Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22392 από jnet

bill987 έγραψε: Γεια σας και πάλι!!

Σε σπίτι στα Τρίκαλα 130τ.μ. με ενδοδαπέδια θέρμανση κατασκευής του 2005 μου είπαν για αντλία θερμότητας ότι χρειάζομαι 14άρα...

Καλά μου τα είπαν ???
Γιατί μου φαίνεται μεγάλη για το δικό μου σπίτι??


Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=22319&Itemid=53

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22395 από Τάκης

bill987 έγραψε: Γεια σας και πάλι!!

Σε σπίτι στα Τρίκαλα 130τ.μ. με ενδοδαπέδια θέρμανση κατασκευής του 2005 μου είπαν για αντλία θερμότητας ότι χρειάζομαι 14άρα...

Καλά μου τα είπαν ???
Γιατί μου φαίνεται μεγάλη για το δικό μου σπίτι??


Κακώς σου φαίνεται, για Τρίκαλα και 130μ2 σπίτι μάλλον οριακή την βλέπω.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill987

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22396 από stergiosbik

bill987 έγραψε: Γεια σας και πάλι!!

Σε σπίτι στα Τρίκαλα 130τ.μ. με ενδοδαπέδια θέρμανση κατασκευής του 2005 μου είπαν για αντλία θερμότητας ότι χρειάζομαι 14άρα...

Καλά μου τα είπαν ???
Γιατί μου φαίνεται μεγάλη για το δικό μου σπίτι??


Πατριωτη γιατι πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο?
Σπιτι του 2005 εχει λογικα μελετη μηχανολογου.
Εμεις εδω τι να σου πουμε-προτεινουμε?
Ακολουθα την μελετη κ μην ακους κανεναν.
Αν παλι ομως δεν εχεις μελετη να πας σε καποιον ανεξαρτητο μηχανολογο να σου κανει. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22852 από KERBEROS
Γνωστός μου ετοιμάζει εγκατάσταση αντλίας θερμότητας σε συνδυασμό με πάνελ υπέρυθρης. Ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει. Θα με ενημερώσει για κόστος κι αργότερα για απόδοση και καταναλώσεις.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23966 από stelios-ath
καλησπερα απο ενα καινουργιο μελος της παρεας σας.βρηκα το φορουμ σας ψαχνοντας πληροφοριες σχετικα με τις αντλιες θερμανσης και διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος σας αλλα εχω αρκετες αποριες..

πρωτα να σας δωσω τα δεδομενα μου για να μπορεσετε να κρινετε και να μου απαντησετε..
μενω σε ιδιοκτητη τριοροφη πολυκατοικια στην αθηνα του 2005 οπου ο τριτος ειναι οροφοδιαμερισμα γωνιακο με προσανατολισμο νοτιοανατολικο,η βορινη πλευρα καλυμμενη απο αλλη πολυκατοικια εκτος απο 1 μετρο στον τριτο οροφο.στους αλλους δυο οροφους καθως και στην πυλωτη υπαρχουν συνολικα 8 γκαρσονιερες.ολα εχουν αυτονομια θερμανσης και σωματα πανελ συν a/c.

οπως διαβασα εδω,κυριως τα σπιτια που εχετε βαλει αντλιες ειναι μονοκατοικιες ή διπλοκατοικιες και η πρωτη ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι αν γινετε καταρχας και αν εχει αξια η τοποθετηση αντλιας για κεντρικη θερμανση.

αν δεν ειναι εφικτο και υποθεσουμε πως την βαζουμε μονο στον τριτο που ειναι το δικο μου σπιτι (περιπου 90 τμ),ποια θα ηταν η δικη σας προταση για την θερμανση των υπολοιπων σπιτιων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27305 από dti
Καλησπέρα κι από μένα.
Το θέμα σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς, αλλά λόγω κόστους τελικά ίσως διστάζουμε να κάνουμε τη σωστή κίνηση...
Τα δικά μου δεδομένα: βορειοανατολικό οροφοδιαμέρισμα 160 τ.μ. 3ου ορόφου σε 4όροφη πολυκατοικία του 2001 με το κλασσικό σύστημα κεντρικής θέρμανσης για την Αθήνα (δηλαδή ...πετρέλαιο). Υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου αλλά γενικά δίπλα από τις μπαλκονόπορτες αισθάνεσαι το κρύο (σαν να χάνει η όποια μόνωση) όταν πέφτει η θερμοκρασία...
Λόγω κόστους τα τελευταία χρόνια ο 4ος όροφος καίει λίγο κάποια κλιματιστικά και ο 2ος ανάβει που και που τα σώματα καλοριφέρ...
Οπότε μάλλον δεν έχω καμία πρόσθετη θέρμανση από τους 2 γειτονικούς μου ορόφους.
Σκέφτομαι σοβαρά την εγκατάσταση αντλίας θερμότητας (σύστημα υψηλής θερμοκρασίας) και είμαι μεταξύ Daikin Altherma 16 kW και Hitachi Yutaki 15 kW. Υπάρχει σημαντική διαφορά κόστους (7100 και 5300 αντίστοιχα). Η πρώτη ισχυρίζεται οτι φθάνει μέχρι τους 80 βαθμούς, ενώ η δεύτερη φθάνει μέχρι τους 60 βαθμούς. Για τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ (φέτες) αρκούν οι 60 βαθμοί (που μάλλον θα είναι 55 στην πράξη);
Η πρώτη δεν έχει inverter στην εσωτερική μονάδα και ακούγεται όπως ένα ψυγείο (σύμφωνα με τα λεγόμενα του εγκαταστάτη) ενώ η δεύτερη δεν έχει μοτέρ στην εσωτερική μονάδα, οπότε είναι αθόρυβη.
Εγγύηση 5ετής και στις 2. Το κόστος εγκατάστασης (περίπου 1000 ευρώ) είναι το ίδιο και στις 2.

Με τα λίγα που καταλαβαίνω και από πληροφορίες που έχω συλλέξει από εδώ κι από άλλα forums σκέφτομαι οτι η Hitachi μπορεί να ακούγεται δελεαστική σαν πρόταση αλλά αν τελικά δεν αποδίδει τόσο όσο θα έπρεπε για την περίπτωσή μου, μήπως χρησιμοποιεί πολύ την εσωτερική αντίσταση και τελικά έχω μεγαλύτερο κόστος χρήσης;
Ή μήπως λόγω κλίματος της Αθήνας τελικά μια χαρά επαρκής θα είναι η Yutaki των 15 kW;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ