LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55583 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Αστερη συγνωμη και παλι.Απ οτι βλεπω υπαρχει ενα κομματι πετροβαμβακας που ακουμπαει πανω στην εστια αλλα δεν εχω την δυνατοτητα να τον βγαλω.Μονο αν ξηλωσω γυψοσανιδα .Υπαρχει περιπτωση αυτο να σταματησει να μυριζει?

Asteris έγραψε: Τότε καίγεται κάτι που ακουμπάει στο τζάκι. Είτε πετροβάμβακας που έπεσε πάνω στην εστία, είτε γυψοσανίδα που είναι σε επαφή και δεν αερίζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55620 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
@maraxil
Δεν χρειάζεται ξήλωμα, σε σημείο που σε βολεύει κάνεις 4 τρύπες με τρυπάνι, με μια λάμα σιδηροπρίονου και με υπομονή κόβεις την γυψοσανίδα και μετά τον πετροβάμβακα με το κοπίδι. Από την τρύπα αφαιρείς το κομμάτι που βρωμάει και μετά τυλίγεις τα κοψίματα του πετροβάμβακα με αλουμινοταινία προσεκτικά, τον βάζεις πάλι στην θέση του και με αλουμινοταινία τον σταθεροποιείς.
Στις τέσσερις γωνίες του κενού από την γυψοσανίδα βάζεις με ισχυρή κόλλα 4 κομμάτια λαμαρίνας ως βάση για να ξανακολλήσεις το κομμάτι που έχεις βγάλει. Το αφήνεις να στεγνώσει και την επόμενη μέρα κολλάς το κομμάτι που έχεις βγάλει. Στοκάρεις - τρίβεις -βάφεις και τέλος. :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63508 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Παιδια εχω την κασετα ecostar της edilkamin και δεν δουλευει το ενα ανεμιστηρακι στη βαση της.Ειναι ευκολο να αντικατασταθει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113088 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση

Asteris έγραψε: Μιλάς για ένα υδρόθερμο τζάκι που για να βγάζει τα 21-25kW ισχύος που δηλώνει, είναι φυσικό να καίει 7-8 κιλά ξύλα την ώρα. Για πόση κατανάλωση εσύ αναφέρεσαι? Ξέρεις να χειρίζεσαι τα χειριστήρια πρωτογενούς-δευτερογενούς καύσης? Μπορείς να το ρυθμίσεις να καίει σιγά, ή ότι και να κάνεις αυτό δουλεύει σε μεγάλη ένταση?



Γεια σας, ξέρω πως η συζήτηση είναι λίγο παλιά αλλά την βρήκα καθώς έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο καινούριο τζάκι των γονιών μου, Παρόμοιο με το Lanordicta για το οποίο γίνετε η συζήτηση, το vescovi fire 23/29.

Με το που κλείσω την πόρτα η φωτιά φουντώνει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου ο ρυθμιστής της ροής του αέρα. Ακόμα και με αέροκουρτίνα και παροχή εξωτερικού αέρα κλειστό, τα ίδια.

Κλαπετο υπάρχει μόνο εσωτερικό, αυτό που ανοιγωκλεινει αυτόματα με το άνοιγμα της πόρτας.

Εάν υπάρχουν ιδέες οι προτάσεις για το τη μπορώ να ελεγξω θα σας ήμουν υποχρεος, ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113212 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Γεια σας, ξέρω πως η συζήτηση είναι λίγο παλιά αλλά την βρήκα καθώς έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο καινούριο τζάκι των γονιών μου, Παρόμοιο με το Lanordicta για το οποίο γίνετε η συζήτηση, το vescovi fire 23/29.

Με το που κλείσω την πόρτα η φωτιά φουντώνει και δεν ανταποκρίνεται καθόλου ο ρυθμιστής της ροής του αέρα. Ακόμα και με αέροκουρτίνα και παροχή εξωτερικού αέρα κλειστό, τα ίδια.

Κλαπετο υπάρχει μόνο εσωτερικό, αυτό που ανοιγωκλεινει αυτόματα με το άνοιγμα της πόρτας.

Εάν υπάρχουν ιδέες οι προτάσεις για το τη μπορώ να ελεγξω θα σας ήμουν υποχρεος, ευχαριστώ.[/quote]





Ανοιγοκλεινει αυτοματα με την πορτα αλλα η δεν δουλευει σωστα η.. (το πιθανοτερο και καλυτερο για εσενα) δεν το εχεις ρυθμισει, πρεπει να εχει καποιον ρυθμιστη απ οπου θα το κλεισεις κ αλλο και θα στρωσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113342 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα LaNordica Termocamino: υψηλή κατανάλωση
Ειλικρινά σας ευχαριστω πολύ που μου απαντήσατε. Το εσωτερικό ταμπερ δεν βλέπω να ρυθμίζεται από τα παξιμάδια που διαθέτει φαίνεται να είναι μόνο για να το κρατάνε στη θέση του. Βλέπω πως κλείνει καλά. Δεν θα έλεγα ότι σφραγίζει ερμητικά γιατί από κατασκευής έχει ένα περιθώριο ίσως κανά δυο χιλιοστά.

Θα προσπαθήσω να ανέβασω ένα βίντεακι από την ώρα που έκαιγε μήπως βλέπετε κάτι που εγώ ο απείρος δεν το βλέπω.

Υπάρχει περίπτωση ένα τέτοιο καινούριο ενεργειακό τζάκι να χρειάζεστε και δεύτερο ταμπερ πάνω στην καμινάδα, με το που ξεκινά η έξοδος δηλαδή?

Παρεμπιπτόντως όσον αφορά την καμινάδα, το τζάκι έχει φ 250 έξοδο από κατασκευή του στην οποία ο μάστορας έβαλε συστολη φ 200 και και ευκαμπτο σχεδόν 90 μοίρες επειδή υπάρχει περιορισμός ύψους σε αυτό το σημείο του σπιτιού. Εξω η καμινάδα είναι περίπου 6-7 μέτρα άμονωτη συν περίπου 1,5 πάνω από την σκεπή με απλό καπέλο όχι περιστροφικο η αντιανεμικο.

Εχω στεναχωρηθει πολύ με αυτό το τζάκι διότι εγώ το επέλεξα ως την καλύτερη λύση για τους γονείς μου, όσο για το μάστορα .....τη να πω.... Απλά την πατησα ο μ&@€@-ς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ