LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25897 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Asteris έγραψε: Την γρίλια της κασέτας την έκλεισες, ή φυσάει και αυτή?


Αυτό πώς μπορεί να γίνει από την στιγμή που εκ κατασκευής αυτές οι περσίδες δεν έχουν ρύθμιση για να ανοιγοκλείνουν;
Μπορείς να τις βουλώσεις μόνιμα και με τί υλικό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25900 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Στούμπηξε λίγο αλουμινόχαρτο προσωρινά, να δεις αν καλυτερεύει η ροή προς τους αγωγούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26124 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

papanfot έγραψε: Εχοντας και εγώ το Edilkamin Ecostar, έχω οδηγήσει τις δύο εξόδους του με ένα αεραγωγό σε απόσταση οριζόντια περίπου 8 μέτρα και το αποτέλεσμα είναι ανεπαρκές. Ετσι σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα μοτέρ αναρόφησης για να βοηθήσει τα ανεπαρκή ανεμιστηράκια της κασέτας. Σε μένα αυτό είναι ευτυχώς εύκολο να γίνει γιατί ο αεραγωγός περνάει μέσα από πατάρι όπου είναι έυκολη η πρόσβαση, το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξω παροχή ρεύματος. Δές μήπως σε βολεύει κάτι τέτοιο, Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου μοτέρ είναι γύρω στα 300-350€


Ειναι πολυ μεγαλο το μοτερ των 400κυβικων ! Το καλητερο ειναι να παρεις ενα μοτερ και να το βαλεις κοντα στην εξοδο ! Η δυναμη του δεν πρεπει να υπερβαινει πολυ την δυναμη που εχεις στα μοτερ στο τζακι ! Δηλαδη βγαζουν 200 κυβικα , και το εχεις χωρισει σε 2 αεραγωγους , τοτε η περνεις ενα με 100 κυβικα , η' το πολυ ενα με 200 ! Και τα 2 να κανουν για ζεστο αερα , να μην εχουν πλαστικους ελικες ,η' αλλιως τυμπανο ! Υπαρχουν στο εβαυ παρα πολλα , duct fan booster inline , υπαρχουν και αυτοματα που ξεκινανε μολις νιωσουν πιεση !Αλλα παρε ενα φτηνο πρωτα και βλεπεις !
Το αλλο μοτερ που λες αναροφησης , πουλαει ο μακρις σαλονικα , 150 ευρο με παζαρια !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26147 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

house έγραψε:

papanfot έγραψε: Εχοντας και εγώ το Edilkamin Ecostar, έχω οδηγήσει τις δύο εξόδους του με ένα αεραγωγό σε απόσταση οριζόντια περίπου 8 μέτρα και το αποτέλεσμα είναι ανεπαρκές. Ετσι σκέπτομαι να παρεμβάλω ένα μοτέρ αναρόφησης για να βοηθήσει τα ανεπαρκή ανεμιστηράκια της κασέτας. Σε μένα αυτό είναι ευτυχώς εύκολο να γίνει γιατί ο αεραγωγός περνάει μέσα από πατάρι όπου είναι έυκολη η πρόσβαση, το μόνο που χρειάζεται είναι να τραβήξω παροχή ρεύματος. Δές μήπως σε βολεύει κάτι τέτοιο, Το κόστος βέβαια ενός τέτοιου μοτέρ είναι γύρω στα 300-350€


Ειναι πολυ μεγαλο το μοτερ των 400κυβικων ! Το καλητερο ειναι να παρεις ενα μοτερ και να το βαλεις κοντα στην εξοδο ! Η δυναμη του δεν πρεπει να υπερβαινει πολυ την δυναμη που εχεις στα μοτερ στο τζακι ! Δηλαδη βγαζουν 200 κυβικα , και το εχεις χωρισει σε 2 αεραγωγους , τοτε η περνεις ενα με 100 κυβικα , η' το πολυ ενα με 200 ! Και τα 2 να κανουν για ζεστο αερα , να μην εχουν πλαστικους ελικες ,η' αλλιως τυμπανο ! Υπαρχουν στο εβαυ παρα πολλα , duct fan booster inline , υπαρχουν και αυτοματα που ξεκινανε μολις νιωσουν πιεση !Αλλα παρε ενα φτηνο πρωτα και βλεπεις !
Το αλλο μοτερ που λες αναροφησης , πουλαει ο μακρις σαλονικα , 150 ευρο με παζαρια !



Μοτέρ 400κ.μ. έχω τώρα, δίνει στην είσοδο του εναλλάκτη καμινάδας και η ροή στην έξοδο ( η περσίδα απέχει περίπου 4 μέτρα από την καμινάδα ) είναι πολύ καλή. Αυτό το μοτέρ άλλωστε είναι ελεγχόμενο με το γνωστό ρυθμισή της Tiemme Electronics.
Γι΄αυτό θεωρώ ότι ένα αντίστοιχο μοτέρ αναρόφησης, που φυσικά θα αντέχει θερμοκαρασίες έως 150βαθμούς Κελσίου και θα ρυθμίζεται και αυτό ως προς τις στροφές του -κατόπιν υπόδειξης του Asteris- θα κάνει καλύτερη δουλειά και ίσως να καταργηθούν και εντελώς τα εσωτερικά ανεμιστηράκια της κασέτας που στη δεύτερη σκάλα είναι και σχετικά θορυβώδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26885 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

papanfot έγραψε: Μοτέρ 400κ.μ. έχω τώρα, δίνει στην είσοδο του εναλλάκτη καμινάδας και η ροή στην έξοδο ( η περσίδα απέχει περίπου 4 μέτρα από την καμινάδα ) είναι πολύ καλή. Αυτό το μοτέρ άλλωστε είναι ελεγχόμενο με το γνωστό ρυθμισή της Tiemme Electronics.
Γι΄αυτό θεωρώ ότι ένα αντίστοιχο μοτέρ αναρόφησης, που φυσικά θα αντέχει θερμοκαρασίες έως 150βαθμούς Κελσίου και θα ρυθμίζεται και αυτό ως προς τις στροφές του -κατόπιν υπόδειξης του Asteris- θα κάνει καλύτερη δουλειά και ίσως να καταργηθούν και εντελώς τα εσωτερικά ανεμιστηράκια της κασέτας που στη δεύτερη σκάλα είναι και σχετικά θορυβώδη


Το μοτερ αναροφησης , αν λεμε το ιδιο , δεν ρυθμιζεται , γιατι πανω στο μοτερ εχει μια φτερωτη για να κρυωνει το μοτερ, και ακομα μια που σπρωχνει τον αερα ! επειδη πρεπει να ζεστενεται το μοτερ δεν σου δεινει την δυνατοτηρα ελενχου των στροφων η' ετσι νομιζω τουλαχιστον
www.kaffe.gr/product.asp?catid=370
αν μιλαμε γιαυτον !

Εγω το πειρα 150 ευρο απο τζακα , και το πουλαει ο μακρις σαλονικα ! Τωρα το εχω στην αποθηκη-υπογειο να αναβει 2 ωρες την μερα , για να μην εχει υγρασια ! ( τη 300αρια βλεπουν τα ματια μου για το παλιοκουτι με τις προπελες μεσα , ουτε χρυσο να'ταν )
Σας τον πουλαω οσο τον πειρα αμα δεν βρισκεται , εχω ομοαξονικα να βαλω !

παπανφοτ , το θελεις για το τζακι , για για τον εναλλακτη μπερδευτικα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26897 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
H s&p δινει ελεγχο με reb, που ειναι ηλεκτρονικος ροοστατης. Δες το link s&p catalogue. Βεβαια εχω καψει κανα δυο reb του ενος amper με ανεμιστηρια μεγιστης καταναλωσης 0,5Α...

Επισης, ο Αστερης θα μας παρει με τις πετρες :silly:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ