Αεραγωγοί

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26862 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

Grecu_ έγραψε: Tο ανεμιστηρι cbm 4 που λεγαμε ειναι στα 600 κατι ελευθερα. Τα κλαπετακια θα μπορουσες να τα κανεις και μονος σου, ενας δισκος λαμαρινας πανω σε ντιζα ειναι. Αυτα ρυθμιζονται οταν κανεις την δοκιμαστικη καυση για να δεις αν χανει πουθενα η εστια, παντα ΠΡΙΝ κλεισεις γυψοσανιδες. Εσυ πρεπει να δεις επιπλεον οτι σου βγαζει συγκρισιμη παροχη αερα και στις δυο βαλβιδες. Μετα, κλεισ´τα και μεσα. Μεσα στη φουσκα ουτως η αλλως εχεις μεγαλες θερμοκρασιες, δεν χρειαζεται μονωση.


Ποπο δεν μπαινω το σαββατοκυριακο και σας χανω ! Εχετε γραψει και πολλα , και μαρεσουν πως τα λες γρεκυ . Αλλα ρε παιδια που θα το βαλετε αυτο το γουμαρι ??? Τεσπα καποια πραγματα να πω

Οχι ευκαμπτους αεραγωγους , με σπιραλ και ντιζες κτλ ,γιατι θα σε ποιασουν πολυ σκονι και μετα δεν καθαριζουν ! Φανταζομαι τους βαζεις για μια ζωη ! Αεραγωγους μονομενους , οι οποιοι να εχουν τις προυποθεσεις για ζεστο αερα ! Ο οποιος να μπορει να ανεβει και πανω απ τους 120 βαθμους ! Εγω παντος περισι που επερνα τηλ δεν ειχαν ! Και κατεφυγα στην λυση ινοχ και τυλιγμα με υαλοβαμβακα ! Μετα αν ποιασουν σκονι , βαζουμε μεσα την σκουπα και καπος μπορουμε να τους καθαρισουμε !
Μοτερ τωρα που να μπει στην φουσκα και να μην το ξαναδουμε , ειναι μεγαλο λαθος ! Στον πρωτο χρονο απ την σκονη που θα ποιασουν οι φτερωτες (ας ειναι και αυτοκαθαριζομενες) θα χανουμε σε αερα , στις ιδιες στροφες και θα εχουμε μεγαλητερο θορυβο ! (ξεχασετο)
Για τα ταμπερ κτλ συμφωνω με τον συμφουριτη ! Απλος παιζουν και ειχοπαγιδες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26866 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
ξανακοιταζα τα βεντιλατερ ειδα και πως cbm ειναι 60hz.εμεις ποσα θέλουμε? το ιδιο ειναι καιτο firb4 :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26870 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
Για τα ταμπερ κτλ συμφωνω με τον συμφουριτη ! Απλος παιζουν και ειχοπαγιδες
[/quote]

δεν κατάλαβα το τάπερ που να μπει? εννοεις εκτος φούσκας.....και οι σωληνες οι γαλβανιζέ την προτέινουν αρκετοι τσακάδες.Λες να χω πρόβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26875 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
50 και 60 ειναι η συχνοτητα του ρευματος, με αλλη συχνοτητα εχουμε αλλες αποδοσεις. Καθως εμεις εχουμε 50Hz, αυτα τα χαρακτηριστικα κοιταμε. Αυτα που σου εγραψα σε προηγουμενο ποστ ειναι στα 50.

House, αν ο φυγοκεντρικος ειναι γομαρι, κατσε να τον δεις και με την ηχοπαγιδα μετρου πανω :woohoo:
Ανεμιστηρας + ηχοπαγιδα παντως ξεφευγει σε κοστος, γι ´ αυτο αλλωστε μ´αρεσει το TD Silent της S&P κι ας πουλιεται ακριβουτσικα στην Ελλαδα. Οπως και να ´χει, καθε ανεμιστηρι πρεπει να ειναι προσβασιμο. Ποιος σπαει μετα απο 5-6 χρονια πετρες κι επενδυσεις?
Οσο για αεραγωγους, ειτε σπιραλ ελικοειδους ραφης απο λαμαρινα (τους εχουν βαλει εργολαβοι μεχρι και για καμιναδες, τι να λεμε τωρα), ειτε αλουμινιου δυσκαμπτους (το inox ειναι υπερβολη για τον εναλλακτη) και μονωμενους, για να μην ζεσταινουμε τα τουβλα.
Για την σκονη, η θεωρια λεει φιλτρο. Αυτο βεβαια συνεπαγεται αλλες πτωσεις πιεσης, κι αν δεν το καθαριζεις, περισσοτερο κακο κανει. Τσιπικια λυση, μεταλλικο κουτι με ενα κομμενο φιλτρο απορροφητηρα. Λυση για manual, προφιλτρο, τελικο φιλτρο, διαφορικα πιεσης για την ενδειξη φραγης :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26879 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:
δεν κατάλαβα το τάπερ που να μπει? εννοεις εκτος φούσκας.....και οι σωληνες οι γαλβανιζέ την προτέινουν αρκετοι τσακάδες.Λες να χω πρόβλημα?


Το ιδανικο ειναι να εχεις προσβαση σε οτιδηποτε μπορει να ρυθμιστει. Εφοσον ομως το damper/κλαπετο/μονοφυλο ρυθμιστικο διαφραγμα το ρυθμισεις απο την αρχη, πριν κλεισεις την εστια, θα μπορουσες και να το ξεχασεις μετα. Αν μπουν κλαπετα μονο για να χρεωθουν και μεινουν τερμα ανοιχτα, τζαμπα μπαινουν (προσοχη στον μαστορα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26888 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Grecu_ έγραψε: Οσο για αεραγωγους, ειτε σπιραλ ελικοειδους ραφης απο λαμαρινα (τους εχουν βαλει εργολαβοι μεχρι και για καμιναδες, τι να λεμε τωρα), ειτε αλουμινιου δυσκαμπτους (το inox ειναι υπερβολη για τον εναλλακτη) και μονωμενους, για να μην ζεσταινουμε τα τουβλα.
Για την σκονη, η θεωρια λεει φιλτρο. Αυτο βεβαια συνεπαγεται αλλες πτωσεις πιεσης, κι αν δεν το καθαριζεις, περισσοτερο κακο κανει. Τσιπικια λυση, μεταλλικο κουτι με ενα κομμενο φιλτρο απορροφητηρα. Λυση για manual, προφιλτρο, τελικο φιλτρο, διαφορικα πιεσης για την ενδειξη φραγης :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Αμα μπουν μεσα σε γυψοσανιδα οι εαεραγωγοι δεν ειναι μακακια , να μην τους μονωσουμε ????Εγω πχ , εχω κανει το εισογειο 3,5 μετρα και μετα εκλεισα με γυψοσανιδα στα 3 μετρα ! Η επιφανεια ειναι 65 τετραγωνικα και μισο μετρο υψος , τη να την κανω εκει μεσα την ζεστη ???????
Για την σκονη , εγω εβαλα ανοηξειδωτους , και θα μπει φιλτρο στην εισαγωγη , γιατι στην εξαγωγη τα βρικα μπαστουνια , και αυτα που προτεινεις δεν παιζουν επαρχια !
Αρα τωρα ψαχνω για να δω τι μπορω να κανω στην εισαγωγη , λεω για μεταλλικη σιτα αποροφητηρα που καθαριζεται ευκολα , απο μεσα , το ασπρο νυλον που βαζουν μεσα απ τους αποροφητηρες !
Οι λυσεις φιλτρων για ακερεα , ηλεκτρικα κτλ κτλ , παιζουν αλλα βγαζουν ματια ! Ενα παντελονι πας να φτοιαξεις απο λαμαρινα και σου βγαινει σε τιμη DIESEL ! χχαχαχαχαχαχ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26896 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Για τις μονωσεις συμφωνω απολυτα, οτι δεν μονωνεις χανει θερμοτητα που μπορει να χρησιμοποιηθει αλλου. Το ασπρο ναυλον που λες για τους απορροφητηρες ειναι ακριβως αυτο που ελεγα στην "τσιπικια" λυση, μαζι με ενα μεταλλικο πλεγμα για να το κραταει (και κανεις το φιλτρακι σε V για να τρεχει ευκολοτερα ο αερας). Σαν ανταλλακτικο, το φιλτρο απορροφητηρα κοστιζει μερικα ευρω και κανει αρκετα καλη δουλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27141 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.

Αστέρη στο δικό σου εναλλάκτη τι μοτέρ έχεις βάλει για να αποδίδει αυτά τα ποσά?
Μπορείς επίσης να βάλεις ποιον κοντρόλερ με όλα τα παρελκόμενα?

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27145 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Έχει μπει τελικά ένα 600m3/hr, ιταλικό, σαλίγκαρος, που δουλεύει κάτω από το 1/3 της ισχύος του. Δεν το διάλεξα εγώ, το έφερε ο μάστορας. Αν διάλεγα εγώ, θα έβαζα ένα άλλο που είδα, τελείως αθόρυβο (αυτό ψιλοακούγεται μόλις πάει στην σκάλα 4 από τις 10), και θα ήταν και μικρότερο, περίπου 300-400 m3/hr, δεδομένου ότι στέλνει αέρα στο μισό μέτρο, στις περσίδες, δεν στέλνω σε δωμάτια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27254 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Asteris έγραψε: Έχει μπει τελικά ένα 600m3/hr, ιταλικό, σαλίγκαρος, που δουλεύει κάτω από το 1/3 της ισχύος του. Δεν το διάλεξα εγώ, το έφερε ο μάστορας. Αν διάλεγα εγώ, θα έβαζα ένα άλλο που είδα, τελείως αθόρυβο (αυτό ψιλοακούγεται μόλις πάει στην σκάλα 4 από τις 10), και θα ήταν και μικρότερο, περίπου 300-400 m3/hr, δεδομένου ότι στέλνει αέρα στο μισό μέτρο, στις περσίδες, δεν στέλνω σε δωμάτια...


Ποιο είναι αυτό το μοτέρ? Δώσε κάποιο λινκ αν είναι εύκολο...
ή κάποιο μαγαζί που μπορούμε να το βρούμε..
Και κάτι ακόμη πιστεύεις οτι ο αναλλάκτης του leroy είναι αρκετά καλός η να προτιμήσω κάτι άλλο?? Ο δικός σου τι μήκος έχει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27292 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Re: Αεραγωγοί
Στο Leroy Αθήνα στην Πειραιώς,είχε εναλλακτη του ενός μέτρου 95ευρω την προηγούμενη εβδομάδα..
Δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα/τιμή,απλά το παραθέτω..είναι μονής ραφης,inox...

Sent from my MT11i using Tapatalk 2
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27314 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Re: Αεραγωγοί
Δεν έχω στοιχεία από το μοτέρ, απλά ξέρω ότι το πήρε ο μάστορας από την Θέρμη.

Για τον εναλλάκτη, δεν έχω σύγκριση, γιατί στο Leroy Θεσσαλονίκης δεν είχε εναλλάκτες των 70εκ ή του μέτρου, είχε μόνο κάτι ζουμπάδες των 40-50εκ και δεν ασχολήθηκα καν. Ο δικός μου είναι και αυτός από την Θέρμη, αν βρεθείς προς τα κει δές τους μόνος σου. Το καλό με την βιοτεχνία εκεί, είναι ότι αν θς του λες, θέλω τόσα εκατοστά μηκος, τόσο φάρδος, από 0.4 ή 0.6mm και στο φτιάχνει. Έτσι κερδίζεις όλο το διαθέσιμο μήκος που σου αφήνει η δική σου εγκατάσταση. Έχω όμως την εντύπωση ότι είναι μιά ιδέα πιό ακριβός από το Leroy, αν κρίνω από την τιμή του Sofix...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27341 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Απ: Re: Αεραγωγοί
ποιο είναι το μοτέρ που θα έβαζες... (το αθόρυβο)
Έχουμε στοιχεία από αυτόν στη θέρμη??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27394 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Re: Αεραγωγοί
2310-461253, Λευκοσιδηρουργείο Θέρμης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27408 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Αν βάλω βεντιλατέρ σε αυτον τον εναλλάκτη με μέγιστη παροχή 190m3/h θα κάνει δουλειά?
Με δεδομένο πάντα πως οι περσίδες θα είναι πάνω στην καμινάδα και πως η εστία κασέτα Invicta vt 800 έχει παροχη 160m3/h ανα βεντιλατέρ.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ