Αεραγωγοί

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28774 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

nafplio έγραψε:

GeoTa έγραψε: Κάτσε γιατί ακόμα χαζεύω την γκολάρα του αθανασιάδη!

Το βαρελακι δεν το επέλεξα, μου το έφερε ο μάστορας που περάσαμε τον εναλλακτη. Όπως μου είχε πει αξιόπιστο κ δοκιμασμένο. Εγώ ως τώρα δεν εχω πρόβλημα. Σε ο,τι αφορά το θόρυβο, ακούγεται αν το ανεβάσω πάνω από το μισο - τρία τέταρτα της ισχύος του. Ισως βέβαια να οφείλεται και ότι το μοτερ είναι τοποθετημένο σε θέση όπου γύρω γύρω υπάρχει επένδυση με πέτρα..


Τι έξοδο εχει το βαρελάκισου f100; Noμιζω πως βγαίνει μονο για F120 (εαν θυμαμαι καλά ετσι με ειχε πληροφορήσει ο makris)και δεν μπαινει στον εναλλάκτη


Για να βγαζει 520 κυβικα ο ανεμιστηρας πρεπει να ειναι 150 ή 160C ή 150/160Β και τα 520κυβικα αναφερονται σε μηδενικη πιεση. Τα μοντελα 125 βγαζουν 380-420 κυβικα την ωρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28805 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Grecu_ έγραψε:

nafplio έγραψε:

GeoTa έγραψε: Για να βγαζει 520 κυβικα ο ανεμιστηρας πρεπει να ειναι 150 ή 160C ή 150/160Β και τα 520κυβικα αναφερονται σε μηδενικη πιεση. Τα μοντελα 125 βγαζουν 380-420 κυβικα την ωρα


Τι ειναι το 150 c ή 150Β και το 125 ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32061 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Βεβαια, ολα αυτα ειναι μπακαλικα, χωρις να ξερουμε τι ακριβως θελεις να κανεις με τους αεραγωγους και την πτωση πιεσης του ιδιου του τζακιου.

Υ.Γ. Σαν εξαιρετικα απλο συσχετισμο, λαβε υποψην οτι μια μεγαλη καναλατη μοναδα κλιματισμου δινει μεχρι 150Pa διαθεσιμης πιεσης.

quote]

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση
Στην περιπτωσή μου μιλαμε για αποσταση απο το βεντιλατερ- εξοδο εναλλακτη 1,80μ κάθετη διαδρομή και μετα διακλαδονονται-ξεκινουν δύο φ100 αεραγωγοί. Ο πρώτος 070cm εως 1μ και ο δεύτερος στα 3μ κάθετα και συνεχίζει 3,5μ οριζόντια
Ποσες στροφες προτήνεις οτι θα χρειαστώ καικαι ποσο παροχή m3?Νομιζω οtι με καλύπτει ο4πολος.

;



τελικά κατέληξα στο frb4c-225 για 425 m2 me 1400στροφές εχει ομως μονο 50pa πιστεύεις θα εχω πρόβλημα?Εχει και ενα αλλο με τις ιδιες προδιαγραφές μήπως επρεπε να επιλέξω το 820m2 (σελ60)Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32071 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
Να τα παρουμε απο την αρχη, δεν ειχα δει το προηγουμενο σου μηνυμα.

Τα 125, 150, 160 Β & C ειναι μοντελα ανεμιστηρων (η διαμετρος και Β,C εχουν διαφορα αποδοσης) ηταν αναφορα στο Ostberg του GeoTa των 520 κυβικων, που σε καμια περιπτωση δεν ειναι Φ100 (δεν βγαινουν τοσα κυβικα απο τοσο μικρο ανεμιστηρα)

Το FRB4C-225 που ειδες οτι εχει 50Pa πιεσης? Στον καταλογο του Καφφε μονο τα 50dB θορυβου εχει.
Οπως και να'χει πιστευω οτι βγαζει παραπανω πιεση. Δες το λιγο πριν προχωρησουμε.
Τελικα τι στομια θα βαλεις? (εχουν κι αυτα τις πτωσεις τους)
Στα 820 κυβικα θα ειχες θυελλα και μαλλον υπερβολικα μεγαλες ταχυτητες αερα.

ΥΓ. Ποσο τον πηρες τον ανεμιστηρα? Οι τιμες του καταλογου για τα ισπανικα μου φαινονται καπως μεγαλες συγκριτικα με τα εδω δεδομενα (ο δικος σου πρεπει να ειναι ελληνικος παντως)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32076 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
θα ειναι η εισοδος f120 και θα εχει αποσταση στο 1,50και θα καταλήγει σε μία μουφα πριν τον εναλλάκτη σε f100.μετα μία εξοδο f100 στο μισο μέτρο η περσίδα, και άλλη μία f100 στην περσίδα που πάει 3μέτρα κάθετα και 3μέτρα οριζόντια με δύο καμπύλες.Μου ειπε πως πως ειναι μοτερ φτερωτής οπισθιας κλίσεως οπως αυτο ειναι καλύτερο απο την σιρόκο .
Ισχύει κατι τέτοιο ? θα τα βγάλει πέρα το 425m3 ή χρειάζεται πιο δυνατό?Η τιμή του ήταν του καταλόγου και κάπως καλύτερη .(βγηκε συνολική απόδειξη και δεν θυμάμαι ποσο μου το άφησε)Τα ισπανικά εκαναν αρκετο θόρυβο. Για τα pα νομίζω πως ετσι μου είπε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32079 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
Εχμ, ειναι λιγο ανορθοδοξο να εχει μια εισοδο Φ100 και 2 εξοδους παλι Φ100 αλλα τελοσπαντων.
Με μεγαλυτερο ανεμιστηρα θα ειχες σιγουρα θεμα θορυβου σε τοσο μικρες διατομες.
Οσον αφορα σιροκο (προσθιοκλινουσα πυκνη φτερωτη) και κουταλα (οπισθοκλινουσα αραια φτερωτη), φρεσκο αερακι θα μεταφερεις, δεν εχει τοση σημασια (η κουταλα βολευει στους απορροφητηρες φουσκας επειδη καθαριζεται πιο ευκολα και δεν κραταει λιπαρα).
Τα 50Pa εξακολουθουν να μου ακουγονται λιγα, αλλα σε τετοιους αεραγωγους και μικρα στομια πιστευω δεν θα εχεις θεμα.
Προσπαθησε να χρησιμοποιησεις αεραγωγο μεταλλικο (αντι για ευκαμπτο/δυσκαμπτο) και να ρυθμισεις τις παροχες στις εξοδους του εναλλακτη (αλλιως το πρωτο στομιο θα παιρνει σχεδον ολον τον αερα).
Απο τοπικο αντιπροσωπο ψωνισες τελικα η απο τον ιδιο τον Καφφε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32097 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

Grecu_ έγραψε: Εχμ, ειναι λιγο ανορθοδοξο να εχει μια εισοδο Φ100 και 2 εξοδους παλι Φ100 αλλα τελοσπαντων.
Με μεγαλυτερο ανεμιστηρα θα ειχες σιγουρα θεμα θορυβου σε τοσο μικρες διατομες.
Οσον αφορα σιροκο (προσθιοκλινουσα πυκνη φτερωτη) και κουταλα (οπισθοκλινουσα αραια φτερωτη), φρεσκο αερακι θα μεταφερεις, δεν εχει τοση σημασια (η κουταλα βολευει στους απορροφητηρες φουσκας επειδη καθαριζεται πιο ευκολα και δεν κραταει λιπαρα).
Τα 50Pa εξακολουθουν να μου ακουγονται λιγα, αλλα σε τετοιους αεραγωγους και μικρα στομια πιστευω δεν θα εχεις θεμα.
Προσπαθησε να χρησιμοποιησεις αεραγωγο μεταλλικο (αντι για ευκαμπτο/δυσκαμπτο) και να ρυθμισεις τις παροχες στις εξοδους του εναλλακτη (αλλιως το πρωτο στομιο θα παιρνει σχεδον ολον τον αερα).
Απο τοπικο αντιπροσωπο ψωνισες τελικα η απο τον ιδιο τον Καφφε?


πηγα στον ιδιο .το μεγαλύτερο εχει 10db περισσοτερο ήχο.
αρα προχωράω με αυτο και ο θεός βοηθός.αεραγωγό μεταλικο μάλλον γαλβανιζέ αλλά στις γωνίες σπιράλ μία και που δεν βρίσκω γωνίες.λες να μονωσω την σωληνα που πάει στην μούφα για λιγότερο ήχο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32101 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
Δεν λεω για τον θορυβο του ιδιου του ανεμιστηρα, αλλα τον θορυβο που θα κανει ο ιδιος ο αερας οταν περναει απο τοσο μικρη διατομη. Αν σου περισσευει μονωση καντο, κακο δεν θα κανει αλλα ουτε και καμια ιδιαιτερη διαφορα. Εξαρτηματα αεραγωγων πιστευω εμπορευεται κι ο Καφφες, το δυσκολο δεν ειναι η προμηθεια τους αλλα η τοποθετηση, οντας σταθερα τεμαχια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32114 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

Grecu_ έγραψε: Δεν λεω για τον θορυβο του ιδιου του ανεμιστηρα, αλλα τον θορυβο που θα κανει ο ιδιος ο αερας οταν περναει απο τοσο μικρη διατομη. Αν σου περισσευει μονωση καντο, κακο δεν θα κανει αλλα ουτε και καμια ιδιαιτερη διαφορα. Εξαρτηματα αεραγωγων πιστευω εμπορευεται κι ο Καφφες, το δυσκολο δεν ειναι η προμηθεια τους αλλα η τοποθετηση, οντας σταθερα τεμαχια.


ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Η εγκατάσταση θα ξεκινήσει μάλλον απο δευτέρα και εαν βρώ καποιο πρόβλημα θα επανέρθω .Το μοτερ ειναι γυρω στα 420 οσο για τις γωνίες θεωρεις πως ειναι καλύτερο γωνία μεταλική 45 μοιρών απο το σπιράλ? δεν θα κόβει περισσότερο η γωνία απο το σπιαραλ που θα το στριβω πιο γλυκά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32119 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

GeoTa έγραψε: Καλημέρα

Δεν την ειχα μετρησει αλλά νομιζω Φ100. Οι παρακατω φωτο ειναι απο την 1η τοποθέτηση (στο απλό τζακι) ίσως βοηθησουν







καλησπερα geota
η εστια που εχεις στις φωτο ειναι το selenic 700?δωσε σε παρακαλω πληροφοριες για την εγκατασταση που εκανες, τον εναλλακτη το μοτερ και γενικα το κοστος.στις δυο πανω τρυπες του εναλλακτη θα συνδεσεις αεραγωγους για να στειλεις θερμοτητα σε αλλα δωματια?εγω στο σπιτι μου θελω να στειλω θερμοτητα σε δυο δωματια στα δυο με τρια μετρα αποσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32130 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Δεν λεω για τον θορυβο του ιδιου του ανεμιστηρα, αλλα τον θορυβο που θα κανει ο ιδιος ο αερας οταν περναει απο τοσο μικρη διατομη. Αν σου περισσευει μονωση καντο, κακο δεν θα κανει αλλα ουτε και καμια ιδιαιτερη διαφορα. Εξαρτηματα αεραγωγων πιστευω εμπορευεται κι ο Καφφες, το δυσκολο δεν ειναι η προμηθεια τους αλλα η τοποθετηση, οντας σταθερα τεμαχια.


ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Η εγκατάσταση θα ξεκινήσει μάλλον απο δευτέρα και εαν βρώ καποιο πρόβλημα θα επανέρθω .Το μοτερ ειναι γυρω στα 420 οσο για τις γωνίες θεωρεις πως ειναι καλύτερο γωνία μεταλική 45 μοιρών απο το σπιράλ? δεν θα κόβει περισσότερο η γωνία απο το σπιαραλ που θα το στριβω πιο γλυκά?


Σιγουρα ειναι καλυτερη η μεταλλικη γωνια απο αποψη πτωσης πιεσης, αλλα το προβλημα ειναι οτι ολα πρεπει να ευθυγραμμιστουν σαφως καλυτερα απ'οτι στην κατασκευη με ευκαμπτα (εκει κλεβεις ποντους αβερτα). Τα ευκαμπτα λογω κατασκευης (δεν ειναι λεια εσωτερικα) εχουν πολυ μεγαλυτερες πτωσεις πιεσης, οταν εχεις θεμα με την διαθεσιμη πιεση, καλυτερα να τα αποφευγεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32149 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

sotiris v. έγραψε:

GeoTa έγραψε: Καλημέρα
Δεν την ειχα μετρησει αλλά νομιζω Φ100. Οι παρακατω φωτο ειναι απο την 1η τοποθέτηση (στο απλό τζακι) ίσως βοηθησουν


καλησπερα geota
η εστια που εχεις στις φωτο ειναι το selenic 700?δωσε σε παρακαλω πληροφοριες για την εγκατασταση που εκανες, τον εναλλακτη το μοτερ και γενικα το κοστος.στις δυο πανω τρυπες του εναλλακτη θα συνδεσεις αεραγωγους για να στειλεις θερμοτητα σε αλλα δωματια?εγω στο σπιτι μου θελω να στειλω θερμοτητα σε δυο δωματια στα δυο με τρια μετρα αποσταση.


Σωτήρη καλησπερα

όπως γράφω οι φωτο αυτές ειναι στην 1η τοποθέτηση του εναλλάκτη με την απλή εστία. Όταν τοποθέτησα τη σελενικ ξανατοποθετήθηκε ο εναλλάκτης. Οι έξοδοί του ειναι στο σαλόνι, δε τραβηξα κάποιον αεραγωγό πιο μακριά. Θα δω φετος και ισως του χρόνου οδηγήσω μια έξοδο 4-5 μετρα πιο μακρια.

Για περισσοτερες λεπτομερειες ειχα ανεβασει πριν 1μισο μηνα φωτο και βιντεο απο την εγκατάσταση:

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...2475&Itemid=53#20656

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34451 από GT,GEORGE
Απαντήθηκε από GT,GEORGE στο θέμα αεραγωγος
ΑΣΤΕΡΙ Κακησπερα
επειδη ειμαι στο τελικο σταδιο εγκαταστασης τισ κασεττας salguela 800 gv
θα ηθελα να μου πεισ εαν χρειαζεται να τραβηξω εξωτερικο αερα?
Αν ναι σε ποιο σημειο θα πρεπει να το τραβηξω?κατω απο την κασσετα η στο πλαι απο το τζακι?
Επισης τι περσιδες να βαλω * διαστασεις * και σε ποιο υψος

μ.φ.χ

Γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34469 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: αεραγωγος
Χρειάζεται αέρα κάτω από το συρταράκι, τράβα εκεί έναν αεραγωγό από έξω και άσε κενό 1 πόντο την εστία από το πάτωμα.

Τις διαστάσεις των περσίδων τις έχει το user manual. Αν δεν έχεις πάρει, δες από την Invicta, της Turbo 800.

invicta-sa.com/portail/images/stories/in...echniques/668244.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34510 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Απ: αεραγωγος
πως μπορω επιτυχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα σε ενα δωματιο το οποιο απεχει 13 μ απο την εστια τζακιου;

1. σε περιπτωση μονομπλοκο με βεντιλατερ 800κμ/ωρα
2 σε περιπτωση foyer με φυσικη ροη..


εαν βαλω 10 μετρα αεραγωγο πως μπορω να στελνω αερα εκει με τον πλεον αποτελεσματικο τροπο;

μπορει στη μια ακρη του αεραγωγο να μπει ανεμιστηρακι ή καποιο 2ο βεντιλατερ;

ΥΓ. εννοειται οτι δεν περιμενω να πιασει τρομερες θερμοκρασιες..απλα μονο να σπαει το κρυο.

ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ