Αεραγωγοί

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35981 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: αεραγωγος
Αν βαλεις μεταλλικο αεραγωγο, μπορει και να μην χρειαστεις αλλον ανεμιστηρα. Aν βαλεις ευκαμπτο, μαλλον ναι.
Χωρις σχεδιο, χαρακτηριστικα του 800-αρη και υπολογισμους δεν μπορω να πω τιποτα σιγουρα. Οι μεταβλητες παραειναι πολλες.
Εγω θα το εκανα δοκιμαστικα. Βαζεις τον αεραγωγο, αναβεις, βλεπεις αποτελεσμα (θερμοκρασιες, ταχυτητες) και κρινεις. Γυψοσανιδες κλεινει μετα τα δοκιμαστικα.

Τιμες εχει ο αθηναιος Καφφες, αν και τις θεωρω αρκετα τσιμπημενες.
www.kaffe.gr/content.asp?catid=245
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35987 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Απ: αεραγωγος
θα στειλω αεραγωγους στο Δ1 και στο Δ2...αυτα θελω κυριως να ζεστανω..και σαλονι κουζινα εννοειται

τι λες;

το Δ1 μηπως δε χρειαζεται επειδη ειναι ψιλοενιαιος χωρος με το σαλονι;
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35988 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: αεραγωγος

mk86 έγραψε:

GT έγραψε:

mk86 έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Εννοω σταθερο μεταλλικο αεραγωγο απο γαλβανισμενη λαμαρινα, ειτε στρογγυλο ειτε ορθογωνιο.. Το ανοξειδωτο ειναι καθαρα υπερβολη για ζεστο αερα. Αν παμε για ευκαμπτα, αλουμινιο και με την καμια μεταλιζε πολυεστερες (αυτα ειναι τα πολυ πολυ ευκαμπτα αλλα εχουν θεμα με τις θερμοκρασιες και τις πτωσεις πιεσης)
Για να τους αναγνωρισεις, το αλουμινιο που λεω ειναι δυσκαμπτο βασικα και το τριμετρο μαζευει στο ενα μετρο. Βγαινει μονο αμονωτο.
Οι πολυεστερες ειναι ο κλασσικος ευκαμπτος αεραγωγος κλιματισμου, αλλα για μικρα μηκη (ας πουμε οτι ριχνει πολυ τις αποδοσεις των ανεμιστηρων). Αυτοι βγαινουν και μονωμενοι και αμονωτοι στα 10 μετρα συνηθως (ο μονωμενος μαζευει σ´ενα κουτι του ενος μετρου, ο αμονωτος σ´ενα κουτι των 30-50 ποντων).
Για να χρησιμοποιηθουν αυτοι σε τζακι πρεπε να εχουν πιστοποιηση για τις θερμοκρασιες που αντεχουν (μονο οι πολυ ακριβοι εχουν)


ευχαριστω για τη βοηθεια..μηπως εχεις καποια υποψην σου; καποιο site ισως;


Ψάξε σε εταιρίες που έχουν μπουριά.

Agogos, Atritube, Μοσχάλης, Spiroduct και προφανώς και άλλες, αυτές μου έρχονται στο μυαλό.

Κατεβάζεις τιμοκαταλόγους και ψάχνεις πχ για γαλβανισμένη λαμαρίνα.

Νομίζω μια χαρά θα σου κάνουν και οι ελικοειδούς ραφής για αεραγωγό, είναι ότι πιο φτηνό (για καμινάδα μόνο ινοξ μονής - ευθείας ραφής έχουμε πει) και δε βλέπω κάποιο λόγο να μην τις προτιμήσεις.


απο τους ευκαμπτους του agogos.gr ποιους θα μου προτεινες;


Αυτό που σου προτείνω 100% σίγουρα είναι INOX ευθείας (μονής) ραφής, λεία που λέει και ο Grecu, για την καμινάδα.
Κανόνας απαράβατος για τη μακροζωία της καμινάδας (λόγω ανθεκτικότητας του ανοξείδωτου χάλυβα), την αποφυγή επικαθήσεων και τον εύκολο καθαρισμό (λόγω λείας επιφάνειας και μίας ραφής σε ευθεία γραμμή), συνεπώς και την ασφάλεια της εγκατάστασης και κυρίως της δικής σου (αποφυγή ανάφλεξης).

Για τους αεραγωγούς τώρα, δε σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, γιατί δεν είμαι ειδικός στο θέμα και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, προς Θεού, να βοηθήσω προσπαθώ, μέχρι εκεί που φτάνει η γνώση μου και η κοινή λογική. Σου εκφράζω προτάσεις, τις οποίες μπορούμε να συζητήσουμε με τους συμφορουμίτες, μπας και βγάλεις καμιά άκρη.

Συνοψίζοντας για τους αεραγωγούς, εκτιμώ ότι οι γαλβανιζέ ελικοειδούς ραφής είναι καλή περίπτωση που θα σκεφτόμουν σοβαρά, για τους παρακάτω λόγους:
- Τα αέρια νομίζω στροβιλίζονται κατά τη ροή τους, άρα βάζοντας κυκλική διατομή τα βοηθάμε να προωθούνται ευκολότερα έναντι πχ τετράγωνης διατομής, βοηθώντας στην ουσία το βεντιλατέρ να αποδώσει τα μέγιστα.
- Έχοντας σχετικά λεία επιφάνεια έναντι των σπιράλ, βοηθούν ομοίως στην καλή ροή. Η ελικοειδής ραφή δε νομίζω να δημιουργεί καμία αντίσταση. Για να μην το πάω και παραπέρα, σκεπτόμενος την ιδανική περίπτωση κατά την οποία το σπειροειδές εσωτερικό βοηθάει στο στροβιλισμό και τη ροή (επιστημονική φαντασία :P ).
- Σαν υλικό, η γαλβανισμένη λαμαρίνα "πονάει" όταν τη διατρέχουν καπναέρια, οι ουσίες των οποίων τη διαβρώνουν. Εδώ έχουμε να κάνουμε με απλό αέρα, οπότε προφανώς δε διατρέχουν κίνδυνο να διαβρωθούν.
- Η γαλβανισμένη λαμαρίνα είναι πολύ φτηνότερη (1/3 νομίζω) από το ινοξ.
- Η ελικοειδής ραφή, επίσης φτηνότερη από τη λεία (ή μονή ή ευθεία ή αυτογενούς συγκόλλησης θα τη δεις σε κάποια site εταιριών).

Για τους λόγους αυτούς λοιπόν, κλίνω προς γαλβανιζέ ελικοειδούς ραφής, για αεραγωγό επαναλαμβάνω.

Τα συμπεράσματα και η επιλογή, δικά σου!

Ελπίζω να βοήθησα! :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #35992 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Απ: αεραγωγος
ευχαριστω πολυ GT για τη βοηθεια..το ψαχνω και σιγουρα καταληγω στην ινοξ καμιναδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36001 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: αεραγωγος

mk86 έγραψε: θα στειλω αεραγωγους στο Δ1 και στο Δ2...αυτα θελω κυριως να ζεστανω..και σαλονι κουζινα εννοειται


τι λες;

το Δ1 μηπως δε χρειαζεται επειδη ειναι ψιλοενιαιος χωρος με το σαλονι;


Δοκιμασε το με λαμαρινα ελικοειδους ραφης και χωρις ανεμιστηρα (πριν κλεισεις γυψοσανιδες). Η αποσταση ειναι μεγαλη για να βαλεις ευκαμπτο.
Εναν αεραγωγο θα ξεκινησεις απο το τζακι (Φ150 λεω εγω) που θα διακλαδωθει εξω απο το Δ1 και θα τερματισει στο Δ2. Τα στομια να εχουν ρυθμιση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36005 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Απ: αεραγωγος
το τζακι βγαζει συνολο 4 αεραγωγους...εχει ονομαστικη 13kw και 800αρι βεντιλατερ..

οι 2 ειναι φ100 οποτε θα τους παω σαλονι - κουζινα..νομζω 2 φτανουν..

και εχω αλλους 2 φ120...ο ενας να παει Δ1 και ο αλλος να παει Δ2 ή να το αφησω λιγο μετα το Δ1..το ρωταω αυτο γτ λιγο μετα το Δ1 εχω εγκαρσιο δοκαρι και πρεπει να "σπασω" τον αεραγωγο καθετα 40 ποντους. ή να τον φτασω μεχρι το δοκαρι..

οι αεραγωγοι να μπαινουν μεσα στα δωματια πανω απο την πορτα;


στην τελικη μηπως ειναι ματαια ολα αυτα με τους αεραγωγους; εγω θελω στο Δ2 μια θερμοκρασια 20 βαθμων(χρησιμοποειται μονο για υπνο)..αν εχω 25 στο σαλονι δε θα εχω 20 εκει;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ