρύα μόνο. Εναλλακτικά μπορεις να δεις με αυτά τα λεφτά αυτοκαθαριζόμενο λέβητα pellet αυστρικό και να μην εξαρτάσαι από την ΔΕΗ και τα τιμολόγια τους.

Αγαπητε jnet,
Για ποιό λόγο να αγοράσει κάποιος αντλία υψηλών θερμοκρασιών και παράλληλα να έχει συνδεμένο και τον λέβητα;Μήπως είναι υπερβολή;Μήπως ανεβαίνει πάρα πολύ το κόστος αγοράς και κατανάλωσης(με 1,4€/λίτρο πετρελαίου);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19733 από jnet

Stef έγραψε:

jnet έγραψε:

kprimer έγραψε: Καλησπέρα σας,
Τείνω να καταλήξω σε μια προσφορα για DAIKIN ALTHERMA EKHBRD016ACY1 (εσωτ.) με ERSQ016AY1 (εξωτ)δηλαδή 16αρα Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών, inverter, και boiler 200 lit. Xωρίς υποστήριξη καυστηρα πετρελαιου, με τα ηδη υπαρχοντα σωματα, για σπιτι 170 τμ.σε τρια επιπεδα
Το κόστος μαζι με το περασμα και 3 θερμοστατες (+ηλεκτρονβανες) και το ΦΠΑ φθανει στα 10.000 €.
ΠΟΛΛΑ!!
Αξίζει τον κόπο? θάχει αποτέλεσμα? με το πετρέλαιο στο 1,4€ Χ 3.000 lt = 4.200 € /ετος, η απόσβεση φαίνεται κοντινή.

Παρακαλω για τις γνωμες σας . . . γρήγορα γιατι έφθασα στον Αυγουστο και πρεπι να πάρω αποφαση
Ευχαριστω εκ των προτερων


Φιλος πήρε την 17αρα με πολλά παζάρια 6,5+ΦΠΑ=8000€ αρα εχει περιθώρια. Γυρω στα 500-1000€ τουλαχιστο αφού εχει περαστικα και εξτρα υλικά. Που είναι το σπίτι? Αν μπορεις να κρατήσεις και τον λέβητα πετρελαίου κάνε το για τα χοντρα κρύα μόνο. Εναλλακτικά μπορεις να δεις με αυτά τα λεφτά αυτοκαθαριζόμενο λέβητα pellet αυστρικό και να μην εξαρτάσαι από την ΔΕΗ και τα τιμολόγια τους.

Αγαπητε jnet,
Για ποιό λόγο να αγοράσει κάποιος αντλία υψηλών θερμοκρασιών και παράλληλα να έχει συνδεμένο και τον λέβητα;Μήπως είναι υπερβολή;Μήπως ανεβαίνει πάρα πολύ το κόστος αγοράς και κατανάλωσης(με 1,4€/λίτρο πετρελαίου);


O λεβητας pellet που εχω αγοράσει χρησιμοποιείται κατα κόρον στην Σουηδία για να συμπληρώσει ενα συστημα θέρμανσης με αντλίες θερμότητας για τις ημέρες με τα χοντρά μείον.
Ρωτήσαμε και εγώ και ο Τακης που μένει για να δούμε τι χαμηλές θερμοκρασίες θα εχει να αντιμετωπίσει

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19775 από erimitis
jnet τελικα ποσο πελετ εκαψες φετος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19782 από jnet

erimitis έγραψε: jnet τελικα ποσο πελετ εκαψες φετος?

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=75&Itemid=53#19781

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22390 από bill987
Γεια σας και πάλι!!

Σε σπίτι στα Τρίκαλα 130τ.μ. με ενδοδαπέδια θέρμανση κατασκευής του 2005 μου είπαν για αντλία θερμότητας ότι χρειάζομαι 14άρα...

Καλά μου τα είπαν ???
Γιατί μου φαίνεται μεγάλη για το δικό μου σπίτι??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ